Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przemoc i niemoc

Dla męża zrezygnowałam z wszystkich moich przyjaciółek, "bo były dla nas złe". Miały zakaz przychodzenia do naszego domu, oprócz jednej. Ostatnio jednak przeżyłam smutną historię. Była Msza św. w rocznicę naszego małżeństwa, potem giill, a ja dostałam zakaz zaproszenia tej ostatniej przyjaciółki, choć była w kościele, chociaż bardzo prosiłam... On jest głową rodziny. Wola Boża. Ja też nie jestem ideałem. Próbuję okazywać miłość przez pokorne przekreślanie siebie. Próbuję trzymać język za zębami, nie skarżyć się, nie zwierzać. Rodzice moi sami raczej ustąpią, raczej zadbają o wszystkich wokoło. Gdy są choć odrobinę mniej uprzejmi dla mojego męża, robi mi potem karczemne awantury.

Bardzo zaniepokoił mnie Pani list. Oczywiście jest to ogląd jednostronny. Trudno mi jednak aż nie krzyknąć: pod szyldem pokory zgadza się Pani na sytuacje chore! Ja bym tego nie nazwał wolą Bożą, ale sytuacją patologiczną. Żyje Pani w strachu, a to nie jest Boże, ale diabelskie. To właśnie z patologicznymi małżeństwami jest tak, że osoba kontrolująca związek odcina radykalnie każdego, kto mógłby być wsparciem dla drugiej strony. Pozwoli, aby dom bywał odwiedzany przez gości, ale nie tych, którzy mogliby pomóc ofierze przemocy. Coraz bardziej jest Pani ograbiana z i tak skromnych przywilejów i praw, wprowadzana w bezradność, uwięziona w tajemnicy rodzinnej. Rozwija się paraliż wewnętrzny.

Jest to wbrew sakramentalnej uczciwości małżeńskiej i miłości. A bagatelizowanie problemu czy czekanie na cud jest dobre, ale nie w tym przypadku.

Fakt, że mąż jest głową rodziny oznacza, że ma ją kochać jak Chrystus, a nie poniżać jak władcy tego świata. To niebezpieczne, jeśli dajemy komukolwiek tak dużą władzę nad sobą. Władza wtedy deprawuje a my stajemy się bezbronni. Pod pretekstem dobra, jakim jest "utrzymanie małżeństwa nawet za cenę cierpienia" chronimy zło. Owszem - jak Pani napisała - miłość to także pokorne przekreślanie siebie. Więc niech Pani przekreśli swój strach, swoją niemoc i uda się po pomoc.

Można zadzwonić na Niebieską Linię: tel. 022/668-70-00 albo spytać o pomoc przez Internet. Informacje są na stronie www.niebieskalinia.pl. Tam otrzyma Pani bezpłatnie wsparcie m.in. prawne i psychologiczne. Do udzielenia pomocy są także zobowiązani policja i prokuratura, miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Trwanie w opisanej sytuacji niszczy Panią i pozwala się rozwijać dysfunkcji Pani męża. Oboje wymagacie pomocy. Kiedyś nadejdzie czas, kiedy Bóg otrze każdą łzę. Ale dziś trzeba poprosić o pomoc drugiego człowieka, aby powstrzymać nieszczęście.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 maja 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.03.2023, 21:01
 Przemoc i niemoc proszę żadnej przemocy dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 helga: 04.02.2014, 19:54
 Pomyśl o dzieciach, które otrzymają wzorzec funkcjonowania w rodzinie patologicznej- dziewczynka że ma być uległą i poddaną wobec przyszłego męża, a chłopiec w podoby=ny sposób jak mąż traktuje ciebie będzie traktował przyszłą żonę i tak w kółko. Powinnaś się sprzeciwić mężowi który jest już tak przyzwyczajony do twojej uległości że nawet się tego po tobie nie spodziewa, ale tym bardziej masz szansę życzę powodzenia
 mycha: 27.06.2011, 13:04
 witaj, w tej sytuacji potrzebujesz wsparcia z zewnątrz. nie odcinaj się od przyjaciółek!!! zgadzając się na to, że mąż Cię krzywdzi - wyrządzasz mu krzywdę, pozwalasz mu być gorszym. Musisz zawalczyć o swoje dobro, o uwolnienie od cierpienia i dla siebie i dla niego, to będzie najlepszym wyrazem miłości. Uleganie komuś, kto robi zło, bierność wobec zła - to jest zło. boję się tych wszystkich instytucji, bo w nich pracują różni ludzie. najlepiej, gdybyś poszukała wsparcia u przyjaciół, ale możesz też zacząć od rozmowy z mądrym księdzem czy w poradni psychologicznej (nie psychiatrycznej, ale mogącej mieć wsparcie w postaci psychiatry na etacie).
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej