Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Słońce nad gniewem

Spowiadam się często z gniewu i z tego, że coś w gniewie komuś powiedziałem przykrego. Mam dość gwałtowną naturę i choć potem żałuję, nie wiem, czy uda mi się prawdziwie poprawić. Mam wątpliwości: czy mogę chodzić do spowiedzi, jeśli nie mogę obiecać poprawy?

Bóg stwarzając uczucia i nas jako istoty emocjonalne nie pomylił się. Wszystkie uczucia - łącznie z gniewem, zazdrością czy nienawiścią - są nam potrzebne. Mają do spełnienia jakieś zadanie. Zła mamy nienawidzić. Miłość Pana Zastępów jest zazdrosna. Święty Tomasz z Akwinu zachwalał zwłaszcza szlachetny gniew, który powinien się w nas pojawić, kiedy widzimy krzywdę słabych i bezbronnych. Mylić może nas - zawierający gniew - pacierzowy katalog grzechów głównych, jeśli go źle odczytamy. Przypomnijmy sobie Ewangelię, która mówi w kilku miejscach o gniewie Pana Jezusa na faryzeuszów czy też o wywracaniu stołów bankierów. W Psalmach i u proroków jest często mowa o uczuciach gniewliwych. To raczej gwałtownicy - a nie stoicy - zdobywają Królestwo Boże. Pismo Święte nie zakazuje więc gniewu ani jego wyrażania. Uczy nas jednak: proporcjonalności gniewu ("ząb za ząb", a nie głowa rozbita za ząb); ograniczania naturalnego gniewu w czasie, nieprzedłużania go ("niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce"); umarzania gniewu (miłosierdzie 77 razy); panowania nad gniewem, a nie żeby gniew panował nad nami.

Biblia nakazuje miłować wszystkich, nie wyłączając nikogo. Przypomina także, że to Bóg jest od sądzenia. Lecz chrześcijaństwo nie jest religią bezkonfliktowości. "Przyszedłem ogień rzucić na ziemię". Święty spokój za wszelką cenę jest odległy od chrześcijaństwa.

Moim zdaniem, powinien Pan chodzić do spowiedzi i. postanawiać poprawę. Proszę jedynie nie zakładać, że z Pańskim gniewem nic nie da się zrobić. Bo to by znaczyło, że nie ma mocnego postanowienia poprawy. Mamy pracować nad tym, aby nasz gniew był wyrażany w sposób twórczy, a nie destrukcyjny. Mamy stawiać granice, a nie atakować. Gniew ma być po coś. Chrześcijańska miłość nie cofa się przed powiedzeniem najbardziej przykrej prawdy. Potrzeba jednak wyrażać gniew z ostrożnością. Reagując gniewliwie, należy błyskawicznie rozważyć, czy moje zagniewanie na zło płynie ze słusznej racji czy raczej z jakiejś ciemnej chęci poniżenia kogoś. Trzeba mieć z tyłu głowy pytanie: czy będzie z tego więcej szkody, czy pożytku?

I dalej: im człowiek dojrzalszy, tym w sposób naturalny powinien stawać się mniej gniewliwy. Dojrzałość winna się charakteryzować pewnym dystansem i wyrozumiałością. Także wobec siebie.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 września 2010Wasze komentarze:
 fiona: 09.06.2011, 10:33
 racja Jezus nas wyposażył w różne uczucia. Nie jesteśmy pustymi marionetkami, ale czujemy i rozumiemy. Jak mi ktoś krzywdę robi też czuję jest mi przykro, źle, czuje złość. Myślę,że jeszcze wiele osób myśli się także i ja wyrażanie gniewu a miłość bliźniego.Np. Musze być miła dobra bo jak będę się złościć to jest złe. bo to jest negatywne uczcie które coś nam sygnalizuje że dzieje się coś złego. Nie każde wyrażenie gniewu jest złe nawet jeśli będzie się posądzonym o brak miłości bliźniego. Jednak po jakimś wybuchu można mieć poczucie winy bo mówimy sobie, że jest to złe i że to ja robię komuś krzywdę kiedy właśnie jest na odwrót. Dlatego tu potrzeba rozeznania i dobrego, właściwego wyrażania emocji
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Tyburiusza z MogrovejoModlitwa do św. Tyburiusza z Mogrovejo

św. Tyburiusza z Mogrovejośw. Tyburiusza z Mogrovejo

Gdy Anioł płakałGdy Anioł płakał

Siedem darów Ducha Świętego - wyjaśnienie i ich znaczenieSiedem darów Ducha Świętego - wyjaśnienie i ich znaczenie

Duch Święty wszystkiego was nauczyDuch Święty wszystkiego was nauczy

Ufamy Panu!Ufamy Panu!

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej