Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Adam Asnyk

"Przestroga"

Ty, lube dziewczę, masz duszę tkliwą, Co się pięknością wszelką zachwyca; Jednak ci radzę: chcesz być szczęśliwą, To za mąż idź za szlachcica! Poetyckiego nie bierz kochanka! Poezja w życiu - to ból i troski; Ty przede wszystkim jesteś szlachcianką, Trzeba ci z mężem i wioski. Bardzo rozsądnie robi twa matka Łamiąc kaprysik twój idealny... Miłość - to jakaś ciemna zagadka, Majątek - ten jest widzialny! Przeminie wiosna rozkosznych wrażeń I sny przeminą, którymi żyjesz, I śmiać się będziesz z dziecinnych marzeń, Skoro troszeczkę utyjesz! I będziesz wdzięczną swej matce potem, Na bal w poczwórnej jadąc karecie, Żeś zaślubiła worek ze złotem, Dawszy odkosza poecie.

"Między nami nic nie było"

Między nami nic nie było! Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych. Nic nas z sobą nie łączyło - Prócz wiosennych marzeń zdradnych; Prócz tych woni, barw i blasków Unoszących się w przestrzeni, Prócz szumiących śpiewem lasków I tej świeżej łąk zieleni! Prócz tych kaskad i potoków Zraszających każdy parów, Prócz girlandy tęcz, obłoków, Prócz natury słodkich czarów; Prócz tych wspólnych, jasnych zdrojów, Z których serce zachwyt piło, Prócz pierwiosnków i powojów, Między nami nic nie było!

"Na początku nic nie było..."

Na początku nic nie było, Tylko przestrzeń ciemna, pusta; Wtem jej czarne błysły oczy i różowe, świeże usta. Od jej spojrzeń, od rumieńca Zajaśniała świateł zorza, A gdy pierwsze rzekła słowo, Ziemia wyszła z głębi morza. Gdy przebiegła ziemię wzrokiem Śląc jej uśmiech, rój skrzydlaty Wzleciał ptaków i motyli, A spod ziemi wyszły kwiaty. Lecz nie istniał jeszcze człowiek, Tylko martwa gliny bryła; Aż nareszcie swym płomiennym Pocałunkiem - mnie stworzyła. I zbudziłem się do życia W cudowności jasnym kraju. Lecz mnie również, tak jak innych, Wypędzono z tego raju.

"Rezygnacja"

Wszystko skończone już pomiędzy nami, I sny o szczęściu pierzchły bezpowrotnie; Wziąłem już rozbrat z tęsknotą i łzami, I żyć i umrzeć potrafię samotnie. Dziś nic z mej piersi skargi nie dobędzie, Nic jej nie przejmie zachwytem lub trwogą: Nie wyda dźwięku rozbite narzędzie, Pęknięte struny zadrżeć już nie mogą. Nie ma boleści, co by mnie trwożyła, Bo dzisiaj nawet w własny ból nie wierzę; Ogniowa próba dla mnie się skończyła, I do cierpiących więcej nie należę. l żadne szczęście ziemskie mnie nie zwabi, Żebym się po nie miał schylić ku ziemi... I żaden zawód sił mych nie osłabi: Przebytą męką panuję nad niemi. Światowych uczuć nicość i obłuda już mnie nie porwie swym chwilowym szałem: Przestałem wierzyć w te fałszywe cuda, Więc i zwątpieniu ulegać przestałem. Z całego tłumu zmyślonych aniołów, Połyskujących tęczą swoich skrzydeł, Została tylko szara garść popiołów I wiotkie nici porwanych już sideł. Dziś jeden tylko duch mi towarzyszy, Co rezygnacji nosi ziemskie miano; On wszystkie burze na zawsze uciszy I da mi zbroję w ogniu hartowaną. W tej zbroi przejdę przez świat obojętnie, Surowe prawdy życia mierżąc wzrokiem, Ani się gniewem kiedy roznamiętnię, Ani się ugnę przed losu wyrokiem. Patrząc się z dala na kłamliwe rzesze, Na ich zabiegi o błyskotki próżne, Kamieniem na nie rzucić nie pośpieszę I pobłażania jeszcze dam jałmużnę. Niech się więc kończy owa sztuka ładna, Co się zwie życiem, w cieniu cichej nocy, Bo żadna rozpacz i nadzieja żadna Nad mojem sercem nie ma już dziś mocy!

"Sonet"

Jednego serca! Tak mało, tak mało, Jednego serca trzeba mi na ziemi! Co by przy moim miłością zadrżało, A byłbym cichym pomiędzy cichemi. Jednych ust trzeba! Skądbym wieczność całą Pił napój szczęścia ustami mojemi, I oczu dwoje, gdziebym patrzał śmiało Widząc się świętym pomiędzy świętemi. Jednego serca i rąk białych dwoje! Co by mi oczy zasłoniły moje, Bym zasnął słodko marząc o aniele, Który mnie niesie w objęciach do nieba... Jednego serca! Tak mało mi trzeba, A jednak widzę, że żądam za wiele!

"Uwielbienie"

Umarły jeszcze będę wielbić ciebie I nie zapomnę pod ziemią, czy w niebie, O twej jasności. Boś ty mi była nie próżnym marzeniem, Nie bańką zmysłów tęczowej nicości, Lecz byłaś ducha ożywczym pragnieniem Wiecznej miłości! Nie otoczyłaś mnie pieszczotą senną, Ani też falą spłynęłaś płomienną Na pierś stęsknioną, Nie wprowadziłaś mnie na róż posłanie, Gdzie tylko ciała w upojeniu toną, Lecz mi piękności dałaś pożądanie, Moc nieskończoną.Wasze komentarze:
 Prawda,: 04.11.2016, 11:59
 Najprawdziwsza prawda ''Miedzy nami nic nie było'' - '' Rezygnacja ''
 ja: 19.08.2016, 21:49
 do gory glowa,nie wiadomo co jest komu pisane :)
 ewa: 31.03.2015, 22:36
 jednego serca trzeba mi na ziemi
 LEONARD: 09.03.2014, 15:02
 Niedawno zmarła moja żona, kochaliśmy się bardzo. Kochaliśmy też lirykę. Towarzyszyła nam przez ponad 50 lat wspólnego życia Dzisiaj daje mi ulgę w cierpieniu. NAUCZCIE SIĘ KOCHAĆ!!!
 PRAWDA: 19.02.2014, 12:00
  "Między nami nic nie było"
 Wanda: 14.01.2014, 21:22
 Kocham ,kochałam i będę kochała ... ,bo miłość jest piękna.Wiersze sa naprawdę piękne,wspominam... " Między nami nic nie było "miłość platoniczna na początku też piękna i "Sonet"warto kochać!Te wiersze to balsam dla serca iwspomnień czar.Lata leca ,włos siwieje ,jednak warto dla miłości żyć.Zgadzam się z wypowiedzią " migotki" Jak dobrze jest kochać...ba i być kochanym . Dziękuję Ci Boże za miłość.
 ewa: 13.11.2012, 23:02
 tudownosci,,,poezja serca...
 migotka: 13.10.2012, 18:55
 wiersze piękne, miłość piękna, szkoda tylko, że często utożsamiana z pożądaniem...;/
 putino: 13.06.2010, 05:45
 gdy me serce za twym płacze jak ma dusza ciągle cierpi gdy me oczy widza cie to me smutki idą precz bój się życia bo to kara za twe czyny czeka kara męka nędza i głodówka ludzie skaczcie dziś na nura gdy serce już zamoczysz i twa wolność cie zaskoczy nie smuć duszy bo cie ruszy targaj słowa jak powietrze bo me ręce i twe ciało są jak gorycz i kakao lubię usta i twe włosy nie smuć duszy tylko oczy bo cie kocham


 sara: 29.05.2010, 19:56
 najpiekniejszy moment:) Lecz nie istniał jeszcze człowiek, Tylko martwa gliny bryła; Aż nareszcie swym płomiennym Pocałunkiem - mnie stworzyła.
 Aneta: 07.04.2010, 16:55
 "Sonet" można usłyszec w piosence Braci (cugowskich)- "Jednego serca"-polecam....
 anonimowy: 19.09.2009, 16:59
 bardzo mi się spodobał wiersz "między nami nic nie było" gdy omawialiśmy go na lekcji j. polskiego... wszystkie są świetne...
 tomus88888: 25.02.2009, 20:33
 zycie jest piekne jesli ma sie dla kogo zyc...
 Natalia: 20.11.2008, 17:15
 Super wiersze
 karlitos: 08.06.2008, 20:52
 Chciałbym układać tak piękne wiersze,ale Trzeba się z tym urodzić.,, pozdrawiam
 Landrynka =): 03.03.2008, 15:32
 piękne są te wiersze ... najbardziej mi się spodobał "Na początku nic nie było" i "Sonet" ... utwory są po prostu cudne =) =***
 edyta: 18.09.2007, 17:59
 Najpiękniejszym wierszem jakim znam jest właśnie wiersz Adama Asnyka "Rezygnacja"... Chciałabym mieć tyle siły aby tak móc wyrazić swoją siłe... Jestem słaba.. wiem ale zrobie wszystko co w mojej mocy aby być twarda...
 Oksana: 18.06.2007, 16:15
 zgadzam się z Lemonkiem/ą "Sonet"... cała prawda, piękna prawda.
 lola_asd: 02.04.2007, 10:35
 Te wiersze są piękne mają w sobie tyle miłości i mondrości szkoda że ja nieumiem tak pięknie wyznawać swojej miłości
 Lemonek: 15.03.2007, 17:04
 Najładniejszy wydaje mi się "Sonet", napraffdę ;))
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej