Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dla męża samochody są wszystkim. Spędza z nimi większość swojego czasu

Napisane jest w Biblii: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Samochody są dla mojego męża bogami. Chociaż rozmawiałam o tym tysiące razy, mąż spędza z nimi większość swojego czasu. Jak go przekonać, że nie można życia poświęcić "bożkom ulanym z metalu"?

Ci wspaniali mężczyźni

Działają tu zapewne męskie atawizmy. Przytoczę dwie ilustracje. Kiedy na drodze spokojnie jadący kierowca jest wyprzedzany, odzywa się w nim odruch stadny i zaczyna podświadomie przyspieszać. Instynktownie nie daje się wyprzedzić, przez co jest nieraz przyczyną poważnego zagrożenia.

Drugi obrazek typowy jest dla parkingów w ośrodku wypoczynkowym czy rekolekcyjnym. Każdego dnia rano zawsze kilku mężczyzn musi odwiedzić swój samochód. Nigdy nie widziałem, żeby kobieta miała taką potrzebę - odwiedzenia swojego auta.

W średniowieczu ważnym atrybutem rycerza był jego wierny rumak. Łączyła ich przyjaźń "męsko-zwierzęca". Współcześnie panowie nie mają rumaków. Ale mają ich substytut - auta. I może stąd owo doglądanie.

Zauważam też, że dla mężczyzny samochód to nie tylko środek komunikacji. Stanowi czasem potwierdzenie męskości, choć nierzadko śmiesznie to wygląda. Kiedy mężczyzna za kierownicą wyprzedza jakiegoś niezaradnego kierowcę i okazuje się nim być kobieta, wówczas rośnie duma męska. Słychać pobłażliwe: no tak, kobieta. I dalej pan kierowca jedzie zadowolony. Zarozumiały to, żałosny, ale bezpłatny, sposób na poprawienie sobie humoru. Gorzej, jeśli mężczyzna musi sobie poprawić poziom samoakceptacji drogimi "brykami". Jeszcze gorzej, gdy nie wychodzi z garażu.

Trzeba uczciwe zaznaczyć: tu działa także biologia. Mężczyźni "mają głowę" do rzeczy i systemów. Kobiety "mają głowę" do relacji międzyludzkich.

Dla mężczyzny jest niepojęte wieczne zastanawianie się kobiet nad relacjami międzyludzkimi i zmianą uczuć. Dla kobiety jest niezrozumiała męska potrzeba zabawy przedmiotami i zainteresowanie np. piłką nożną. A fakt, że mężczyzna myśli o kobiecie mniej niż ona o nim, ona traktuje jako grzech i nazywa egoizmem. Tymczasem, o ile wynika to z natury mężczyzny, nie jest zawinione. To tak jakbym nazywał grzechem kobiet brak zainteresowania stanem silnika czy amortyzatorów w samochodach.

Co robić? Powtarzać cierpliwie, że tęskni Pani za mężem. Że dla Pani miłość wyraża się przez obecność. Że lubi Pani obecność męża w domu. Nie wiem zaś, czy warto stawiać ten temat na ostrzu noża. Może lepiej wspierać męża w trosce o samochód? Bo samochód to nie jest dla kobiety poważny konkurent. To tylko kupa żelastwa, która z czasem zamieni się w kupę złomu. A często się przydaje.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 649


   

Wasze komentarze:
 Seda: 17.11.2017, 22:30
 Dla kobiety jest niezrozumiałe męskie zainteresowanie futbolem?Ależ to margines! Wiele z nas to rozumie! Ba,same uwielbiamy futbol! Ja tam od 30 lat oglądam wszystkie mistrzostwa i pucharowe rozgrywki, a czasem nawet ekstraklasę.
 Johnny: 25.10.2010, 13:57
 Tak najlepiej to się uczyć, pracować i narzekać jeszcze na męża. Kobieto zajmij się domem, dziećmi, potem relacjami z innymi, a nie robiem jakichś "karier".
 Zośka nie daj się: 24.06.2009, 10:14
 Zocha, kto Ci każe robić to czy tamto? Czasami musisz postawić się (ale bez awantur) - nie zrobić obiadu, nie posprzątać, a na pretensje tylko wzruszyć ramionami i wrócić do nauki. To podziała lepiej niż jakiekolwiek Twoje słowa. Nie jesteś jego zabawką, a on nie jest dzieckiem ale dorosłym :)
 do Zosi: 23.06.2009, 15:48
 Zosiu nie daj z siebie zrobić sprzataczki i służącej Dziwie się ze wczesniej nie zauważyłaś jego lenistwa i że pozwalasz na coś takiego??? Przepraszam, ale na Twoim miejscu postawiła bym sprawe jasno Albo będzie Ci pomagał albo niech wraca do mamusi Sory ze tak ostro, ale twój mąż niestety NIE DOJRZAŁ do małżeństwa i posiadania rodziny
 JOANNA : 23.06.2009, 09:40
 A CO ZROBIC JESLI MAZ JEST CHETNY I UCZYNNY DLA WSZYSTKICH WOKOL TYLKO NIE WIDZI SWEJ KOCHAJACEJ ZONY ,DZIECI ,WNUKOW???
 Zosia : 22.06.2009, 15:59
 A co zrobić jesli w miejsce samochodu "wstawię" mamę męża? MAm mnóstwo nauki, pracuje i zajmuję się domem. Jestem teraz w czasie sesji a mój mąż co? Jedzie do mamusi swojej bo twierdzi zę w domu mu sie nudzi bo ja sie ciągle uczę. A jak prosiłam go: chociaż raz poodkurzaj albo przybij tą listwę w końcu to mówi że wie a i tak jedzie do mamy! No ja nie wiem, domu nie ma czy co? Nawet jak widzi, że przychodze z pracy i się uczę bo mam naprawdę dużo nauki teraz to jeszcz potrafi domagać się nie wiadomo jakich dań- to to, to siamto. Wracam koło 17-18 wieczorem i nie mam czasu teraz żeby gotować nie wiaodmo co czy sprzątać po nim jego bałagan bo gdzie siądzie to tam coś zastawia. PRzecież to tylko 2-3 tygodnie i sesja sie skończy i znowu potem wróce do domu i będę mu gotować, piec ,sprzątać , prać i jeszcze oczywiście musże znaleźć czas żeby iść z nim na spacer bo jemu się nudzi...Czemu faceci nie rozumieją że kobieta ma o wiele więcej obozwiązków od nich. czasem naprawdę mogliby coś w domu zrobić.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Brunona KartuzaModlitwa do św. Brunona Kartuza

Litania do św. Brunona KartuzaLitania do św. Brunona Kartuza

Jaką rolę odgrywała Septuaginta w pierwszych wiekach Kościoła?Jaką rolę odgrywała Septuaginta w pierwszych wiekach Kościoła?

Pius XII - Neutralny papieżPius XII - Neutralny papież

4 tydzień ciąży - zmiany w ogranizmie i zachcianki4 tydzień ciąży - zmiany w ogranizmie i zachcianki

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej