Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Od tej chwili juz nie grzesz (J 8,1-11)

Słowa Ewangelii według św. Jana

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: "Nauczycielu, kobietę tą dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?" Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień". I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: "Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?" A ona odrzekła: "Nikt, Panie!" Rzekł do niej Jezus: "I Ja ciebie nie potępiam". Idź, a od tej chwili już nie grzesz".

Zasłonięte krzyże

W podręcznikach liturgiki można znaleźć wiele wyjaśnień zwyczaju zasłaniania krzyży w tę właśnie niedzielę, dawniej nazywaną Niedzielą Męki Pańskiej (dziś jest to V Niedziela Wielkiego Postu). Mnie osobiście ta symbolika zasłoniętego krzyża jawi się jako wyzwanie na czas intensywniejszej refleksji o cierpieniu Chrystusa, które wiedzie ku zmartwychwstaniu. Zasłonięty krzyż jest dla nas jakby spotęgowaną tajemnicą. Przez zasłonę, która przesłania oblicze Chrystusa, trzeba zobaczyć w tym czasie więcej niż zazwyczaj. Albo inaczej - trzeba w tym czasie intesywniej zatęsknić za prawdą o krzyżu. Dlaczego Jezus Chrystus zdecydował się na tak ciężką i jednocześnie upokarzającą Go drogę męki, a potem okrutną śmierć?

W liturgii Mszy św. tej niedzieli czyta się albo Ewangelię o kobiecie zastanej na cudzołóstwie i oskarżonej przed Chrystusem, albo też Ewangelię o wskrzeszeniu Łazarza. Jedna i druga Ewangelia, zaczerpnięta z tekstu św. Jana, ukazuje Jezusa Chrystusa, który z miłością pochyla się nad nędzą ludzką. W perykopie przedstawiającej kobietę zastaną na cudzołóstwie Jezus jawi się w swojej wielkoduszności. Według Prawa Mojżeszowego powinna była zginąć, ale Jezus Chrystus każe popatrzeć na sprawę pełniej w sposób bardziej wiarygodny, mianowicie pytając o winę czy niewinność oskarżycieli. Jeżeli bowiem oskarżyciele sami są winowajcami to trzeba, żeby najpierw usunęli belkę ze swego oka, by móc potem ewentualnie dostrzec zło w oku swego bliźniego. Wielkodusznie zatem pochyla się Jezus nad nędzą tej kobiety i odsyła ją wolną, prosząc jedynie, aby nie wracała do grzechu i zapamiętała miłość Zbawiciela, który uwolnił ją od oskarżeń, a nade wszystko od śmierci.

Od śmierci uwolnił Jezus Chrystus także Łazarza. To wydarzenie zupełnie innego rodzaju - katecheza o mocy Jezusa Chrystusa, a zarazem wprowadzenie do tajemnicy Chrysustowego zmartwychwstania. Wprawdzie Łazarz zostaje jedynie przywrócony do życia (jego wskrzeszenie nie jest zmartwychwstaniem), ale przecież jest to znak o wyjątkowej doniosłości. Jest tak imponujący, że przesłania wszystkie inne wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, stwarzając zarazem szczególnie podstawy u wrogów Jezusa Chrystusa, którzy widzą w tym wydarzeniu podstawy do zgładzenia tak popularnego nauczyciela.

Kiedy więc dzisiaj będziemy się wpatrywać w zasłonięty krzyż Zbawiciela, aby przeniknąć tę zasłonę, która oddziela Go od nas, spróbujmy zobaczyć, w czym my potrzebujemy Jego miłości miłosiernej, ażeby pochylił się nad nami w naszym wielkopostnym, czyli także paschalnym przygotowaniu się do święcenia triumfu zmartwychwstania.

Bp JAN SZLAGAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej