Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uczynki i zaniedbania

     Jesus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego. (Mt 25,31-46)

     Dla wielu osób życie w dzisiejszym świecie polega na sprytnym lawirowaniu między przepisami, które dotyczą wszystkich, niezależnie od tego, jakie miejsce zajmują w hierarchii społecznej i jakie piastują stanowiska. Aby uzyskać korzystną dla siebie sytuację, liczni ludzie zrobią prawie wszystko. Starają się więc zabiegać o względy wpływowych osób, bywają mili i uczynni, ale tylko dla tych, którym w jakiś sposób podlegają. Szerokim zaś lukiem mijają osobę, która mało może, bo nie ma odpowiednich znajomości. A przecież wokół nas żyje wielu ludzi, którym życie się nie układa i przydałaby się im jakakolwiek pomoc, czasem nawet słowo otuchy. Warto dziś zastanowić się, czy także my, idąc przez życie, staramy się zauważać tylko tych, którzy dla nas są wygodni? A „zwyczajnych ludzi" mijamy, nie zauważając ich?

     Chrystus w dzisiejszej Ewangelii mówi: „Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili" (Mt 25, 45). Jezus idzie więc dalej w świadczeniu pomocy bliźnim. Czymś złym jest wyrządzenie komuś krzywdy, ale i zaniechanie dobra, które można było uczynić. Podczas Mszy Świętej wierni mają okazję wypowiedzieć słowa: „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową uczynkiem i zaniedbaniem..." To jest moment, w którym każdy powinien się zastanowić, czy nie minął kogoś, kto potrzebował pomocy.

     Mówi się o Polakach, że są hojni i potrafią pomóc potrzebującym. Jest tak w sytuacjach ekstremalnych, jak trzęsienie ziemi w Turcji, tsunami na Haiti, pomoc głodującym w Afryce. I prawdą jest, że wiele milionów złotych wędruje z Polski do najbardziej potrzebujących. Czasem zdobędziemy się na gest i wpłacimy pewną sumę pieniędzy na rzecz jakiejś organizacji, która pomaga innym. Niektórzy robią to, aby zagłuszyć wyrzuty sumienia, które ich dręczą, a tak mogą zawsze powiedzieć, że pomagają. Łatwiej nam zdobyć się na gest wobec ludzi, których nie znamy niż wobec tych, wśród których żyjemy.

     A wokół jest wielu potrzebujących. I to właśnie w nich jest Chrystus. W tych samotnych, biednych, głodnych czy zapomnianych przez dzieci, które oddały ojca lub matkę do domu opieki, bo nie mają czasu ani ochoty się nimi opiekować. W królestwie Chrystusa zasadami panującymi są prawda i miłość. I tymi zasadami musimy się kierować już teraz, jeśli chcemy kiedyś trafić do Jego królestwa.

ks. Łukasz Szkarłat

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 listopada 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej