Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Katedra Polowa Wojska Polskiego

Warszawa

Widok katedy
     Przy zbiegu ulic Długiej i Miodowej po wojnach szwedzkich OO. Pijarzy wybudowali kościół i konwent. Ostateczną formę nadał budowli Józef Fontana, w której Ks. Stanisław Konarski, reformator szkolnictwa, zorganizował Collegium Nobilium. Po Powstaniu Listopadowym kościół odebrano Pijarom i zamieniono na cerkiew prawosławną. W latach 1924-1933 architekt Oskar Sosnowski przywrócił kościołowi dawną formę. Stał się on kościołem garnizonowym, a w budynkach dawnego Collegium znalazła siedzibę Kuria Polowa Wojsk Polskich.

Zachód słońca nad
katedrą....
     Wnętrze kościoła pod wezwaniem N.M.P. Królowej Polski, ogołocone z pamiątek historycznych i narodowych w okresie przebudowy na cerkiew, nie odzyskało już dawnego barokowego wystroju. Podczas Powstania Warszawskiego kościół spłonął. Odbudowany według projektu architekta Marka Suzina, pozostał nadal kościołem garnizonowym.

     Obecne wnętrze kościoła wypełniają barokowe ołtarze, pochodzące ze Śląska. Zawieszone na ścianach elementy poliptyków gotyckich również są pochodzenia śląskiego. We współczesnym ołtarzu wielkim znajduje się gotycka figura N.M.P., na chórze zabytkowe organy. Przedsionek kościoła oddziela od nawy piękna, osiemnastowieczna krata. W kruchcie tablica, poświęcona kapelanom Wojska Polskiego, poległym podczas II wojny światowej. Boczna kaplica poświęcona jest oficerom W.P. poległym w II wojnie światowej.


   


Otwarci na miłość – jak pokonać bariery Otwarci na miłość – jak pokonać bariery
ks. Krzysztof Grzywocz, Monika Gajda, Marcin Gajda
To konferencja, która zatrzęsie światem Twoich relacji, a z gruzów dotychczasowych przekonań pomoże zbudować piękne i trwałe więzi z innymi ludźmi i z Bogiem. Audiobook „Otwarci na Miłość” wskaże Ci drogę do przełamywania wewnętrznych barier i udowodni, jak ważne jest otwarcie na drugiego człowieka. Dowiedz się, jak rozwijać kontakt z własnymi uczuciami, jak słuchać uważnie drugą osobę i co zrobić, by odpowiedzialnie kochać! ... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej