Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Tajemnica lekceważenia mądrości i mocy Bożej (Mk 6, 1-6)

Słowa Ewangelii według św. Marka

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy zaś nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd to u Niego? I co to za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?»I powątpiewali o Nim.

A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony».

I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

* * *

Kiedyś dziwiła mnie ta Ewangelia. Ale teraz ja sam dostrzegam, że ten paradoks braku zawierzenia Panu tych, którzy już poznali działanie Jezusa trwa...

Bo tu chodzi nie o pogan nie znających Boga żywego, ale także nie chodzi o chrześcijan, którzy praktycznie nigdy nie odkryli mądrości Boga i nie wierzą teoretycznie w cuda oraz tym bardziej nie doświadczają cudów. Są jakoś religijni, ale mają bardziej swojego wymyślonego i nudnego zresztą swojego "Jezusa". Nie Jezusa z Ewangelii i z życia świętych i pokornych. W Ewangelii chodzi o tych, którzy już trochę widzą mądrość Jezusa, a jeszcze bardziej widzą cuda, a jednak nie ufają. I dlatego, bo Bóg w Jezusie objawia się w kontekście zwyczajnych wydarzeń.

Bo przecież i ja poznałem też tyle mądrości Bożej, zachwycałem się tym wyjątkowym pięknem i ładem Objawiania, którego oczywiście nie dostrzegają niewierzący, bo zaślepia ich rozum zapatrzony w bożki. Ileż często słów osób, które ze zwykłymi studiami, a nawet ze zwykłymi sposobami rozumowania mają problem. W XX wieku iluż teologów spłaszczyło teologię, bo nie byli w stanie nawet w teologii pozwolić się [oprowadzić dalej Duchowi Świętemu.

A ja przecież widziałem cuda, czyli to, co po ludzku, przy obecnej wiedzy, jest nie do wytłumaczenia, a jest jakieś smutek, brak ufności Panu, bo jest jakieś zapatrzenie w trudy i słabości innych, w swoje słabości. I może Bóg jest mocny, ale czy na wszystkie sytuacje...? I wtedy brakuje tego zaufania Bogu, przecież mającemu moc. Brakuje tego zaufania ludzi prostych, którzy wyciągają prawdziwie mądre wnioski, widząc wyjątkową mądrość Bożą, połączoną z cudami Bożymi. Dlatego zapewne w Aklamacji przed Ewangelią jest zdanie: "Duch Pański spoczywa na mnie i posłał mnie, abym ubogim niósł Dobrą Nowinę..." I to ci pokornie rozumują poprawnie i nie boją się wypraszać cuda.

Te powątpiewanie określone w tekście greckim jako "eskandalidzonto en auto" dosłownie należałoby tłumaczyć "byli urażenie przez niego", bo to wymaga uznanie, że tylko On jest Autorytetem i to przekraczającym naszą ograniczona zdolność myślenia, wiec potrzebujemy nie tyle zniszczenia rozumu, ale uczenia się poprawnego wyciągania wniosków i radości z bezinteresownego otwierania przez ślepym człowiekiem bogactw mądrości Boga. To także przyjęcie, że nie my jesteśmy ekspertami od znaków Bożych, ale Jezus Chrystus.

Święty Marek jako jedyny mówi, że Jezus "dziwił się ich niedowiarstwu" i... lekceważeniu... To zdziwienie, które jest wyrażone w języku greckim silnym poruszeniem emocjonalnym, o którym mówią także w swoim doświadczeniu niektórzy święci. Jak często Jezus płacze nad zatwardziałością serc naszych. Przez świętych chce nam ułatwić zrozumienie, że trzymamy się swojej głupoty, trzymamy się braku uzdrowienia serca, trzymamy się braku życia, a w Chrystusie, którego trochę poznaliśmy, mamy bogactwo tego wszystkiego, mamy przedziwne doświadczenie miłości, która jest mądrością i mocy, która tak opornie jest przyjmowana przez tych, którzy już Pana trochę poznali. Dlatego też tak trudno jest przekazywać nam innym mądrość i moc Bożą, gdy sami jesteśmy tak trochę zadziwieni i mamy już doświadczenie, ale sami dajemy się skusić chórowi lekceważenia prawdy i mocy Bożej… Większość z nas nie jest świadkami wiarygodnymi, ale też częściowo niedowierzającymi... Nawet gdy wokół nas i przez nas te cuda się dzieją... Może właśnie potrzeba tego wstrząsu zadziwienia oporem serca, żeby sobie nawzajem pomóc zbliżyć się do mądrości mocy Bożej.

Trochę w podobnym duchu jest pierwsze czytanie, słowa Boga do proroka Ezechiela. To są zadziwiające słowa Boga, który uświadamia prorokowi, że wysyła go do umiłowanych Izraelitów, którzy są jednocześnie ludem buntowników, którzy się sprzeciwiają Bogu.

Dale są słowa bardzo ostre: "ludzi o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach". I to paradoksalnie wyraża przejaw cierpliwej miłości Boga, który choć wie, że Izraelczycy nie będą słuchać od początku, że dopiero może kiedyś słowa proroka pomogą ubogim Izraela odkryć, że Ezechiel to prorok Boży. I choć na początku odrzucą treść proroctwa, to ostatecznie nieliczni przyjmą po latach Boga mówiącego.

Dlatego też św. Paweł z drugiego czytania odkrył, po długim proszeniu Boga o zlikwidowaniu jakiejś widocznej dla innych trudności, że "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali".

Powoli uczymy się, że w świecie udającym mądrość i łudzącym śmiesznymi podróbkami cudów, Bóg specjalnie u świętych swoich zostawia jakieś skazy, aby chyba ułatwić selekcje tych, którzy lekceważą mądrość i moc Bożą.

Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny.

ks. Andrzej Dziedziul MICWasze komentarze:
 marzena aneta : 07.07.2024, 10:21
 Tajemnica lekceważenia mądrości i mocy Bożej(Mk6,1-6) dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie katechetyczne zakonne na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską katechetyczną zakonną na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dla papieża Franciszka dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta XVl dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę na Ukrainie wojny zakończenie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę w Izraelu wojny zakończenie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o aborcji zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o oszustwa zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o złodziejstwa zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o jedzenia wyrzucania zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o marnotrawstwa zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o alkoholu picia zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o palenia tytoniu zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o klnięcia zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o kłamstwa zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o zakończenie zaśmiecania lasów łąk pól wód na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o dzieci i ludzi młodych śmierci zakończenie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej