Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szukać pozytywów i dziękować

Nasze małżeństwo nie było idealne, ale można powiedzieć, że nie najgorsze. Teraz, kiedy nasze najstarsze dziecko ma 16 lat, zaczęliśmy się kłócić. Kłócimy się niestety coraz częściej. Pojawiają się "ciche dni", czekamy oboje, kiedy znowu padną oskarżenia i nieprzyjemne słowa.

Dzieci powoli zaczynają dorastać i wylatywać z gniazda. Wówczas okazuje się, że już od lat załatwialiśmy pilne sprawy rodzinne, a nie rozmawialiśmy naprawdę głęboko i zadowalająco z naszą drugą połową. Mamy więc czas, kiedy trzeba się nauczyć na nowo siebie nawzajem i podjąć odłożone oczekiwania i plany.

Może już czas pojechać na weekend małżeński? Będą to raptem dwa dni wyrwane z Waszego życia. A skutki mogą być nieocenione. Weekendowe rekolekcje dla małżeństw pomagają nie tylko odnowić komunikację. Wzbudzają motywację: małżonkowie odzyskują ochotę, aby się starać o siebie.

Co zrobić z kłótniami? To, co w każdym konflikcie z kimś, kto stał się" dla nas trudny. Dwa prawa: trzeba modlić się za tę trudną osobę i mówić o niej dobrze do innych. Kiedy nie dopełnimy w pełni jednego z tych wymagań, ta druga osoba będzie dla nas stale ciężarem. Co więcej, nie można od niej uciec. Trafi za nami do nowej pracy, czy na nasz wypoczynek. Kiedy zachowamy oba punkty, sam Bóg zabierze nam nasz problem. Małżonków także dotyczy owo podwójne prawo.

Sytuacja kłótni powstających w dobrych małżeństwach ze sporym stażem to przykre zjawisko..Raniące. Nie pamięta się o tym, co było dobre, co było miłością. Brzmią za to nieustanne oskarżenia: "Zmieniłaś się na gorsze. Już mnie nie kochasz. Zdradziłeś to, co było między nami" itd. W ostrzeliwaniu się oskarżeniami małżonkowie wykrwawiają swoje siły. Oboje uważają, że już dalej nie mogą ustąpić drugiemu. Zwłaszcza że doskonale wiedzą, jak najcelniej zranić siebie, jak największy zadać sobie wzajemnie ból. Tymczasem oboje poważnie grzeszą. Bo tylko Bóg jest od sądzenia.

Warto wobec nawracających kłótni często się spowiadać. Sam Pan Jezus naprawia wtedy to, co zepsuli ludzie. Warto przypomnieć sobie czarodziejskie słowo: przepraszam. "Przepraszam, kochana żono, ale wczoraj byłem bardzo zmęczony, w kiepskiej formie. Przepraszam, za wczorajsze słowa".

Drugie czarodziejskie słowo brzmi: dziękuję. Po kilkunastu latach małżeństwa z przyzwyczajenia przestajemy zauważać, ile dobra daje nam Bóg przez tę drugą połowę. W sytuacji kryzysowej zaleca się zazwyczaj więcej szukać pozytywów i dziękować, niż szukać negatywów. A Bóg jest dobry i nasze małżeństwa też nie są takie złe.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 ASIA: 19.08.2009, 08:59
 NIESTETY JESLI TO DZIALA TYLKO WSZYSTLO W JEDNA STRONĘ - TO EFEKTY ,MARNE, MODLE SIE ZA LEPSZE -----JUZ B DLUGO
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wychowywać dzieci według prawd BożychWychowywać dzieci według prawd Bożych

Mała droga św. Teresy od Dzieciątka Jezus"Mała droga" św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wartość zamiast ideologiiWartość zamiast ideologii

Z płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyćZ płodności nie musimy korzystać, ale nie wolno jej niszczyć

Najpiękniejsze wiersze o różańcuNajpiękniejsze wiersze o różańcu

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej