Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rozwodu nie będzie

Pan Jezus powiedział o wypadku nierządu: "Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Kto chce oddalić swą żonę, niech jej da list rozwodowy. A Ja powiadam wam: Każdy, kto oddala swą żonę -poza wypadkiem nierządu - narażają na cudzołóstwo" (Mt 5, 31n). Zatem był możliwy rozwód. Czemu Kościół interpretuje, że Pan Jezus zakazał rozwodów?

Przez wieki tak wielu królów, możnych i pobożnych chciało rozwodów, że gdyby Kościół mógł się zgodzić na rozwody, to by się już dawno zgodził. Słowa Biblii są tu nie do przekręcenia, "stety" i niestety. Nasz Zbawiciel wyraźnie stwierdził, że Mojżeszowe pozwolenie na rozwód było pewnym złem koniecznym, uleganiem zatwardziałości ludzkich serc (Mt 19,8).

Stary Testament wychowywał do monogamii. Przykładem było zawsze małżeństwo Abrahama i Sary i wiele biblijnych wezwań, np.: "Używaj życia z niewiastą, którąś ukochał, po wszystkie dni marnego twego życia" (Koh 9,9). Pan Jezus wyraźnie umieścił swoją naukę o nierozerwalności w małżeństwie, kiedy w Kazaniu na Górze ustanawiał Nowy Testament.

Nowotestamentalny plan Boży zakłada, że mężczyzna nie porzuca żony. Jest bowiem w małżeństwie znakiem Chrystusa, i tak jak Chrystus nie zostawia Kościoła mimo jego słabości, tak i mąż nie zostawia żony. Małżeństwo ze swojej natury i z woli Bożej powinno być nierozerwalne. Według tradycji Kościoła katolickiego, klauzula o wypadku nierządu odnosi się do dwóch sytuacji. Po pierwsze: kiedy małżonkowie żyją na kocią łapę, czyli uprawiają nierząd nie będąc małżeństwem. Pan Jezus wspomniał o takim związku w rozmowie z Samarytanką: "A ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem" (J 4, 18). Chodzi o sytuację braku małżeństwa albo nieważności małżeństwa.

Po drugie: chrześcijanin nie może się zgadzać na życie w trójkącie. Stanowi to bezczeszczenie świętości małżeństwa. Gdyby np. żona nie chciała zrezygnować z cudzołożnego związku z innym mężczyzną, mężowi nie wolno tego tolerować. Powinno, po potrzebnych prośbach, staraniach i ostrzeżeniach, dojść do separacji z małżonką i oczekiwania męża w modlitwie i pokucie na poprawę sytuacji i odejście żony od grzechu. Taką interpretację słów Chrystusa potwierdzają tzw. najstarsze świadectwa chrześcijańskie oraz listy św. Pawła: "Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: żona niech nie odchodzi od swego męża. Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem" (1 Kor 7,10-11). "Żona związana jest tak długo, jak długo żyje jej małżonek. Jeśli mąż umrze, może poślubić kogo chce, byleby w Panu" (1 Kor 7, 39).

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 17 lipca 2011Wasze komentarze:
 marzena aneta: 26.03.2023, 18:55
 Rozwodu nie będzie dziękuję proszę o dobre małżeństwa wierne mające wiare w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 xx: 14.08.2011, 13:01
 Wyluzuj, takie były czasy, że mężczyźni rządzili światem. Nikt nie sugeruje, że kobiety były (są) złe, tylko stawiano je na niższej pozycji.
 mała: 29.07.2011, 23:44
 Dlaczego ta treść odnosi się tylko do kobiet??? Czy mężczyźni są tacy idealni wg Bibli? Właśnie to oni są niestali w związkach i najczęściej przez mężów są rozwody. Typowy męski szowinizm, kobiety są złe a faceci to ideały. Przykro mi , ale nie zgadzam się z taką interpretacją.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej