Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święty Mikołaj z Miry

Chyba wszyscy, nawet jeżeli uważamy się już za zupełnie dorosłych, lubimy otrzymywać prezenty, drobne upominki będące przejawem czyjejś sympatii, pamięci. 6 grudnia jest takim miłym dniem w roku, gdy możemy się tego szczególnie spodziewać. Dzieciaki już o świcie zaglądają pod poduszkę lub sprawdzają zawartość bucików przygotowanych przy łóżeczkach. W szkołach odbywają się różne imprezy "mikołajkowe".

Ale czy wiemy coś więcej o patronie tego dnia? Może uważamy go jak bohatera pięknej legendy, która przetrwała do dziś w zwyczaju wzajemnego obdarowywania się. Obawiam się, że myśląc o nim widzimy skrzata w czerwonej czapeczce, z dużym workiem i długą brodą i czerwonym nochalem - z takimi koszmarkami spotykamy się bowiem na każdym kroku w okresie przedświątecznym. Krasnale takie spoglądają na nas z okien wystaw sklepowych, pojawiają się na papierze do pakowania, reklamach, kartkach świątecznych. Na ulice miast wylęgają legiony żywych krasnali w czerwonych długich strojach i z czerwonymi, nie zawsze tylko od mrozu, nosami i powiewając brodami raczą cukierkami dzieci lub pozują do zdjęć. W ten sposób naszej wyobraźni bliższy jest Dziadek Mróz niż św. Mikołaj, biskup Miry, który żył naprawdę i przez wiele lat był jednym z najwięcej znanych i najbardziej czczonych świętych w Kościele.

Urodził się najprawdopodobniej ok. 270 r. w mieście Patara, w Licji (południowo- -zachodnia Azja Mniejsza). Był jedynym dzieckiem bardzo możnych rodziców, którzy gorąco modlili się długie lata o potomka.

Od wczesnych lat wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na niedolę innych. Wybrany biskupem miasta Miry (obecnie Demre) zaskarbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością w posłudze pasterskiej lecz także ogromną i czułą troską o ich potrzeby materialne. Chętnie dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi. Półlegendarne wątki przekazują nam historię trzech uwięzionych i niesprawiedliwie skazanych na śmierć oficerów, uwolnionych za wstawiennictwem biskupa Mikołaja, opowieść o ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagowi dyskretnie dostarczonemu przez niego. Święty Mikołaj czczony jest także jako patron marynarzy i rybaków na pamiątkę uratowania od utonięcia żeglarzy w czasie gwałtownej burzy. W Polsce wielbili go jako swego opiekuna pasterze wierząc, że strzeże on ich trzody przed drapieżnikami.

W czasie zarazy, która nie oszczędziła jego stron ojczystych z narażeniem życia spieszył na ratunek chorym. W okresie prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana i Maksymiliana (pocz. IV w.) św. Mikołaj był więziony, uwolnił go dopiero edykt mediolański z 313 r. Biskup Mikołaj z Miry uczestniczył w pierwszym soborze powszechnym, w Nicei (325 r.).

Po długich latach swej posługi Bogu i ludziom odszedł do Pana 6 grudnia między 345 a 352 r. dokładnej daty nie znamy. Pochowany został z ogromną czcią w Mirze. Później jego szczątki przeniesiono do włoskiego miasta Bari, gdzie papież bł. Urban II uroczyście poświęcił grobowiec św. Mikołaja umieszczony w bazylice wystawionej ku jego czci. Warto wspomnieć, że tu właśnie, przy grobie św. Mikołaja, w roku 1098 miał miejsce synod, którego celem było połączenie Kościoła Prawosławnego z Rzymskim.

Kult św. Mikołaja szybko rozpowszechnił się w całym chrześcijańskim świecie, szerząc się również na Wschodzie. Z czasem objął całą Ruś, św. Mikołaj ukazywany na niezliczonych ikonach stał się patronem kraju, wywierając niezatarty ślad w ludowych obyczajach i sztuce.

Na Zachodzie uznawano go za jednego z 14 wspomożycieli. Oprócz rybaków i pasterzy pod jego opiekę uciekają się także dzieci, żacy, młode panny, więźniowie, piekarze i kupcy.

Nie dajmy się zwariować czerwonym krasnalom ani ogłupić kosztownym prezentom. Miejmy w pamięci obraz biskupa z Miry w mitrze na głowie i z pastorałem w ręku, który dyskretnie wspiera innych Bądźmy tak jak on otwarci na potrzeby bliźnich. Nauczmy się dawać radośnie i chęt nie jak najwięcej nie licząc na rewanż ani wdzięczność.

MMF

Biulet "Ziarna"Wasze komentarze:
 matka: 06.12.2023, 11:59
 Swiety Mikolaju prosze Cie w intencji cudu uzdrowienia Syna oraz o dobra prace dla niego i dobra katolicka zone. W intencji postawienia na jego drodze i mojej dobrych ludzi,by dopomogliby nam w rozwiazaqniu naszych problermow. Z gory bardzo serdecznie dziekuje.
 Maria: 04.12.2023, 19:10
 Swiety Mikolaju prosze Cie w intencji powrotu do zdrowia dla dzieci i dla mnie. W intencji cudownej Twojej pomocy w pozytywnym rozwiazaniu naszych spraw urzedowych,zawodowych,mieszkaniowych.osobist ych,rodzinnych. Z podziekownaiem za modlitwe.
 marzena aneta: 12.11.2023, 15:45
 Mikołaj Święty z Miry dziękuję Mikołaju Święty z Miry kocham Cię bardzo mocno módl się za nami dziękuję Mikołaju Święty z Miry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość mądrość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Mikołaju Święty z Miry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję Mikołaju Święty z Miry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość mądrość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 03.12.2022, 15:15
 Mikołaju z Miry kocham Cię dziękuję Mikołaju z Miry módl się za nami dziękuję Mikołaju z Miry proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Mikołaju z Miry proszę Cię o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Albert S: 04.04.2016, 19:56
 Nie za Dioklecjana, lecz za Decjusza Trajana opuścił swoje biskupstwo.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej