Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Włoskie media powiedziały

Ktoś zapytał mnie, co tam Włosi mówią o beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Odpowiedziałem - zgodnie z prawdą - że niewiele. Agencje włoskie odnotowały zdawkowo beatyfikację polskiego kapłana, ale nie natknąłem się w mediach na jakiś dłuższy komentarz na ten temat. Ze spraw kościelnych komentowano co innego, a mianowicie wizytę Benedykta XVI na Cyprze (rzeczywiście, było to bardzo ciekawe wydarzenie) oraz zabójstwo biskupa Luigi Padovese, Włocha, który był przewodniczącym katolickiego episkopatu w Turcji (kolejny kapłan katolicki zamordowany w tym muzułmańskim kraju). Z drugiej strony, mam wrażenie, że przeciętny Włoch, kiedy powtórzy mu się trzy razy "Popiełuszko" i podpowie, że chodzi o kapłana zamordowanego w Polsce, to zaczyna kojarzyć i przypomina sobie podstawowe fakty.

Może to i dobrze, że nie pojawił się na temat ks. Popiełuszki żaden dłuższy komentarz we włoskiej prasie, która zasadniczo ma lewicową-antykatolicką proweniencję. Wszak wiadomo, jak powstają takie komentarze. Zadzwoni włoski dziennikarz "lewak" do ideowo mu bliskiego dziennikarza w Polsce i poprosi o kilka "słusznych" refleksji na jakiś temat. Doda jeszcze coś od siebie (najczęściej bez sensu) i da do druku, a potem ktoś w Polsce na podstawie tego rodzaju produkcji orzeka, że "włoska opinia uważa" itd. Dobrze, że jakiś dziennikarz na przykład z dziennika "La Repubblica" nie zechciał napisać dłuższego tekstu o ks. Jerzym, bo mógłby się skontaktować z "Gazetą Wyborczą", a tam powiedzieliby mu mniej więcej to, co napisał Jan Turnau w kuriozalnym tekście "Czy ksiądz Popiełuszko naprawdę bronił wolności?".

Własnym oczom nie wierzyłem, że można w przeddzień beatyfikacji ks. Jerzego coś takiego napisać. Turnau martwi się, że ks. Popiełuszko mówił wiele o moralności chrześcijańskiej, a nie cenił moralności laickiej. W tym kontekście dziennikarz GW pozwala sobie na dość nikczemne dywagacje: "Ks. Jerzy był bohaterem kościelnym i narodowym, ale nie mogę nie postawić pytania o jego formację umysłową. [...] Chodzi mi o umysłowe otwarcie. Czy ten bohater walki z ateistycznym reżimem wzywający do politycznej wolności rozumiał, że Polak to niekoniecznie katolik, także na przykład ateista? [...] No cóż! na pewno nie czytał książek zachodnich intelektualistów...". We Włoszech tego rodzaju "myślinki" jeszcze by podrasowali i wyszłoby, że ks. Jerzy był typowym polskim katonacjonalistą. A na koniec ktoś z nabożną czcią wobec "zagranicy" stwierdziłby, że włoskie media powiedziały...

Jednym z wypowiadających się na tematy polskie dziennikarzy we Włoszech jest mówiący po polsku Włodzimierz Goldkorn. Niedawno zwrócono mi uwagę na jego tekst opublikowany w tygodniku "L'Espresso". "Człowiek, który chce uratować Polskę" - to tytuł artykułu, a chodzi w nim o Bronisława Komorowskiego. A co ów fachowiec pisze o Jarosławie Kaczyńskim? Stwierdza, że Jarosław był złym duchem brata i mózgiem ostrej polityki antyeuropejskiej, wrogiej prawom gejów, żywiącej się resentymentem wobec elit i salonów. Tak! to dobrze, że w "KEspresso" póki co nie ukazał się jakiś tekst o błogosławionym księdzu Jerzym. A tak na marginesie, to chcę zaprosić współbraci z Uniwersytetu Gregoriańskiego do obejrzenia filmu "Popiełuszko" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.

Stefan Meetschen

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010Wasze komentarze:
 A***: 25.03.2009, 09:26
 Duchu Swiety Ty znasz i przenikasz moje serce, prowadz mnie w tej sytuacji, w której sie znalazlam. Tobie zawierzam. Duchu Najdoskonalszej Miłości obdaruj nas swoim darem i zmieniaj serca. Amen :)
 Ewa: 31.03.2008, 12:04
  Duch Święty to Osoba , To Bóg ! Miłość Ożywiająca ... to trochę podobnie jak w Rodzinie Ludzkiej : JEST ...Ojciec , Matka i ...DZIECKO ...ONO JEST DAREM Danym i Zadanym ; JEST Osobą ..podobnie jak Rodzice , ale Dziecko Wnosi świeżość , radość , miłość czystą , ożywia , uszczęśliwia ... DZIĘKI NIEMu Miłość Rodzicow się Wzmacnia , Potęguje , JEST CEMENTEM dwojga kochających się prawdziwie ludzi .
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej