Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

A może zignorować?

Me zawsze jest recepta na trudne sprawy. Wiem to, bo choć pracuję jako sekretarka, mam w pracy codziennie do czynienia z psychologami. Niestety taki przypadek ciężki do rozwiązania trafił mi się w domu. Kłócimy się z mężem; ja nie potrafię milczeć, jak widzę coś "nie tak" i zwracam uwagę mężowi. On od razu reaguje ze złością. Czasem chcę być miła, ale i tak na koniec coś zaiskrzy i znowu jest awantura. Często mój mąż się obraża, a potem przez tygodnie albo miesiące się nie odzywa. Ja wtedy wyciągam rękę, ale on jest opomy na wszystkie próby wspólnego pójścia na terapię. Pytałam różnych znajomych specjalistów o radę, czytałam książki. Pytam księdza: czy tak może wyglądać życie dwojga ludzi wierzących?

Jest taki związek jastrzębi. Kłócą się, dziobią, biją skrzydłami, ale żyć bez siebie nie mogą. Taki typ. Mało to ma wspólnego z wiarą, więcej z temperamentem i wzorcami wyniesionymi z rodziny. Oczywiście, nie jest to idealny model małżeństwa. Bo widać, że kłótnia od lat nic Państwu nie daje. Może poza wypuszczeniem złych emocji.

Dlatego warto popracować nad sposobem kontaktowania się. Można się tego poduczyć na weekendzie małżeńskim. Kilka sposobów bezpiecznego dialogu małżonków proponują terapeuci rodzinni. To, co może Pani zrobić bez odwiedzania z mężem specjalistów, to spróbować zmienić metodę rozmowy. Seria dialogów poprowadzonych przez Panią w sposób przyjazny, życzliwy, otwarty i wyraźny może czasem odmienić atmosferę w domu. Dobrze uprzednio przygotować - choćby z terapeutą rodzinnym - plan działania, żeby nie doprowadzać do sytuacji obrażenia się. Warto poćwiczyć przebieg podobnej rozmowy. Zwłaszcza, skoro ma Pani takie możliwości w ramach swojej pracy. Zapewne jest tam ktoś, kto zna się na komunikacji czy mediacjach. Tak pomyślany proces kształtowania rozmowy zadowalającej obie strony może trwać nawet do pół roku.

Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, że druga strona nie zechce rozmawiać. Wtedy trzeba będzie rozważyć inne rozwiązania. Jeśli jednak jest jakaś nadzieja, trzeba dążyć wytrwale do wspomnianych rozmów prowadzonych w przyjaznej, otwartej atmosferze.

No i jeszcze coś: może nie warto reagować na wszystkie uchybienia męża. Na pewno da się niektóre błędy ignorować. Dobrze jest oszczędzać energię na to, co da się w waszym małżeństwie zmienić. Szkoda tracić siły na to, czego zmienić nie można. Zachęcam, żeby za to, niejako w tym czasie, prowadziła Pani pracę nad sobą, nad swoim pokojem i opanowaniem oraz swoimi nastawieniami roszczeniowymi, gdyby takie miały miejsce.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 października 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.03.2023, 21:07
 A może zignorować? proszę o dobre małżeństwa wierne mające wiare w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Bartosz: 22.10.2009, 18:57
 Halina , nie mow hop. O relacje trzeba dbać. Na poczatku zawsze jest pięknie.
 asia: 22.10.2009, 14:26
 droga HALINO, WYGRAŁAS LOS NA LOTERII, TO MOJE MARZENIE OD LAT O CZYMS TAKIM MODLE SIE I IWYCIAGAM RECE -BEZSKUTECZNIE ALE FAJNIE ZE SA TACY SZCZESKIWI LUDZIE
 HalinaL: 18.10.2009, 19:57
 Jak!ja sie cieszę,że nie mam takich problemów,Jak cudownie rozmawić oczyma,jak cudownie smakuje kolacja przy świecach,ja cudownie mieć wsparcie w cieżkich momentach zycia.
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej