Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rozwodu nie będzie

     Pan Jezus powiedział o wypadku nierządu: "Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Kto chce oddalić swą żonę, niech jej da list rozwodowy. A Ja powiadam wam: Każdy, kto oddala swą żonę -poza wypadkiem nierządu - narażają na cudzołóstwo" (Mt 5, 31n). Zatem był możliwy rozwód. Czemu Kościół interpretuje, że Pan Jezus zakazał rozwodów?

     Przez wieki tak wielu królów, możnych i pobożnych chciało rozwodów, że gdyby Kościół mógł się zgodzić na rozwody, to by się już dawno zgodził. Słowa Biblii są tu nie do przekręcenia, "stety" i niestety. Nasz Zbawiciel wyraźnie stwierdził, że Mojżeszowe pozwolenie na rozwód było pewnym złem koniecznym, uleganiem zatwardziałości ludzkich serc (Mt 19,8).

     Stary Testament wychowywał do monogamii. Przykładem było zawsze małżeństwo Abrahama i Sary i wiele biblijnych wezwań, np.: "Używaj życia z niewiastą, którąś ukochał, po wszystkie dni marnego twego życia" (Koh 9,9). Pan Jezus wyraźnie umieścił swoją naukę o nierozerwalności w małżeństwie, kiedy w Kazaniu na Górze ustanawiał Nowy Testament.

     Nowotestamentalny plan Boży zakłada, że mężczyzna nie porzuca żony. Jest bowiem w małżeństwie znakiem Chrystusa, i tak jak Chrystus nie zostawia Kościoła mimo jego słabości, tak i mąż nie zostawia żony. Małżeństwo ze swojej natury i z woli Bożej powinno być nierozerwalne. Według tradycji Kościoła katolickiego, klauzula o wypadku nierządu odnosi się do dwóch sytuacji. Po pierwsze: kiedy małżonkowie żyją na kocią łapę, czyli uprawiają nierząd nie będąc małżeństwem. Pan Jezus wspomniał o takim związku w rozmowie z Samarytanką: "A ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem" (J 4, 18). Chodzi o sytuację braku małżeństwa albo nieważności małżeństwa.

     Po drugie: chrześcijanin nie może się zgadzać na życie w trójkącie. Stanowi to bezczeszczenie świętości małżeństwa. Gdyby np. żona nie chciała zrezygnować z cudzołożnego związku z innym mężczyzną, mężowi nie wolno tego tolerować. Powinno, po potrzebnych prośbach, staraniach i ostrzeżeniach, dojść do separacji z małżonką i oczekiwania męża w modlitwie i pokucie na poprawę sytuacji i odejście żony od grzechu. Taką interpretację słów Chrystusa potwierdzają tzw. najstarsze świadectwa chrześcijańskie oraz listy św. Pawła: "Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: żona niech nie odchodzi od swego męża. Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem" (1 Kor 7,10-11). "Żona związana jest tak długo, jak długo żyje jej małżonek. Jeśli mąż umrze, może poślubić kogo chce, byleby w Panu" (1 Kor 7, 39).


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

17 lipca 2011


   

Wasze komentarze:
 xx: 14.08.2011, 13:01
 Wyluzuj, takie były czasy, że mężczyźni rządzili światem. Nikt nie sugeruje, że kobiety były (są) złe, tylko stawiano je na niższej pozycji.
 mała: 29.07.2011, 23:44
 Dlaczego ta treść odnosi się tylko do kobiet??? Czy mężczyźni są tacy idealni wg Bibli? Właśnie to oni są niestali w związkach i najczęściej przez mężów są rozwody. Typowy męski szowinizm, kobiety są złe a faceci to ideały. Przykro mi , ale nie zgadzam się z taką interpretacją.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej