Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich (Mk 9, 30-37)

Po wyjściu stamtąd podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać. Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?» Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!». Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

Bądźcie sługami wszystkich

Przemierzając wraz z uczniami Galileę, Chrystus po raz drugi zaczął mówić im o tym, co Go niebawem spotka: "Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie" (Mk 9, 31). Jednakże uczniowie nie pojmowali tych słów: nie rozumieli, co to znaczy powstać na powrót z martwych, nie dopuszczali do siebie myśli, że tak dobry człowiek jak ich Mistrz, mógł zostać zabity przez ludzi. Czyżby ludzka niewdzięczność miała posunąć się aż do zbrodni na osobie Jezusa?

Niestety - tak. Mechanizmy człowieczej podłości odsłania nam bowiem Księga Mądrości, ukazując knowania bezbożnych: "Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów. (...) Zasądźmy go [zatem] na śmierć haniebną" (Mdr 2, 12. 20a). Jeśli mechanizmy te dochodzą do głosu w odniesieniu do człowieka sprawiedliwego, to tym bardziej zadziałają u ludzi bezbożnych, gdy ci spotkają się twarzą w twarz z Najświętszym - z Synem Bożym. Ludzie ci nie będą w stanie nawet znieść widoku Chrystusa, gdyż samą swą obecnością będzie budzić z uśpienia ich sumienia i domagać się dogłębnego nawrócenia. A ludziom przewrotnym i zaślepionym w złu z większą łatwością przychodzi popełnienie kolejnej zbrodni niż pełne pokory i żalu przyznanie się do nieprawości. Owe mroczne zakamarki ludzkiego ducha z surowością piętnował św. Jakub Apostoł: "Skąd się biorą wojny i kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz. (...) Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz" (Jk 4, 1-3).

Apostołom, którzy właśnie pokłócili się "między sobą o to, kto z nich jest największy", Chrystus ukazał królewską drogę prowadzącą do zbawienia: "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich" (Mk 9, 34-35). Tylko taki człowiek będzie bowiem przeniknięty mądrością czystą, skłonną do zgody, wolną od względów ludzkich i obłudy. Tylko taki człowiek będzie w pokoju siał ziarna sprawiedliwości (por. Jk 3, 17-18). Tylko taki okaże się godny Królestwa niebieskiego.

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:
 DAN: 29.10.2022, 11:14
 Jesli kto chce miec dobre zycie, niech wiecej dziala i zapobiega, a mniej sie modli.
 marzena aneta: 29.10.2022, 08:36
 dokładnie tak pierwsi będą ostatnimi ostatni będą pierwszymi kto się wywyższa będzie poniżony kto się poniża będzie wywyższony dziękuję Jezu kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej