Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak się rodzi kozioł ofiarny?

Modlitwa Osiołka

"Panie Boże, który kazałeś mi wlec się po drogach bez końca, dźwigać ciężkie jarzmo bez końca, i zbierać baty bez końca! Daj mi dużo odwagi i pogody ducha. Pozwól, by choć jeden raz, ktoś mnie zrozumiał..." /Carmen Bemos de Gasztold/

To wcale nie było trudne, aby wyłowić ją z tłumu rozwrzeszczanych czternastolatków. Drobna, delikatna, o dużych, fiołkowych i bardzo czujnych oczach, w kącikach ust z trudem przebijał się uśmiech. Poruszała się w ten charakterystyczny sposób człowieka, który nie chce naruszyć ścian i boi się, że przy mocniejszym jego oddechu okno może wypaść na ulicę. To samo tyczy się podłóg, po których ten człowiek chodzi tak, aby przypadkiem nie zniszczyć jednego jej centymetra kwadratowego.

Basia była super, nadawała się do wielu spraw i rzeczy. Można ją było na przykład wypchnąć do tablicy, ukraść dobrze prowadzony zeszyt, na plecy ponaklejać bzdurne kartki, przerzucić na nią jakiś tam dyżur, no ale przede wszystkim pośmiać się z jej niemodnego stroju, staroświeckiego sposobu bycia, można z niej było "robić jaja". Nie protestowała, przebaczała, usuwała się w coraz dłuższy cień. Pewnego dnia nie przyszła do szkoły. Zażyła dużą ilość tabletek, które babcia czasem brała na noc.

Beata chodziła do renomowanego ogólniaka. Inteligentna, wysoka, szczupła, ładna i świetnie ubrana, ale... kaleka. Kula, na której się podpierała, dodawała jej nawet specyficznego wdzięku, mogła się więc chłopakom podobać. Gorzej (lub wręcz źle) było z dziewczynami, choć Beata przecież była miła, skromna i na pewno nosa nie zadzierała.

Ignorowała uszczypliwe uwagi, ironiczne uśmiechy. Wiedziała, że dla większości dziewczyn staje się workiem treningowym, lustrem, w którym mogąoglądać swoje nieskazitelne, dziewczęce sylwetki, ale przyjęła ten fakt jako coś nieuchronnego. Czyżby? To dlaczego nie chce już chodzić do szkoły?

Dlaczego tak się dzieje? Czy są to wyjątkowe przypadki? Z całą pewnością nie. Te dzieciaki mieszczą się w szerokiej skali wieku, pochodzą z różnych rodzin, różnie wyglądają i bardzo różne mają możliwości. Wspólne są tylko - czujność spojrzenia, zaciśnięte usta i ten specyficzny sposób poruszania się. Na ogół wspólne też są stopnie wrażliwości i izolacji. Te dzieci są powodem kpin, sposobem na wyładowanie agresji, lekarstwem na kompleksy, lekiem na całą niezrozumiałość świata. Szansą na "pyszną" zabawę.

Jest tych dzieci coraz więcej i grubym uproszczeniem byłoby szukanie przyczyn wyłącznie w szkole, choć trzeba przyznać, że ona w obecnym kształcie walnie się do tego przyczynia.

Źródła jednak trzeba szukać znacznie dalej, bo we wczesnym dzieciństwie, w domu rodzinnym, w sposobie wychowania, w systemie wartości i ważności, a także w ekspresji uczuć. Kozłem ofiarnym może właściwie stać się każde dziecko, bez względu na urodę, zdolności i stan posiadania. Istota leży w tym, w jaki sposób rodzice ukazują dziecku otaczający je świat, jak tłumaczą zachowania bliźnich, czy szanując dziecko podają mu prawdę bez przerysowań w jedną lub w drugą stronę. Nie można bowiem mówić dziecku, że świat składa się z samych aniołów, bo to przecież nieprawda.

Jednak jeszcze gorszą rzeczą jest mówienie dziecku, że świat jest perfidny, podstępny i ma wyłącznie rogi i kopyta. Po pierwsze, to nieprawda, po drugie wykrzywia widzenie i budzi lęk. Od początku należy dziecku ukazywać obie strony natury ludzkiej i sens naszego współdziałania z innymi, bowiem to zabezpiecza przed zgubną izolacją. Ta prawda musi dotyczyć również (a może przede wszystkim) samego dziecka, jego możliwości, jego ograniczeń, i w każdej sytuacji - jego wielkich szans.

Najgorszym jednak dramatem dziecka jest mur obojętności, którego ono nie jest w stanie sforsować, bo jak pokonać zimne milczenie, jak prosić o pomoc lub choć odrobinę ciepła kogoś, kto jest głuchy jak pień. A jeśli głuchy jest rodzic? A jeśli głuchy jest nauczyciel?

KRYSTYNA HOLLY
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 194


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania za chorychLitania za chorych

Cud eucharystyczny w Buenos AiresCud eucharystyczny w Buenos Aires

Niedoceniona waga wspomnieńNiedoceniona waga wspomnień

Ostatni wschodni Ojciec Kościoła - św. Jan DamasceńskiOstatni wschodni Ojciec Kościoła - św. Jan Damasceński

Pszczoła, amfora i ciasteczkoPszczoła, amfora i ciasteczko

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej