Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
W depresji

     Słyszałam w parafii, że przyczyną depresji może być działanie złego ducha; że ludzie biorą środki psychotropowe, a powinni się nawrócić i skorzystać z pomocy egzorcysty. Miałam mieszane uczucia, słuchając tych słów. Przemyślałam je pokornie, ale w dalszym ciągu trudno mi się z nimi zgodzić.

     Od wielu lat bada się przyczyny depresji. Z pewnością zarozumiale, choć nieraz zdobywające dużą popularność, są poglądy sprowadzające przyczyny tej choroby do jednego tylko czynnika. Z pewnością widzenie we wszystkim diabla jest takim mało poprawnym uproszczeniem. Trzeba też uwzględnić, oprócz duchowych, także naturalne źródła depresji: problemy w realizacji celów życiowych, długotrwały stres, "urodę" osobowości, per-fekcjonizm, zaburzenia metaboliczne (serotonina), pesymizm, skazę genetyczną, trudne wydarzenia życiowe w dzieciństwie, zwłaszcza wydarzenia powtarzające się, deficyt światła słonecznego itp. Etiologia depresji jest mocno złożona. Zanim dojdzie do depresji, przez wiele lat nasilają się pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu człowieka. Mnóstwo ludzi miewa stany subdepresyjne, a choroba ujawnia się często w osobach, których byśmy nigdy nie podejrzewali o tendencje do depresji.

     W nowych koncepcjach leczenia depresji przyjmuje się powszechnie współdziałanie leczenia farmakologicznego oraz pomocy psychologicznej. Dla nas chrześcijan człowiek składa się - oprócz ciała i psychiki - także z duszy. W związku z tym uwagi o uporządkowaniu relacji z Bogiem, obrazu Boga czy uwolnieniu się od uwikłań duchowych są na pewno sensowne. Trzeba wszystkie te działania łączyć. Łączyć, a nie redukować. Bo człowiek nie jest tylko duszą ani tylko psychiką, ani tylko ciałem. Wizyta u egzorcysty może być cenna, gdy chory na depresję doświadczył w swojej przeszłości inicjacji demonicznych czy urazów psychicznych o znacznej sile. Chodzi o takie doświadczenia życiowe, jak porzucenie noworodka, zamiar aborcji, śmierć najbliższych osób, wykorzystanie lub przemoc. Tego rodzaju wydarzenia mogą powodować mało uchwytne w codziennej obserwacji, ale trwałe zmiany neurobiologiczne, i pociągać za sobą destabilizację wewnątrzmózgowych mechanizmów regulacji nastroju i emocji. Ujawnienie się wyraźnej, klinicznej depresji stanowi nierzadko ciekawą szansę dojścia do tych praźródeł choroby. Mądry psychiatra odeśle niekiedy pacjenta do księdza. A mądry ksiądz odeśle niekiedy penitenta do psychiatry.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

14 luty 2016


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej