Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dodaj dziecku skrzydeł

Nie niszczmy w dziecku wiary w siebie, w jego możliwości, ale starajmy się, by nabrało przekonania o własnej wartości.

Ostatnio pisałam o narkotykach i o tym, że dzieci o niskiej samoocenie są szczególnie narażone na wpadnięcie w nałóg narkotykowy. Jednak poczucie wartości kształtują rodzice, to głównie od nich zależy, jakie dziecko będzie miało zdanie o sobie. Jeżeli dziecko twierdzi, że jest niekochane, niepotrzebne, że na niczym się nie zna i niczego w życiu nie osiągnie to znaczy, że popełniliśmy błąd w wychowaniu. Możemy bowiem przekazać dziecku coś cennego: wiarę w siebie i pewność, że jest kochane. I jest kochane niezależnie od wszystkiego: ze wszystkimi wadami, błędami, lękami. Zadaniem rodziców jest przekonać dziecko, że trudności można pokonać, porażki przeżyć, a błędy naprawić. Akceptacja własnego "ja" jest warunkiem zdrowych relacji z innymi ludźmi w przyszłości. Dla kilkulatka zwierciadłem społecznym są rodzice - od nich zależy, jaką miarę będzie przykładało do siebie. Sama dobrze wiem, jak łatwo "podciąć skrzydła" dziecku, bo niestety często to robię. Kiedy dziecko jest małe i bezbronne, bardzo łatwo wyrządzić mu krzywdę. My jesteśmy silni i rządzimy, wszystko musi być według naszego planu. Gdy tak nie jest zaczynamy krytykować i wytykać błędy, bo jak zareagować, gdy cierpliwość się skończyła? Dzieci wylewają mleko z kubka, grzebią w koszu na śmieci, nie chcą same się ubrać, ani przywitać się z ciocią, zapominają o odrobieniu lekcji, a na przyjęciu trzymają się kurczowo naszej spódnicy. Więc złościmy się, wymawiamy, poprawiamy, porównujemy, zrzędzimy. Ale przecież ciągle narzekając na dziecko doprowadzimy jedynie do tego, iż z czasem uwierzy, że rzeczywiście jest do niczego i nic mu się nigdy nie uda.

Słowa, które ranią

Ile razy krzyczysz na dziecko? Ile razy porównujesz ze starszą siostrą? Sama wiele razy bywam niecierpliwa i modlę się do Boga, żeby mnie od tego uwolnił. Wiem, że słowa mogą być nawet bardziej bolesne niż lanie. To od nas zależy, jak maluchy widzą siebie. Co będzie sądzić o sobie dziewczynka, Jctóra ubrała się sama i jest z tego dumna, a jej mama powie: "Jak ty wyglądasz? Założyłaś bluzkę na lewą stronę. Jestem ciekawa, czy jeszcze jakiś pięciolatek jest taką ciapą". Posłuchajmy samych siebie, kiedy mówimy do dziecka, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowani, zmęczeni, zniecierpliwieni. Zastanówmy się, co tak naprawdę chcemy dziecku powiedzieć: przecież mama chce, aby jej pięciolatka nauczyła się ubierać, a nie, żeby uwierzyła, że jest ciapą. Ostrożniej dobierajmy słowa. Oto parę przykładów, których dziecko nigdy nie powinno usłyszeć od rodziców: "Jesteś niedobry!, Nie bądź głupi!, Ale z ciebie ofiara!, Zobaczysz, nikt cię nie będzie lubił!, Nie bądź beksą!, Jak ty wyglądasz!, Naprawdę nie stać cię na więcej?!, Nie bądź tchórzem! Przez ciebie odechciewa mi się wszystkiego!, Nie kocham cię!" Ugryź się w język, gdy uświadomisz sobie, że możesz dziecko obrazić, ośmieszyć, przestraszyć, zawstydzić. Nie pozwalaj sobie na sarkastyczny ton, daruj sobie ironię i złośliwości, nie sycz przez zęby. Oczywiście, nie jesteśmy idealnymi rodzicami i zdarza się nam wypowiedzieć coś, czego nie powinniśmy uczynić. Postarajmy się jednak wtedy przeprosić, wystarczy powiedzieć: "Przepraszam cię za to, co powiedziałam. Wcale tak nie myślę, po prostu byłam zła".

Małe sukcesy

Zauważajmy małe, codzienne sukcesy: zasznurowane buty, szybko ułożone puzzle, posprzątany pokój, noc przespaną bez wizyt w małżeńskim łóżku. Przecież dzieciństwo jest pełne porażek, a gdy się ma kilka lat naprawdę trudno o sukcesy: sok wylewa się z butelki, sznurowadła się plączą, kółko na rysunku wychodzi krzywo. Chwalmy od serca, bez sarkazmu. Jest przecież różnica między: "Po prostu szok, to chyba nie jest pokój mojego syna, chyba źle trafiłam!" a "Pięknie posprzątałeś pokój". Często nie chwalimy dziecka, bo boimy się, że poprzewraca mu się w głowie. To nieprawda! Oczywiście, nie ma co rozpływać się nad tym, co maluchowi przychodzi bez trudu, bo nasze pochwały szybko się zdewaluują. Kiedy jednak maluch po raz dziesiąty buduje wieżę z klocków i nic mu nie wychodzi, można usiąść obok i powiedzieć: "Widzę, że się nie zniechęcasz i jesteś wytrwały. To bardzo ważne". Wtedy na pewno dziecko nie pomyśli o sobie: "Jestem do niczego, bo nie potrafię zbudować zwykłej wieży z klocków".

Oparcie w domu

Dziecko powinno rosnąć w przekonaniu, że miłość rodziców jest niezmienna, że nie zależy od tego, czy odniosło sukces, czy poniosło porażkę. Potrzebne mu jest poczucie, że jest częścią rodziny. Rodziny z ciepłą, stabilną więzią między rodzicami. Zadaniem rodziców jest pomóc maluchowi znaleźć jego mocne strony, żeby, jeśli trzeba, pokonać trudności. A mocne oparcie w domu pozwala łatwiej znosić niepowodzenia i przykrości, chroni też przed nadmiernym uzależnieniem od opinii i ocen innych ludzi.

HANNA OTULAKOWSKA



Wasze komentarze:
 marzena aneta : 14.11.2024, 01:24
 Dodaj dziecku skrzydeł dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o dzieciństwo szczęśliwe dla dzieci moich dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o dzieciństwo szczęśliwe dla dzieci rodzeństwa dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o dzieciństwo szczęśliwe dla dzieci wszystkich na całym świecie dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dla dzieci wszystkich na całym świecie w dorosłym życiu dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję modlitwa ma moc dziękuję nie ma modlitw nie wysłuchanych dziękuję wszystko dojrzewa w czasie dziękuję nic się nie marnuje dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję spełniają się marzenia dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan od Krzyżaśw. Jan od Krzyża

Modlitwa do św. Jana od KrzyżaModlitwa do św. Jana od Krzyża

Litania do św. Jana od KrzyżaLitania do św. Jana od Krzyża

Modlitwa do św. Wenancjusza FortunataModlitwa do św. Wenancjusza Fortunata

Cztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlakCztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlak

Lekarz - zawód czy powołanieLekarz - zawód czy powołanie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej