Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego mamy w Polsce tak wielu "uzdrowicieli", którzy naciągają chorych ludzi?

Rozmowa z Dariuszem Pietrkiem, koordynatorem Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych "KANA" w Katowicach

Dlaczego mamy w Polsce tak wielu "uzdrowicieli", którzy naciągają chorych ludzi? To chyba jedyny zawód, który nie musi walczyć z bezrobociem?

Cudotwórcy z bagien

Niestety, w 1999 r. wpisano go do rejestru zawodów, co jest skandalem. A ludzie coraz bardziej poszukują niesamowitości i sensacji, wydawane są nawet gazety z wiadomościami typu "kobieta zapłodniona przez średniowiecznego ducha" czy "ściśle tajne rozmowy z przybyszami z innej planety". Te ciągłe poszukiwanie sensacji, tajemnicy przez ludzi często mieniących się katolikami już przestało mnie irytować. Ciśnienie podnoszą mi jeszcze "cudotwórcy z bagien", którzy znają recepty na wszystkie dolegliwości zdrowotne i stosują tzw. medycynę naturalną lub wiedzą, kiedy coś się wydarzy. Dziś jest bardzo duże zapotrzebowanie na owych cudotwórców, kiedy wciąż pogłębia się kryzys publicznej opieki zdrowotnej.

Jak nie dać się złapać takim szarlatanom?

Niestety, wiedzą oni, jak dotrzeć do najsłabszych punktów osobowości ludzkiej. Nie sprzedają swych produktów dzięki ich jakości, lecz dzięki umiejętności przekonania klienta. Dlatego polecam spis reguł, które znalazłem w znajomym sklepie z ziołami. Ich przestrzeganie może nas uchronić przed wydawaniem dużych kwot pieniężnych a także, co ważniejsze, uchronić nas przed częstym pogorszeniem stanu zdrowia. Oto one:

  1. Pamiętaj, że szarlatanizm rzadko prezentowany jest jako coś niezwykłego.

  2. Unikaj wszelkich "specjalistów", którzy twierdzą, że większość chorób spowodowanych jest złym żywieniem lub że większość chorób można wyleczyć, biorąc dodatki żywieniowe.

  3. Z największą ostrożnością należy przyjmować opowiadane historie i świadectwa.

  4. Z największą ostrożnością należy przyjmować żargon pseudomedyczny.

  5. Nie daj się nabrać paranoicznym oskarżeniom.

  6. Zapomnij o "tajnych kuracjach".

  7. Nie ufaj nieznanym ziołom.

  8. Bądź sceptyczny, gdy terapia jest przedstawiana jako skuteczna w wielkiej liczbie różnych chorób, szczególnie poważnych.

  9. Ignoruj próby grania na twoim egoizmie.

  10. Nie pozwól, by cierpienie wpłynęło na twój rozsądek.

Kościół nie zakazuje takich praktyk medycznych?

Rzeczywiście, nie ma takiego zakazu. Ale Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że: "Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. (...) Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka" (nr 2117).

Ale zdania są podzielone, nawet w Kościele. Jedni mówią, że nie ma właściwego dokumentu?

Już w 1942 r. Najwyższa Święta Kongregacja Oficjum surowo zabroniła duchownym i świeckim, i zakonnym zajmowania się kiedykolwiek badaniami radiestezyjnymi. Poza tym mówi o tym Pismo Święte w bardzo wielu miejscach, chyba nie trzeba lepszego dokumentu.

A jak odróżnić dobrą medycynę od tej złej?

Tu również odwołam się do Pisma Świętego: "Po owocach ich poznacie". Prawdziwy charyzmat bezpośrednio rodzi dobry owoc, uzdrowienie utrzymuje się także po długim czasie, a w sercu człowieka panuje pokój, wiara i zaufanie Jezusowi Chrystusowi. Ujawnia się także zmiana w dziedzinie moralności: można zaobserwować zdolność do pojednania i umiejętność przebaczenia, związaną z wyrzeczeniem się siebie i bezinteresowną miłością bliźniego.

Fałszywy charyzmat rodzi bezpośrednio dobry owoc, choroba mija, ale po pewnym czasie ujawniają się skutki ewidentnie złe, na terenie życia duchowego i na płaszczyźnie psychicznej. Także w sferze fizycznej zaobserwowano przypadki zachorowania na cięższe choroby, wymienia się stwardnienie rozsiane, zawał serca, nowotwory; najczęściej rozwija się choroba, którą zobaczył "jasnowidzący terapeuta".

ZDANIE ŚWIĘTEGO OFICJUM NA TEMAT RADIESTEZJI
Święte Oficjum, dziś: Kongregacja Nauki Wiary

Najwyższa Święta Kongregacja Oficjum rozważywszy w sposób dogłębny niebezpieczeństwa, które mogę zaszkodzić religii i prawdziwej pobożności z racji udzielania przez duchownych porad radiestezyjnych na temat spraw dotyczących samych osób oraz przepowiadania zdarzeń, a także uwzględniając wszystko to, o czym stanowią kanony 138 i 139 Kodeksu Prawa Kanonicznego w odniesieniu do duchownych świeckich i zakonnych, których od tych porad winno się powstrzymywać, jako że one uwłaczają stanowi i godności osobistej duchownego albo też mogą szkodzić jego autorytetowi, postanawia co następuje, bez wdawania się wszakże tym dekretem w kwestie naukowe na temat radiestezji. Najdostojniejszym ordynariuszom miejsca i wyższym przełożonym zakonnym poleca się, aby surowo zabronili duchownym świeckim i zakonnym zajmowania się kiedykolwiek tymi badaniami radiestezyjnymi, uwzględnionymi we wspomnianych poradach. Już sprawą ordynariuszy i przełożonych zakonnych będzie, jeśli uznają to za konieczne lub pożyteczne, dodać do tego zakazu sankcję karną. Gdyby zaś któryś z duchownych świeckich lub zakonnych, naruszając ten zakaz, uczynił to po raz wtóry albo też dał powód do zgorszenia czy zaistnienia groźnych niebezpieczeństw, ordynariusze i przełożeni zakonni doniosą o tym do Świętego Najwyższego Trybunału.

Joannes Pepe
Notariusz Świętej Kongregacji Świętego Oficjum;
Rzym, dnia 26.03.1942

Redakcja

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 11 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:
 nie ja: 16.02.2009, 13:19
 tak to wszystko prawda teraz to wiem cóz mi zteg że moje ciało jest zdrowe ale dusza moja dusza umarła przez medycynę niekonwecjonalną otwarłam się na zło wcześniej nie miałam pojęcia zły tak to kamuflował a ja myślałam że to ŁASKA OD DOBREGO DUCHA tak BÓG chciałmi pomóc ale ja się tak zamotalam i pogubiłam Jezus poszedł a ja cierpię oh jak bardzo .
(1)


Autor

Treść

Nowości

bł. Władysław z Gielniowabł. Władysław z Gielniowa

Modlitwa do bł. Władysława z GielniowaModlitwa do bł. Władysława z Gielniowa

Litania do bł. Władysława z GielniowaLitania do bł. Władysława z Gielniowa

Jak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życiaJak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życia

Dlaczego gdy kapłan mówi: Oto wielka tajemnica wiary - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?Dlaczego gdy kapłan mówi: "Oto wielka tajemnica wiary" - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej