Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miłość uczuciem czy decyzją?

Odpowiadając na pytania młodych ludzi zadawane w dziale "Miłość czy miłość?" na stronie www.adonai.pl często spotykamy się z problemem rozumienia miłości. Pojawiają się pytania: czym miłość tak naprawdę jest, jakie uczucia winny jej towarzyszyć i kiedy zaczynamy prawdziwie kochać?

Czy miłość jest stanem euforii, objawiającym się drżeniem serca na widok ukochanej osoby, bezkrytycznym zapatrzeniem w nią, dostrzeganiem tylko jej zalet i piękna? Czy jest to ciągły dobry nastrój, uczucie dodające skrzydeł i energii do przenoszenia gór? Nie, to jest zakochanie.

Zakochanie przeważnie (ale wcale nie jest to regułą!) jest początkową fazą związku, niejako wstępem do miłości. Po jakimś czasie ustępuje relacji coraz dojrzalszej. Wtedy powoli spadają z nosa różowe okulary, zaczynamy widzieć nie tylko zalety ale i wady drugiej osoby. Odkrywamy nie tylko łączące nas podobieństwa ale i różnice. Jest to czas długich, szczerych rozmów, opowieści o swoim życiu, to czas prawdziwego poznawania się. Jeśli dana osoba podoba nam się coraz bardziej i akceptujemy ją pomimo tych cech, które nam nie odpowiadają, jeśli czujemy dotkliwie jej brak zaczyna się miłość. Wtedy kochamy "kogoś" a nie zakochujemy "się".

Miłość opiera się na trzech filarach:

  • poznaniu
  • pragnieniu dobra dla drugiej osoby
  • decyzji, że właśnie tą osobę wybieram.
Miłość musi być poprzedzona poznaniem drugiej osoby, bo nie można kochać kogoś kogo się nie zna. Dopóki nie poznamy kogoś naprawdę kochamy nie jego a własne wyobrażenia o nim. Musimy zatem wiedzieć jaka druga osoba rzeczywiście jest aby móc zaakceptować ją z wszystkimi jej wadami i zaletami. Wtedy rodzi się w nas pragnienie dobra dla niej. I wtedy kiedy to pragnienie jest silniejsze od naszego egoizmu, kiedy potrafimy zrezygnować z siebie, by wielkodusznie i bezinteresownie ofiarować coś drugiemu możemy podjąć decyzję.

Bo miłość to decyzja. O wzięciu odpowiedzialności, o dbaniu o czyjś rozwój, o pragnieniu jego dobra. To nie wieczna euforia i stan ciągłego napięcia, bo kochać to nie tylko "czuć" ale przede wszystkim "chcieć". To dlatego w przysiędze małżeńskiej ślubując miłość, nie mówimy, że będziemy kimś całe życie zauroczeni, tylko, że będziemy pragnąć jego dobra i się o niego troszczyć, że będziemy gotować i zajmować się dziećmi, że będziemy się nim opiekować jak się rozchoruje i będziemy z nim wspólnie rozwiązywać problemy i dzielić radości oraz że to samo przyjmiemy od niego. Do tego się zobowiązujemy w przysiędze. Gdyby inaczej rozumieć miłość, gdyby myśleć, że to uczucie, które ma trwać to chyba 90 % małżeństw byłoby zawartych nieważnie.

Czy jednak oznacza to, że prawdziwa miłość zaczyna się dopiero od ślubu, od momentu wypowiedzenia przysięgi - od momentu podjęcia tej decyzji?

Nie, jest to decyzja, którą podejmuję w stosunku do osoby z którą jestem, nawet jeśli nie jest jeszcze moim mężem czy żoną.

Ta decyzja - oparta już wcześniej na poznaniu drugiej osoby i pragnieniu jej dobra prowadzi do tej decyzji przed ołtarzem, a w zasadzie jest to ta sama decyzja, ta sama miłość, tylko tam wypowiedziana głośno i w obecności świadków jako przysięga małżeńska czyni z dwojga ludzi małżonków.

Trzeba bowiem pokochać przed ślubem, żeby w małżeństwo wejść w prawdzie. To nie jest tak, że żenimy się i nagle zaczynamy kochać bo podjęliśmy decyzję. Nie. Miłość jako decyzja kształtuje się w nas powoli, rośnie, dojrzewa aż zostanie przedstawiona wybrankowi i potwierdzona w sakramencie małżeństwa.

Jeśli pragniesz dobra dla swojego chłopaka czy dziewczyny, tak bezinteresownie, jeśli dopingujesz go do tego, żeby się rozwijał, jeśli pragniesz jego zbawienia a on pragnie tego dla Ciebie to Wasz związek jest dojrzały i jest na dobrej drodze.

Taka miłość powstaje każdego dnia, trzeba o nią dbać, nad nią pracować i o nią się modlić, ona nie przychodzi jak burza. Prawdziwa miłość jest cicha, prawie niezauważalna, czasem wymaga dużego trudu i poświęcenia. Buduje się ją pomalutku. Aż pewnego dnia stwierdzamy, że mamy potężną budowlę, że nie sposób dalej bez tej miłości żyć i ma się ochotę ją ciągle budować przez całe życie.

No i wtedy zwykle mają miejsce oświadczyny.

Kasia i Tomek

Redakcja portaluWasze komentarze:
 marzena aneta: 07.01.2024, 21:22
 miłość uczyciem czy decyzją?Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 13.03.2023, 14:25
 Miłość uczuciem czy decyzją dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 plastyk60L: 29.12.2016, 11:37
 Witam , zastanawiam sie , czemu tak naprawde służą te wszystkie internetowe strony , osoby które piszą że szukają drugiej osoby , okazuje sie , że nie szukają nikogo , bo nawet nie potrafią uczciwie odpisać i odpowiedzieć na zadane pytanie , które do tej osoby kieruje . Ja wierze w prawdziwą bezinteresowną miłość , bo do takiej miłości jestem zdolny , szukam kobiety która potrafi kochać mężczyzne miłością prawdziwą bezinteresowną , posiadam zdolności twórcze plastyczne , mam 60 lat , mieszkam w miejscowości Strzelin na Dolnym Śląsku i cały czas wierze , że odnajde naszą miłość ... Kieruje tych pare linijek do samotnej kobiety , która mieszka gdzieś niedaleko ...
 Dorota: 14.12.2016, 01:09
 10 lat razem, 10 lat hustawki jego nastrojow, klamstw - kochalam, czy kocham ? nie wiem czasem mysle ze tak, ale z tego tekstu wychodzi, ze nie - nie pragne juz jego dobra - owszem zycze mu dobrze, ale ogolnie wali mnie to juz czy sie rozwija, czy sie usmiechnie itp kiedys zawsze myslalam o nim - jak kupilam nawet cukierka glupiego drugi musial byc dla niego. On mnie od dawna nie wspieral, jest egoista ktory nie znosi swojej egoistycznej rodzinki. Kiedys bylam wierzaca obecnie wiere w Boga ale wszystko inne mnienie interesuje co z kosciolem zwiazane, slubu niemam o ktorym marzylam bo on Pan i wladca tak zdecydowal, czemu z nim jestem, nie wiem moze dlatego ze tak dlugo pragnelam zeby wrocil ten moj dawny wysniony jakim byl kiedys, bo jeszcze miedzy klotniami wraca..... ale juz nie wierze w to... dzis przewazylo juz wszystko, nie chce juz nic od niego i nie chce jego....... :( Milosc jak z bajki a pozniej boll, strach i rozczarowanie Nigdy wiecej nie dam sie zranic , nie chce nikogo kochac tylko moje dzieci , nikogo wiecej.....
 kinga : 10.09.2016, 11:36
 Moim skromnym zdaniem rowniwz mozna stwiwrdzic ze tam tez jest i opetanie chory czlowiek psychicznie i tez jest cpun oraz wiele innych osob . A moje cierpienia ofiarowalam za polske za mlodziez za rodzine za moich bliskich za lukasza rodzine i jego bliskich
 kinga: 09.09.2016, 19:50
 Nic z tego bezsens totalny i tak wez odpowiedzialosc za zdrade partera i za cala polske
 Panienka: 23.03.2016, 23:10
 Tylko dlaczego osoby ,które się mocno kochają..nie mogą być razem ?Czy nie mogliby być szczęśliwi ? Może nie udźwignęliby tej miłości..Dlaczego poznali się za późno ? Za dużo pytań..za mało odpowiedzi :( ale..Bóg zapewne wie najlepiej.
 trololollo: 27.12.2015, 22:18
 ech, zdecydowałam i teraz się męczę.
 Veltur: 25.09.2015, 22:59
 Nie będę komentował tego tekstu bo nawet nie trzeba ;) . Osoby które to napisały powinny dostać ,,medal,, za szerzenie pięknej prawdy o miłości między ludźmi a Bogiem systemem Chłopak => Bóg <= Dziewczyna co się razem = Piękna ,katolicko wychowana rodzina z młodymi ,,szkrabami,, :) . Bo tylko w Bogu trwa prawdziwa miłość, która nas połączy w małżeństwo. Trzymam kciuki by ciebie, czytający(a) też. Bóg Miłością !!!


 majk: 19.09.2015, 18:17
 trochę po czasie włączam się w te dyskusję, ale jakiego psychologa to są słowa, które cytuje koleżanka: Przytoczę słowa pewnego psychologa : "W miarę dojrzewania uczymy się, jak lepiej rozumieć. Na szczęście uczymy się także bardziej szczerze kochać. Zrozumienie i miłość wymagają mądrości, która przychodzi tylko z wiekiem."
 On : 10.06.2015, 23:28
 ...zniszczyl mi zycie,razem z nia.
 On : 10.06.2015, 23:27
 ...zniszczyl mi zycie
 Kogut: 06.05.2015, 23:36
 Jeden z najbardziej wartościowych artykułów w Internecie. Pomógł mi bardzo. Serdeczne podziękowania dla autorów.
 Michał: 05.04.2015, 14:55
 Piękny artykuł! Mam nadzieję że kiedyś będzie Ci dane przeczytać ten piękny artykuł moja droga żono Anito! Może zrozumiesz dlaczego odszedłem. Zadaj sobie wtedy pytanie: czy miłością jest to że "chciałaś zmienić mnie na swoje podobieństwo"? Czy wtedy byś bardziej "kochała"? Wątpię. Takie słowa usłyszałem od swojej "głęboko wierzącej" żony po ponad 4 latach małżeństwa "... Chciałam Cię zmienić". Nie wiem czy kiedykolwiek będę wstanie wybaczyć Ci to jak wiele w białych rękawiczkach zniszczyłaś w ostatnim roku naszego małżeństwa!
 po: 03.02.2015, 17:44
 czasami trzeba poznać kogos kogo się kocha
 Marzena19: 14.09.2014, 15:27
 Jakub bardzo mocno Cię Kocham! Codziennie modlę się o miłość dla nas, mam cichą nadzieję że Pan Bóg wysłucha moich próśb.
 D.: 10.01.2014, 13:50
 Zgadzam się z tym artykułem, cała prawda jest w nim napisana na temat miłości :) Uczymy się całe życie, poznajemy ludzi, doświadczamy nowych rzeczy, znajdujemy się w różnych sytuacjach życiowych, zakochujemy się i odkochujemy się cierpiąc przez długie lata, przy tym zadając sobie pytanie czym jest miłość, jak się objawia, co to jest za uczucie, stan... Z własnego doświadczenia wiem, że nie każdy człowiek jest w stanie kochać, dać siebie bezinteresownie. Niestety doświadczyłam takiego stanu w przypadku mojego męża. Jak również doświadczam stanu miłości, miłości bezinteresownej, której przyglądam się już od prawie 6 lat i doszłam do wniosku, że to jest prawdziwa miłość. Odsunęłam od siebie mężczyzn świadomie, jednak pewien mężczyzna nieustannie zabiega o moje względy już tyle lat. Jest bezinteresowny, troskliwy, służy pomocą, przy tym bardzo czuły, delikatny, wytrwały, cierpliwy, nie nalega, tylko czeka. Zdobywa moje serce uśmiechem, sympatią, dobrocią. Wiele razy zastanawiałam się dlaczego to robi, dlaczego pomaga mi i kiedyś zapytałam, odpowiedział twierdząco,, że che mi pomóc, bo mam trudną sytuację " Osobiście miłość dla mnie oznacza poznanie siebie, tak prawdziwie bez kłamstwa, pragnieniu dobra dla bliskiej osoby oraz świadomy nie przymuszony wybór bycia z drugą osobą.
 owieczka.: 25.10.2013, 21:22
 Witajcie, Wierze w Boza Milosc, zawsze jej pragnelam...jestem juz dlugo mezatka. Maz mnie poslubil, gdyz spodziewalam sie dziecka. Po tylu latach malzenstwa uslsyzalam od niego ze nie umiem kochac. To bardzo mnie zabolalo, gdyz myslalam , ze jest zupelnie ianczej. jestem emocjonalna, romantyczka itp. Ale z drugiej strony strony zaczelam o tym myslec. Jka to sie stalo, dlaczego, gdyz nikt mi do tej pory tego nie powiedzial i lubie troszczyc sie o innych o swoja rodizne , kocham ja bardzo. Prosze Boga, aby mnie zmienil, aby wlal w moje serce milosc.(maz nie uznaje Boga ) Wiec on nie ejst swiaodmoy tego co ja, ze Biblia wyraznie mowi o nas jako istotach grzesznych, slabych, niedoskonalych i jeynie Bog moze dac pragnacemu. On moze nas uczynic zupelnie innymi ludzmi, a nawet zamieszkac w anszych sercach. Tego bardzo pragne, choc zmagam sie ze sama soba, ze swoja niedoskonaloscia, z drugiej strony jestem pod krzyzem i widze Zwcyiestwo Chrystusa. Jego Zwyciestwo moze byc moim.... wierze w to. Mimo roznych trudnosci, otrzymuje sile do pokonywania ich w modlitwie, wiem ze nie moge jej zapominac. Bo ona jest moja rozmowa z Bogiem. On zwraca sie domnie swoim Slowem, aja zas swoim i dyskutuje czasem, wlacze, jestem wdzieczna, placze, raduje sie...razem przezywam y wiele w moim zyciu. Gdyby nie Bog, stracilabym wszelka nadzieje. Kazdego dnia prosze Boga, aby mi pokazal co mnie odziela od Niego, jaki grzech i moze mi pokazal przez mojego meza., ze brakuje mi milosci...malzenstwo to cos wiecej niz milosc, a jesli jej niema, to wowczas wychodzimy na przeciw potrzebom drugiej osoby i prosimy Boga, abysmy umieli kochac jak On bezwarunkowa miloscia, milosc rodzi milosc...tego Wam zycze i samej sobie. Czy w milosci mozna byc samotnym?, tak. Ale nie osamotnionym, przy nas jest ktos kto oddal za nas swoje zycie i dzis mowi do nas"przyjdzie do mnie, utrudzeni, spracowani..."
 Rafał : 21.07.2013, 15:57
 Kocham cię Ala dzięki tobie wiem po co żyć chciałbym żebyś po latach mogła powiedzieć że było warto. ;) kocham bardzo bardzo ;)
 Magda: 03.11.2012, 00:42
 Bardzo to Fromm-owskie co tutaj napisano :)
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej