Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gniew zaprasza pielgrzymów

     Na pokrzyżackim zamku zawiśnie olbrzymi transparent (10x12 m) przedstawiający Ojca Świętego i Matkę Bożą Piasecką w tle. Będzie on doskonale widoczny z każdego punktu miasta, a nawet z drogi krajowej Gdańsk-Cieszyn. Dla pielgrzymów, chcących odpocząć, przygotowanych zostanie około tysiąca miejsc noclegowych w hotelach, kwaterach prywatnych i 50 namiotach wojskowych rozstawionych na podzamczu. Już od piątku i soboty, tj. 4 i 5 czerwca br. będą organizowane uroczystości o charakterze religijnym, np. Festiwal Pieśni Sakralnej, czy rekreacyjno-sportowym. Miasto w odświętnej szacie, ustrojone w kwiaty, otworzy przed gośćmi, których może być i 10 tys., restauracje czynne do późnych godzin nocnych, bary, bistra, a także apteki i punkty opieki medycznej.

     W taki sposób Gniew - prastare miasto Pomorza Nadwiślańskiego - powita i ugości pątników zdążających na spotkanie z Ojcem Świętym. Spotkanie na Kociewiu wyjątkowe, historyczne i jedyne w swoim rodzaju, bo przecież - jak podkreśla burmistrz Gniewa pan Jan Urbański - nie wiadomo czy taka wizyta kiedykolwiek jeszcze się powtórzy. Czy Papież-Polak albo w przyszłości któryś z jego następców przybędzie z pielgrzymką do Biskupiego Miasta lub innego miejsca na ko- ciewskiej ziemi. Należy więc się cieszyć i dziękować za dar niezwykłego spotkania. - Mieszkańcy Gniewa powiadają - akcentuję pan Urbański - że skoro Jan Paweł II będzie w Pelplinie, to w zasadzie tak jakby byłjuż w Gniewie... Dlatego cieszą się, że mogą włączyć się w diecezjalne święto i godnie uczcić przyjazd Wielkiego Rodaka. Chcą także przyjąć i ugościć około 10 tys. pątników, którzy w drodze do Pelplina zechcą się u nas zatrzymać, odpocząć - dodaje.

     Warto przy okazji podkreślić, że Gniew w swej historii gościł wiele znakomitości, onp. króla Zygmunta III Wazę. Ponadto - jako starostwo - był własnością Jana Sobieskiego, późniejszego króla Polski, który urzeczony pięknem miasta - położonego na malowniczej skarpie, z górującym nad nim pokrzyżackim zamkiem-bardzo dbał o jego rozwój i odbudowę, zwłaszcza po szwedzkim potopie. Zasobność królewskiej kiesy sprawiła, że Gniew żyjący głównie z handlu zbożem i drewnem nie tylko wracał do dawnej świetności, ale i rozkwitał, piękniał. Do północnego Kazimierza, bo tak z czasem zaczęto nazywać miasto, chętnie przyjeżdżała z dziećmi i towarzyszącym jej dworem królowa Marysieńka, dla której Jan III Sobieski wybudował nad Wisłą trzykondygnacyjny pałac.

     Rodzina królewska często pływała po rzece "gondolą", odwiedziła też Pelplin, była na Mszy św. w katedrze.

     Natomiast w okresie wojen napoleońskich w Prusach Zachodnich, co warto wiedzieć, w Gniewie zatrzymały się pułki gen. Henryka Dąbrowskiego i wojsk francuskich. Generał Dąbrowski kwaterował w 1807 roku w domu nr 15 (dawna ul. Dybowo) i leczył rany odniesione w bitwie o Tczew.

     27 stycznia 1920 roku miasto entuzjastycznie witało "błękitną armię" gen. Józefa Hallera. Z tej okazji w gniewskim ratuszu odbywały się liczne uroczystości, które zostały zarejestrowane - dla potomnych - na fotografiach. W dowód wdzięczności i na pamiątkę zdarzenia, mieszkańcy Gniewa nadali imię gen. Józefa Hallera Szkole Podstawowej nr 2, wybudowanej jako Królewska Szkoła Realna w 1905 r.

     W Gniewie bywał także w 1928 roku znany malarz i grafik Leon Wyczółkowski, który mieszkał w zachodniej stronie Rynku, w kamienicy nr 14 z charakterystycznym balkonem. Zafascynowany urodą miasta i krajobrazu rozkładał w plenerze sztalugi i malował m. in. przeprawę promową przez Wisłę.

     Gniew odwiedził również i wizytował sufragan chełmiński bp Konstantyn Dominik. Na jego przyjazd mieszkańcy wznieśli w 1935 roku bramę triumfalną przy ul. 27 Stycznia (obecnie Józefa Piłsudskiego).

     Nic jednak nie może się równać z apostolską wizytą Papieża-Polaka Jana Pawła II w Pelplinie, który będzie gościem całej naszej diecezji. Rozumieją to gniewianie i - jak się rzekło wcześniej - przygotowują do przyjęcia Ojca Świętego w Biskupim Mieście i pielgrzymów w Gniewie bardzo starannie. - Proces ten - mówi burmistrz Jan Urbański - rozpoczął się już w styczniu br., kiedy powołano Zespół do spraw przygotowania gminy w związku z przyjazdem Papieża do Pelplina, koordynujący wszystkie działania. Tworzą go cztery równorzędne komisje tematyczne obejmujące całą sferę problemów. Pierwsza z nich zajmuje się kontaktami z Kurią Diecezjalną Pelplińską, a więc zbiera, wymienia i aktualizuje informacje o pielgrzymce Papieża. W spotkaniach roboczych, które odbywają się i w Gniewie, i w Pelplinie uczestniczą: dyrektor ekonomiczny kurii ks. inf. Stanisław Grunt, dyrektor Radia Głos ks. Ireneusz Smagliński oraz członkowie komisji.

     Druga - do spraw marketingu i rozwoju miasta i gminy zajmuje się promocją. Przez Gniew, jak wynika ze wstępnych szacunków, przejeżdżać będzie dużo pątników. Warto ich w mieście zatrzymać, zachęcić do odpoczynku i tak uatrakcyjnić im pobyt, żeby zechcieli tu jeszcze kiedyś powrócić. Dlatego uroczystości rozpoczną się wcześniej, zaraz po Bożym Ciele, tj. w czwartek i piątek, czyli 4 i 5 czerwca br. Będą one organizowane wspólnie z parafią Świętego Mikołaja w taki sposób, by zintegrować i trzy kościoły znajdujące się na pielgrzymkowej trasie: Gniew, Pieniążkowo i Piaseczno, gdzie w znaku cudownej figury znajduje się Królowa Pomorza - Matka Boża Piasecka. Organizatorom zależy bowiem na tym, aby pierwsze przeżycia duchowe miały miejsce już w Gniewie. I żeby przygotowywały pątników do spotkania z Ojcem Świętym w Pelplinie, stąd liczne Msze Św., nocne czuwania, Festiwal Pieśni Sakralnej etc.

     Z myślą o pielgrzymach i w ramach promocji miasta i gminy, jak podkreśla burmistrz Jan Urbański, zostanie wydany w dużym nakładzie informator poświęcony tylko wizycie Papieża. Zawierać on będzie podstawowe wiadomości, np. gdzie znajdują się w Gniewie noclegi, restauracje, bary, punkty opieki medycznej, parkingi, jakie są połączenia z Pelplinem. Opowie o miejscu celebry, przedstawi podział Biskupiej Góry na sektory itd.      Sporo egzemplarzy informatora zostanie wysłanych do zachodniej części Polski, żeby zapoznać tamtejszych ludzi z całą strukturą organizacyjną wizyty Jana Pawła II w Pelplinie i zachęcić ich do przybycia.

     Natomiast trzecia komisja - zaopatrzenia i spraw socjalnych - ma się zatroszczyć o utworzenie w Gniewie bazy noclegowej dla około 1000 osób (hotele, kwatery prywatne, 50 namiotów wojskowych na podzamczu) itd.

     A czwarta i ostatnia komisja, do spraw bezpieczeństwa i porządku, będzie czuwać nad tym, aby uroczystości przebiegały spokojnie i bez zakłóceń. Dlatego jej przedstawiciele, za pośrednictwem naszego "Pielgrzyma", już dziś apelują do przyszłych pątników, aby w dniach od 4 do 6 czerwca br. zwrócili baczniejszą uwagę na swój bagaż, czy samochody pozostawione na parkingach.

     - Zespół przygotowujący miasto i gminę do przyjęcia pielgrzymów - informuje pan Jan Urbański - spotyka się od początku roku systematycznie, 18 każdego miesiąca, w Sali Flagowej na Zamku Gniewskim. Właśnie uradził, żeby zawiesić na po- krzyżackim zamku olbrzymi transparent o wymiarach 10x12m. Będzie on przedstawiał wizerunki Ojca Świętego i Matki Bożej Piaseckiej w tle oraz zawierał lakoniczny napis: Witamy - Gniew- Pelplin 6 czerwca.

     Zważywszy na szczupłość miejskiej kasy zespół, zarząd i radni ustalili, że w Gniewie przed papieską pielgrzymką zostaną wykonane najpotrzebniejsze prace, jak: odnowienie elewacji kamieniczek, przełożenie chodników na ulicy Gdańskiej, uporządkowanie trawników i kwietników etc.

     - Miasto i gmina nie należą do zamożnych, ale nie są biedne - zapewnia burmistrz.

     Gniew boryka się z problemami charakterystycznymi dla całej Polski, a więc: bezrobociem (tu ok. 20 proc.), bezdomnością (Zarząd Miasta szuka rozwiązań) i zastojem gospodarczym. Mimo to rajcy w Ratuszu nie załamują rozpaczliwie rąk. Żeby choć trochę ożywić i pobudzić gospodarczo region, proponują utworzenie gminnej strefy ekonomicznej, w której opłaci się biznesmenom inwestować, co przyniesie korzyści i mieszkańcom Gniewa.

     - Zdążyłem się już zorientować - cieszy się pan Urbański - że możliwa jest współpraca pomiędzy naszą a innymi strefami i co za tym idzie "przepływ" kapitału. Dlatego chcemy usprawnić komunikację poprzez budowę mostu na Wiśle w co będą zaangażowane gminy: Pelplin, Kwidzyn, Morzeszczyn i Gniew. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok...

     - Wierzę - myślę w duchu - bo mam do czynienia z fachowcem. Pan Jan Urbański jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, ukończył też Wydział Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańękiego i Studia Podyplomowe z Rachunkowości i Finansów.

MARZENNA BŁAWAT
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 7/99


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej