Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy rozwód jest grzechem?

Mój brat rozwodzi się. Może to dziwne, ale będzie to pierwszy rozwód w naszej rodzinie. Czy będzie wyłączony z Kościoła, jeśli zawrze nowy ślub cywilny? Co będzie mu wolno? Co będzie zabronione? Czy są sytuacje, kiedy będą mogli z ewentualną żoną potem przystępować do sakramentów?

Rozwiedzeni, którzy zawarli nowy związek, nie są wyłączeni z Kościoła. Zostają oni otoczeni modlitwą przez wspólnotę wierzących. Kościół pragnie, aby jego dzieci doszły do nieba nawet wtedy, kiedy żyją w sytuacji trwałego grzechu. Zwykle grzechem rozwiedzionych jest późniejsze cudzołóstwo, czyli pożycie z kimś, kto nie jest sakramentalnym mężem czy żoną.

Grzechem natomiast może być, ale nie musi być rozwód. Ludzkie historie bardzo się różnią. Są rozwiedzeni, którzy zostali porzuceni. Żyją samotnie, zachowując sakramentalną wierność. O tych osobach Kościół myśli z wielką miłością i wdzięcznością. Niektóre z rozwiedzionych osób zawarły nowy związek cywilny, ale ze względu na wychowanie dzieci, co stanowi okoliczność łagodzącą. Inni zniszczyli albo nie podjęli dostatecznej walki o swoje sakramentalne małżeństwo. Dalej są dziećmi Kościoła, ale mają do naprawienia krzywdy i zranienia, jakie powstały w wyniku rozwodu w rodzinie i we wspólnocie ludzkiej.

Małżonkowie rozwiedzeni, którzy zawarli nowy związek, nie mogą - poza niebezpieczeństwem śmierci - uczestniczyć w sakramentach świętych. "Ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia". Szanując to, rozwiedzeni wykazują pokorę wobec nauki Bożej o nierozerwalności małżeństwa.

Zachęca się ich, aby aktywnie uczestniczyli w życiu Kościoła przez: słuchanie Słowa Bożego, uczęszczanie na Mszę świętą, modlitwę, dzieła miłości, podejmowanie inicjatyw na rzecz sprawiedliwości, wychowywanie dzieci w wierze katolickiej, pielęgnowanie ducha i czynów pokutnych.

Kiedy rozwiedzeni mogą przystępować do Komunii świętej? Wówczas, gdy łącznie spełnią trzy warunki: 1. nie mogąc z ważnych powodów zerwać nowego związku, okazują żal z powodu naruszenia prawa Bożego o przymierzu małżeńskim, 2. szczerym sercem zdecydują się na "białe małżeństwo", taką formę życia, kiedy mężczyzna i kobieta nie mogący się zobowiązać do separacji, postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, to jest powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom, 3. nie zachodzi obawa zgorszenia.

Proszę modlić się za brata. Bóg kocha i dopomaga także w sytuacjach "niemożliwych" tym, którzy są pokorni.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 listopada 2009Wasze komentarze:
 Zbychu: 02.03.2023, 10:14
 KK = ŚREDNIOWIECZE, Klecha, który udziela wykładni moralności, nigdy nie był i nie będzie osobą zaufania publicznego.
 Paulina : 31.07.2021, 23:52
 Gdy się pobieramy przysięgamy sobie nawzajem nie opuszczę Cię aż do śmierci. Jak jesteśmy już małżeństwem to powinniśmy nie ważne czy wielokrotnie zdradza czy jestem alkoholikiem czy jest agresywny być z nim do jego śmierci. Najważniejsza w małżeństwie jest miłość. Życie na ziemi nie jest bajką i powinniśmy być jak najlepszym człowiekiem, żeby po śmierci mieć szansę jak najszybciej trafić do nieba tam już nie będzie cierpienia. Sama jestem jeszcze bardzo młoda mam 16 lat i w przyszłości mam zamiar mieć męża, którego nigdy nie opuszczę i nie złamiem przysięgi małżeńskiej, ani zdradą, ani rozwodem. Mam również w sobie dużo miłości do człowieka umiem wszystko przebaczyć i zrozumieć. Mam rodziców, którzy są również po rozwodzie nie byłam z tego zadowolona gdy usłyszałam, że chcą się rozwieść, ale się z tym pogodziłam. Teraz są już prawie 3 miesiące po rozwodzie.
 Basik: 04.08.2020, 20:29
 Każdy by tylko liczył na miłosierdzie Boże i grzeszy sobie do woli , grzech ciężki jest grzechem i kto się nie wyspowiada umiera w nim, Trzeba zaznaczyć że Bóģ też jest sprawiedliwy.
 Henryk Staszewski: 13.04.2020, 21:39
 Proszę o pomoc - miałem żonę na Ukrainie ze ślubem cerkiewnym i nie mam z nią dzieci - po 5 latach mam nową żonę i mamy syna 2020 zaczęłam czytać Biblia i akozuje się że to grzech - co mam robić teraz rzucić żonę i mieszkać osobno ? Nie kochać się przez całe życie ? My jesteśmy młodzi ? Ja modlę się co dziennie i proszę o wybaczenie . Proszę napisać staszewskihenryk@gmail.com
 xastach: 29.09.2019, 12:54
 Pytanie: a co w przypadku kiedy była już żona żona występuje o rozwód do ma romans z "księdzem kościoła katolickiego" i zdradziła męża ????
 greg: 16.02.2017, 08:01
 rozwod to grzech ale rozwod plus uniewaznienie to juz nie jest ? Hipokryzja kleru jest doprawdy zatrwazajaca Mozna zdradzic zone wymienic na druga i jeszcze wziasc drugi slub Tylko gdzie tu Pan Bog ? Jak widac Kosciol swietnie sobie daje rade bez Niego niestety na zgube duszyczek
 MOWA PROSTA: 10.04.2016, 22:07
 JEŚLI Z JAKIEJKOLWIEK PRZYCZYNY DOPUSZCZASZ, ŻE JEST PRAWO DO ROZWODU MAŁŻEŃSTWA KANONICZNEGO JUŻ POPEŁNIASZ GRZECH WSTĘPNY- KTO PRZYKŁADA RĘKĘ DO PŁUGA A WSTECZ SIĘ OGLĄDA, NIE NADAJE SIĘ... NIE BĄDŹCIE JAK ŻYDZI, KTÓRZY SOBIE STWORZYLI PRAWO DO ROZWODÓW (PRZYPADEK MOJŻESZA). NIE BĄDŹCIE JAK JEHOWICI (ZDRADA) Nie ma prawa katolik występować o rozwód cywilny. Nie ma prawa katolik zgodzić się na rozwód. Kto domaga się rozwodu lub się godzi na rozwód NIE MA PRAWA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ PÓKI NIE NAPRAWI POSTĘPOWANIA(WARUNKI SAKRAMENTU POKUTY). TAK NALEŻY OCENIĆ SYTUACJĘ W SPOSÓB BIBLIJNY, A OSĄDZI OSTATECZNIE BÓG. Ostatecznie sparacja jest dopuszczona. Konkordat w artykule 10 rozstrzyga, że nie sąd cywilny decyduje o istnieniu małżeństwa i wara od małżeństwa. Sędzia cywilista może jedynie wypowiadać się o skutkach małżeństwa w sytuacji, gdyby były one naruszane.
 xena: 08.08.2015, 17:50
 Ja jestem 5 lat po rozwodzie i zyje samotnie poniewaz inaczej nie moglabym przystepowac do komuni sw i spowiedzi taki jest warunek
 mika: 30.03.2015, 21:15
 o tym to Bóg zadecyduje...


 Rafał: 29.04.2014, 19:32
 Ja także należę do tych poszkodowanych. Jesteśmy ponad 8 lat po ślubie. Pierwszą zdradę 5 lat temu jakoś (z wielkim trudem) ogarnąłem. Niestety ostatnio znowu się wpakowała w kolejny związek, zaangażowała i zdradziła fizycznie. A żeby nie było lekko te właśnie kończę leczenie nowotworu (ponad 1 rok czasu). Żona w domu niemal nigdy nic nie robiła. I co ? Wkrótce mam spotkanie z prawnikiem w kwestii rozwód czy separacja. Jak wezmę rozwód nie będę mógł iść do Komunii Św. Jak separacja to znowu dochodzi obowiązek pomocy. A ja nie chcę kobiety która stała się ateistką. Codziennie jestem w kościele i proszę Boga o łaskę mądrości, żebym podjął właściwą decyzję. Bywa że mnie wkurza swoim bezczelnym postępowaniem, i mam ochotę rozwieść się od razu, a potem nagle w czasie modlitwy czy po coś mnie uspokaja. I nie wiem co mam robić (help ????)
 Rafał: 29.04.2014, 19:32
 Ja także należę do tych poszkodowanych. Jesteśmy ponad 8 lat po ślubie. Pierwszą zdradę 5 lat temu jakoś (z wielkim trudem) ogarnąłem. Niestety ostatnio znowu się wpakowała w kolejny związek, zaangażowała i zdradziła fizycznie. A żeby nie było lekko te właśnie kończę leczenie nowotworu (ponad 1 rok czasu). Żona w domu niemal nigdy nic nie robiła. I co ? Wkrótce mam spotkanie z prawnikiem w kwestii rozwód czy separacja. Jak wezmę rozwód nie będę mógł iść do Komunii Św. Jak separacja to znowu dochodzi obowiązek pomocy. A ja nie chcę kobiety która stała się ateistką. Codziennie jestem w kościele i proszę Boga o łaskę mądrości, żebym podjął właściwą decyzję. Bywa że mnie wkurza swoim bezczelnym postępowaniem, i mam ochotę rozwieść się od razu, a potem nagle w czasie modlitwy czy po coś mnie uspokaja. I nie wiem co mam robić (help ????)
 Joanna: 06.03.2014, 19:05
 Co jesli 3 miesiace po slubie wyszedl na jaw meza alkoholizm, przed slubem tego nie bylo i przez rok i 7 miesiecy nie zerwal z nalogiem? Ile mozna czekac? Jak nie ma sie juz sil? Bog widzi nasze cierpienie, wiec w tym przypadku nie powinien chyba potepiac, przeciez czy ja nie mam prawa juz nigdy z kims byc jesli sie rozwiode? nie mam prawa miec dzieci?
 Marek: 23.02.2014, 20:54
 W niektórych sytuacjach można się rozwieść i pojąć sobie nową żonę i nie jest to grzechem. Warto poczytać sobie Pismo Święte. Jezus wyraźnie wskazuje kiedy można się rozwieść.
 kamil: 18.09.2011, 15:04
 Kto wymyślił to "białe małżeństwo"? I dlaczego związki niesakramentalne nazywa się "małżeństwami"? Kościół wprowadza ludzi w błąd tym nazewnictwem bo albo związek jest małżeństwem, albo cudzołóstwem.
 Marcin: 06.06.2011, 22:51
 Droga Edyto. Oprócz grzechu przeciwko Duchowi Świętemu Bóg wybacza wszystkie grzechy. Jeżeli osoba będzie chciała żyć we wspólnocie z Bogiem uczestnictwo w Mszach Świetych, nabożeństwach, trzymanie się przykazań, to Bóg pomoże dojść przez czyściec do Nieba. Przeczytaj sobie przypowieść o Synu Marnotrawnym. Bóg nie chce nikogo stracić, ale ta osoba żyjąca w grzechu, nie mogąca otrzymać rozgrzeszenia musi żałować za grzech. Przecież morderstwo też jest grzechem, a jednak morderca MOŻE trafić do Nieba. Nie jest powiedziane, że będzie się smażyć w piekle. Pamiętaj o miłosierdziu bożym. Pozdrawiam
 Edyta: 03.06.2011, 13:45
 A po co mają grzesząc, jednocześnie uczestniczyć w życiu kościoła? I tak przecież "pójdą do piekła". Nic nie rozumiem.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej