Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

To już udar mózgu

     Przed tygodniem pisałam, że przemijające niedokrwienie mózgu (TIA) może przypominać udar mózgu. W przypadku TIA objawy trwają na ogół krócej niż godzinę i ustępują samoistnie. Jeśli trwają dłużej niż dobę, należy mówić o udarze. Czas trwania objawów nie jest jedyną różnicą.

     Udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci (po chorobach układu krążenia i nowotworach) i najczęstszą przyczyną trwałego kalectwa. Nieco częściej chorują mężczyźni. Większość pacjentów to osoby po 70. roku życia. Pewne znaczenie ma obciążenie genetyczne - np. udar u bliskiego krewnego może świadczyć o zanurzeniach krzepnięcia krwi występujących w rodzinie.

     Wiele chorób predysponuje do powstania udaru: cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, szczególnie migotanie przedsionków, nikotynizm, nadużywanie alkoholu. Warto także pamiętać, że zespól bezdechu sennego oraz u młodych kobiet stosowanie antykoncepcji hormonalnej stwarzają większe ryzyko udaru, szczególnie niedokrwiennego.

     Udar może być, podobnie jak TIA, spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu; mówimy wówczas o udarze niedokrwiennym. Inna przyczyna to wylew krwi do mózgu, czyli udar krwotoczny. Może być on spowodowany krwotokiem wewnątrz mózgu lub krwotokiem podpajęczy- nówkowym. Udar niedokrwienny może ulec wtórnemu ukrwo- tocznieniu, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

     Część objawów, niezależnie od mechanizmu, jest podobnych; pisałam o nich przed tygodniem. Najczęściej są to zaburzenia mowy, czucia, orientacji, porażenie połowicze, opadnięcie jednego kącika ust. Przy udarze krwotocznym często pojawia się bardzo silny ból głowy, typowe są także nudności, mogą pojawić się wymioty, utrata przytomności i porażenie polowicze. Udar krwotoczny powstaje wskutek wylewu krwi z pękniętego naczynia. Może być to tętniak mózgu - dochodzi wówczas do krwotoku podpajęczynówkowego (5 proc. udarów), albo pęknięcie innego naczynia tętniczego.

     Mimo że objawy mogą być podobne, leczenie udaru niedokrwiennego i krwotocznego będzie zupełnie inne. Dlatego tak ważne jest, aby diagnozę postawić jak najszybciej i wdrożyć odpowiednie leczenie. Podstawowym badaniem jest tomografia komputerowa. Jeśli badanie potwierdzi udar niedokrwienny, jest szansa na udrożnienie naczynia. Liczy się czas. Jedną z metod jest zaaplikowanie leków rozpuszczających skrzep. Można je podać do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, później skuteczność jest mniejsza. Przy udarze spowodowanym zamknięciem naczynia doprowadzającego krew do mózgu u niektórych chorych istnieje możliwość wykonania trombektomii, czyli usunięcia skrzepliny z naczynia przy użyciu specjalnych cewników. Obie metody wykonywane są tylko w wysokospecjalistycznych ośrodkach.

     Krwotok podpajęczynówkowy u części chorych może być leczony chirurgicznie. Pęknięte naczynie zamyka się klipsami wprowadzonymi do naczynia. U wszystkich pacjentów konieczne jest leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do udaru. W przypadku podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi nie można ciśnienia obniżać zbyt gwałtownie.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika

20 stycznia 2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej