Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Szukać pozytywów i dziękować

     Nasze małżeństwo nie było idealne, ale można powiedzieć, że nie najgorsze. Teraz, kiedy nasze najstarsze dziecko ma 16 lat, zaczęliśmy się kłócić. Kłócimy się niestety coraz częściej. Pojawiają się "ciche dni", czekamy oboje, kiedy znowu padną oskarżenia i nieprzyjemne słowa.

     Dzieci powoli zaczynają dorastać i wylatywać z gniazda. Wówczas okazuje się, że już od lat załatwialiśmy pilne sprawy rodzinne, a nie rozmawialiśmy naprawdę głęboko i zadowalająco z naszą drugą połową. Mamy więc czas, kiedy trzeba się nauczyć na nowo siebie nawzajem i podjąć odłożone oczekiwania i plany.

     Może już czas pojechać na weekend małżeński? Będą to raptem dwa dni wyrwane z Waszego życia. A skutki mogą być nieocenione. Weekendowe rekolekcje dla małżeństw pomagają nie tylko odnowić komunikację. Wzbudzają motywację: małżonkowie odzyskują ochotę, aby się starać o siebie.

     Co zrobić z kłótniami? To, co w każdym konflikcie z kimś, kto stał się" dla nas trudny. Dwa prawa: trzeba modlić się za tę trudną osobę i mówić o niej dobrze do innych. Kiedy nie dopełnimy w pełni jednego z tych wymagań, ta druga osoba będzie dla nas stale ciężarem. Co więcej, nie można od niej uciec. Trafi za nami do nowej pracy, czy na nasz wypoczynek. Kiedy zachowamy oba punkty, sam Bóg zabierze nam nasz problem. Małżonków także dotyczy owo podwójne prawo.

     Sytuacja kłótni powstających w dobrych małżeństwach ze sporym stażem to przykre zjawisko..Raniące. Nie pamięta się o tym, co było dobre, co było miłością. Brzmią za to nieustanne oskarżenia: "Zmieniłaś się na gorsze. Już mnie nie kochasz. Zdradziłeś to, co było między nami" itd. W ostrzeliwaniu się oskarżeniami małżonkowie wykrwawiają swoje siły. Oboje uważają, że już dalej nie mogą ustąpić drugiemu. Zwłaszcza że doskonale wiedzą, jak najcelniej zranić siebie, jak największy zadać sobie wzajemnie ból. Tymczasem oboje poważnie grzeszą. Bo tylko Bóg jest od sądzenia.

     Warto wobec nawracających kłótni często się spowiadać. Sam Pan Jezus naprawia wtedy to, co zepsuli ludzie. Warto przypomnieć sobie czarodziejskie słowo: przepraszam. "Przepraszam, kochana żono, ale wczoraj byłem bardzo zmęczony, w kiepskiej formie. Przepraszam, za wczorajsze słowa".

     Drugie czarodziejskie słowo brzmi: dziękuję. Po kilkunastu latach małżeństwa z przyzwyczajenia przestajemy zauważać, ile dobra daje nam Bóg przez tę drugą połowę. W sytuacji kryzysowej zaleca się zazwyczaj więcej szukać pozytywów i dziękować, niż szukać negatywów. A Bóg jest dobry i nasze małżeństwa też nie są takie złe.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 sierpnia 2009   


Dlaczego warto się zaręczać? Odpowiedź dla dwojga zakochanych Dlaczego warto się zaręczać? Odpowiedź dla dwojga zakochanych
Philippe i Catherine Timmel
Autorzy, na podstawie własnego świadectwa, ukazują znaczenie przedmałżeńskiego stanu, nazywając go "czasem serca". Książka jest dla tych, którzy pytają, dlaczego się zaręczać, i dla już zaręczonych, którzy szukają głębokiego sensu swojego związku i chcieliby jak najpełniej przygotować się do małżeństwa... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ASIA: 19.08.2009, 08:59
 NIESTETY JESLI TO DZIALA TYLKO WSZYSTLO W JEDNA STRONĘ - TO EFEKTY ,MARNE, MODLE SIE ZA LEPSZE -----JUZ B DLUGO
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej