Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trudności i konflikty w małżeństwie. Jak im przeciwdziałać?

Kochają się i marzą o tym, by ich przyszłe małżeństwo, dom i rodzina, były oazą spokoju i szczęścia. A przecież nie ominą ich - nikogo nie omijają - różne, nieraz ciężkie, trudności, konflikty i zmartwienia. Jak im przeciwdziałać? Jak usuwać ich skutki? O tym m.in. poucza psycho-higiena, cenny filar zdrowia duchowego i cielesnego.

Ważnym zadaniem tej higieny psychicznej jest zwalczanie stresujących szkodliwych wpływów, które niszczą poczucie szczęścia a poprzez korę mózgu i układ neurohormonalny uszkadzają ustrój, bardzo obniżając odporność, powodując choroby i przedwczesne starzenie się. Życie niesie ze sobą nie tylko ciężkie zmartwienia, ale i codzienne, niby drobne i mało ważne, a w istocie dręczące i szkodliwe, przykrości, jak np. uciążliwy hałas, niepokój, pośpiech, różne napięcia nerwowe, konflikty, męczące uczucia zazdrości, nienawiści itp. Te wszystkie "trucizny" trzeba analizować i rozumnie im przeciwdziałać. "Odtrutką" będzie prawidłowy wypoczynek w ciszy i odprężeniu, spokój, umiarkowanie, optymizm i dobry humor. Te skuteczne "leki" już starożytni lekarze zalecali jako sprzyjające zdrowiu i długowieczności. Dla wierzącego katolika najlepszą pomocą jest religia, stała świadomość, że Bóg jest Miłością i działa dla dobra człowieka, a niszcząca to dobro ludzka złość i grzechy, które fatalnie obciążają psychikę, mogą być zgładzone w Sakramencie Pokuty. Z punktu widzenia psy- chohigieny spowiedź jest wspaniałą kuracją. Rozpoznanie i uświadomienie sobie stanu swej duszy, żal, wola poprawy, oczyszczenie, przebaczenie, wyciągnięcie ręki do wroga (który może tylko na to czekał) - wszystko to są znakomite "środki lecznicze", przynoszące ogromną ulgę i radość. Ufność w Bogu pomaga też zachować spokój wobec wydarzeń losowych i uodparnia przeciw niszczącym namiętnościom, które czyniąc sobie bóstwo z kariery, pieniądza, władzy i dążąc do nich "po trupach", zatruwając psychikę i wykrzywiają życie. Higiena psychiczna każe układać życiowe sprawy i dążenia według zasad rozsądku i moralnego prawa.

Wśród trudów, kłopotów i stresów dnia powszedniego ważną sprawą jest właściwa "polityka rozrywkowa". Każdy potrzebuje rozrywki, ale wiemy jak różne są tu wymagania, zależnie od umysłowości, charakteru i temperamentu człowieka. Młoda para może takie różnice zaobserwować już w narzeczeństwie i uzgodnić te sprawy, stosując pewien kompromis i tolerancję. Oczywiście, tolerancja nie może dotyczyć rozrywek połączonych z wódką. Jeśli narzeczony na takie wyrzeczenie się nie zgadza, źle to wróży dla małżeńskiego szczęścia.

Prawidłowe rozrywki muszą spełniać dwa główne warunki: 1) muszą być zgodne z moralnością, by w rezultacie nie zatruwały odrazą i wyrzutami sumienia, i 2) muszą "podnosić na duchu", poprawiać nastrój psychiczny, budzić optymizm i radość życia. Takich zdrowych i dobrych rozrywek, głębokich i pięknych wrażeń szukamy w sztuce, w teatrze, w filmach, na koncertach i wystawach malarskich, w powieściach i poezji. Nieraz szukamy po prostu dowcipu i humoru i bywa, że go znajdujemy, ale jeśli chodzi o estetykę, piękno, harmonię, to można odnieść wrażenie, że dzisiejsza sztuka właśnie z tym zerwała jakby wręcz gustując w dziwactwie i brzydocie, w hałasie i dysharmonii. Często też pokazuje najgorsze strony życia, wdrażając fatalne wzorce i budząc brutalne instynkty.

Ten zły wpływ na psychikę jest zwykle nieuświadomiony, lecz planując małżeństwo, trzeba zdać sobie z tego sprawę i w przyszłym wspólnym domu pilnie zadbać nie tylko o czystość, ład i wygodę, ale i o piękno i estetykę, o ciszę i spokój. Ta kultura otoczenia jest bardzo ważna, lecz najważniejsza jest kultura psychiczna, atmosfera pogody, życzliwości, uśmiechu i dobrego słowa. Uśmiech jest dla naszego życia tym, czym promień słońca dla krajobrazu, rozjaśnia on i upiększa nie tylko twarz, ale i psychikę, a w wielu "napiętych sytuacjach" jest bezcennym, błyskawicznie działającym lekiem.

Chcąc odnieść w małżeństwie sukces, uzyskać w nim szczęście, trzeba umieć uśmiechać się i mówić komplementy. Jeśli się tego nie umie, trzeba się koniecznie nauczyć, bo to niezawodna recepta, której wartości wprost nie można przecenić. Oczywiście, uśmiech musi być życzliwy, a komplement to nie jakiś zdawkowy fałszywy frazes, lecz po prostu pochwała, tzw. dobre słowo, które będzie tym "lepsze", im bardziej trafi w sedno. Trzeba więc zainteresować się danym człowiekiem i znaleźć w nim coś, co naprawdę można pochwalić. Nikt przecież nie składa się z samych wad, a młodzi ludzie zmierzają do małżeństwa właśnie na zasadzie zalet, które w sobie nawzajem dostrzegają. Ale nie wystarczy dostrzegać, trzeba też temu "drugiemu" wyraźnie powiedzieć, że się te wartości w nim widzi i bardzo ceni. Choćby to było trochę "na wyrost" i z przesadą, taka niezbyt zasłużona "dekoracja" pobudzi ambicję i zwiększy wysiłki w danym kierunku. W ten sposób można u współmałżonka pewną zaletę rozwijać, jakby "hodować".

Każdy człowiek pragnie uznania dla swych zalet i swej działalności, choćby była ona bardzo skromna. I jeśli nigdy żadnej pochwały nie może się doczekać, popada w przewlekły "głód duchowy", pesymizm, przygnębienie, a nawet wrogość do otoczenia. Łatwo tu o różne ciężkie konflikty i "sytuacje bez wyjścia". Wiele takich konfliktów można by zażegnać, wiele "okropnych charakterów" naprawić, gdyby pamiętano, że człowiek potrzebuje do życia nie tylko powietrza, jedzenia i ubrania, ale również życzliwej oceny, słowa uznania i pochwały. I tej duchowej podpory ma prawo oczekiwać od swego towarzysza życia, od jego przyjaźni i miłości.

Trzeba pamiętać, że słowa to wielka siła - mogą one koić i uzdrawiać, a mogą też zatruwać i ranić, nawet zabijać. Nie wolno dopuścić, by w małżeństwie, w domu, padały słowa złe, brutalne i plugawe, nie wolno, by słyszały i przejmowały je dzieci. Jeśli takie odrażające słowa już weszły w nałóg, trzeba się odzwyczaić jeszcze przed ślubem. Rodzina i dom to "miejsce święte", gdzie w spokoju i radości mają kształtować się nowi ludzie. I gdzie zawsze można liczyć na najlepszego przyjaciela, który po trudach i burzach zewnętrznego świata pocieszy, pomoże dobrą radą i podniesie na duchu. A ileż pociechy i radości mogą i powinny dać zdrowe, rozumnie wychowane dzieci. Ile rozrywki mogą dostarczyć wspólnie podejmowane zabiegi gospodarcze, jeśli się je mądrze, z humorem i z uśmiechem potraktuje. Takiego właśnie traktowania różnych życiowych spraw wymaga higiena psychiczna i planując małżeństwo, trzeba jej postulaty bardzo pilnie rozważyć.

Kinga Wiśniewska-Roszkowska
Rycerz Niepokalnej, nr 468Wasze komentarze:
 nikt: 01.06.2009, 15:41
 Moj zwiazek nie ma szans bo oboje jestesmy na bakier z wiara w Boga
 n: 10.06.2007, 22:02
 Może daj Mu to przeczytać...
 A: 06.12.2006, 23:15
 będę pamiętała o Tobie, o Was w modlitwie.
 R: 21.11.2006, 09:35
 Ciesze sie, ze znalazlam tak madry artykul. Nie chce byc traktowana przez meza przedmiotowo, a tak niestety jest...Jak wytlumaczyc mezowi (probowalam wiele razy), ze zle sie czuje z tego wlasnie powodu, ze nie potrafie oddawac sie Jemu kazdego wieczoru bo On tego potrzebuje i wrecz tego oczekuje/wymaga ode mnie? Po zaspokojeniu potrzeb meza coraz czesciej czuje sie brudna, pusta, nic nie warta... pozdrawiam
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej