Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można się nauczyć kochać swego bliźniego, nie kochając siebie?

Czy można się nauczyć kochać swego bliźniego, nie kochając siebie? Czy nie powinniśmy zaczynać nauki od miłości własnej, niemającej nic wspólnego z egocentryzmem? Czy potrafimy dbać, troszczyć się o innych, nawet nam najbliższych, nie dbając i nie troszcząc się o siebie?

barwy wewnętrznego piękna

Wiele lat temu, gdy rozpoczynałam swoją pracę w nowym wówczas i mało komu znanym zawodzie wizażystki, często musiałam w sposób bardziej lub mniej bezpośredni zadawać te pytania moim klientom. Piszę klientom, ponieważ panowie również korzystają z moich porad. W chwili obecnej wszyscy już wiedzą, kim jest wizażysta. Teraz to oni mi tłumaczą, że przyszli, ponieważ chcą coś zmienić u siebie, często wyjść z tak zwanego dołka, zdobyć lepszą pracę lub też po prostu poczuć się lepiej.

Po kolejnych wizytach cieszy ich zmiana dostrzegana przez otoczenie, a ich dobre samopoczucie powoduje to, że są milsi dla otoczenia i tak tworzy się pozytywny krąg wzajemnych oddziaływań.

Myślicie więc, że ja zmieniam i przeobrażam moich klientów w nowe twarze, style, osoby? Otóż nigdy tego nie robię. Każdy z nas przychodzi na świat z niepowtarzalną harmonią swoich własnych kolorów i kształtów. Kolory skóry, oczu, włosów oraz wszystkie linie i kształty naszego ciała tworzą odrębne, skończone dzieło. Każdy z nas jest inny. Różnimy się też osobowością, temperamentem. Znaleźć harmonię pomiędzy tymi wszystkimi elementami i podkreślić piękno, które jest w każdym z nas - oto moje zadanie. Podstawowa zasada wizażu brzmi: to, co dobre należy powtarzać. Znajdujemy więc to, co uważamy za warte pokazania (a wierzcie mi - jest co pokazywać), podkreślamy, powtarzamy kształt, kolor, wzmacniamy efekt i gotowe.

Bardzo ważną rzeczą jest, aby to, co zrobimy, było zharmonizowane z wnętrzem, osobowością danego człowieka. W przeciwnym wypadku stworzymy coś, co nie istnieje, i otoczenie natychmiast w nowym image'u dostrzeże fałsz, zgrzyt formy. Na pewno nie raz oglądaliście przestylizowanych, sztucznych ludzi, których wygląd świadczył również o tym, że sami siebie na razie nie odnaleźli.

Bóg stworzył świat w nieprawdopodobnej harmonii. Rozglądnijcie się wokół siebie, popatrzcie na przyrodę. Jest wiosna, piękne fioletowe krokusy, mocne żółte kaczeńce, soczysta zieleń trawy, ostre słońce. Pomimo dość wyraźnych kontrastów, wszystko pasuje do siebie znakomicie. Taka też jest osoba-wiosna - mocna kolorystycznie, energiczna, a jednocześnie jeszcze krucha i delikatna.

Mam nadzieję, że spotkaliście się z podziałem typów kolorystycznych na cztery pory roku. Wiosnę, lato, jesień i zimę. Wymyślili to malarze obserwujący zmieniającą się pogodę. Latem trawa przybiera odcień lekko niebieski, na łące niezapominajki, stokrotki, maki - pełna paleta odcieni chłodnych - często nad ranem mgła stwarza z tych odcieni paletę delikatnie pastelową. Taka też jest postać lata: łagodna, klasyczna, mówi się: prawdziwa dama, prawdziwy dżentelmen to lato (Beata Tyszkiewicz, Roger Moore, Grażyna Torbicka). Jesienią wszystko nabiera złotawego odcienia. Żółkną i czerwienieją liście, ukazuje się brunatna ziemia. Wszystkie barwy stają się ciepłe, przytulne, zachodzące słońce jest pomarańczowe. Jesienie wobec tego będą ciepłe, romantyczne i pełne sił witalnych, o ciepłych, złotawych barwach skóry, rudych bądź brązowych włosach.

Zimą na czarnej gałązce pokrytej śniegiem czerwienią się przemarznięte owoce jarzębiny. Mamy więc kontrast. Zimy - osoby stwarzające duży dystans na zewnątrz - w środku, po przekroczeniu cienkiej granicy, okazują się bardzo ciepłe. Są pełne kontrastów, także zewnętrznych. Bardzo ciemne włosy, jasna cera, żywo odcinające się tęczówki (Elizabeth Taylor).

Jak każdy dzień ma zmieniające się kolory, a nawet każda pora dnia ma swoją paletę barw, tak każdy z nas jest inny. Spróbuj odnaleźć swoją paletę, w której dobrze się czujesz, dobrze wyglądasz. Wyobraź sobie, jak wyglądasz na łące lub w lesie, we wszystkich po kolei porach roku. leżeli potrafisz się stopić z jedną z nich, stać się niewidzialny, to właśnie jest Twoja paleta barw.

Barwy też bardzo dużo opowiadają nam o ludziach. Teorię barw stworzył Goethe, uważał ją za swoje największe osiągnięcie, choć pozostało mało znane. Poświęcił temu zagadnieniu wiele lat ze swojego życia. Wyobraź sobie mężczyznę w czarnej sutannie z białą koloratką wokół szyi. Czyż kolor sutanny nie świadczy o powadze tej osoby, a biała koloratka o czystości? Czy kolor biskupi, purpura kardynalska nie jest oznaką władzy? Czy wiesz na przykład, że idąc na spotkanie w sprawie pracy, dobrze jest wykorzystać kolor niebieski (granat) i żółty? Niebieski, ponieważ osoby noszące ten kolor dobrze współpracują w grupie, żółty świadczy o Twojej kreatywności (np. granatowy garnitur, żółty krawat).

Współczesne media stworzyły obraz człowieka doskonałego. Nie dajmy się zwariować poprawianym komputerowo wizerunkom idealnych modeli. To sztaby ludzi ciężką pracą tworzą te mity. Na jeden z kursów zaprosiłam finalistkę wyborów Miss Polski w charakterze modelki do stylizacji. Dopiero na końcu powiedziałam, kogo miałyśmy przyjemność gościć - kursantki nie dowierzały. Moja modelka, owszem, była niezwykle piękną, ciepłą wewnętrznie dziewczyną, ale czy myślicie, że ona jedna?

Po ulicach chodzi tysiące przystojnych ludzi, jeżeli jeszcze bije z nich to ciepłe coś od środka - są piękni. Czasami tylko nie umieją tego pokazać.

Uczmy się być piękni, dbajmy o siebie, będzie nam przez to łatwiej zrozumieć największe przykazanie, przykazanie miłości.

Elżbieta Michalska
eSPE nr 63


   

Wasze komentarze:
 Marzena Aneta: 22.11.2021, 21:11
 Trzeba Być Pięknym Wewnątrz I Na Zewnątrz Boże Proszę O Piękną Twarz Migdałowe Oczy Równe Brwi Bez Blizny Na Brwi Nos Bez Dziurki Na Nosie Biodra Nogi Zęby Zdrowe Proszę Chcę Pragnę Być Piękna I Zdrowa Wewnątrz Jestem Piękna Jestem Dobrym Człowiekiem Nie Kradnę Nie Oszukuje Nie Palę Nie Pije Jedzenia Nie Wyrzucam Nie Klnę Modlę Się Nie Śmiece Sprzątam W Czynie Społecznym Dalej Pracuje Nad Sobą Chce Mieć Umiar W Jedzeniu Bo Chyba Trochę Dużo Jem Boże Proszę Oto Żebym Nic Nie Odkładała Na Później Boże Kochany Proszę Oto Chcesz Zmienić Świat Na Lepszy Zacznij Od Siebie Kobiety Moc Modlitwy Nie Ma Modlitw Nie Wysłuchanych Wszystko Dojrzewa W Czasie Nic Się Nie Marnuje Modlitwa Cuda Czyni Miłość Cuda Czyni Nadzieja Cuda Czyni Sprawiedliwość Cuda Czyni Ufność Cuda Czyni Uczciwość Cuda Czyni Wiara Cuda Czyni
 Cholerna: 17.04.2021, 13:22
 Chociaż artykuł napisany jest całkiem nieźle, nie zgadzam się z treścią.
(1)


Autor

Treść

Nowości

List świąteczny do starego człowiekaList świąteczny do starego człowieka

Przemiana duchowa w listach Juliusza Słowackiego do matkiPrzemiana duchowa w listach Juliusza Słowackiego do matki

Książka Józefa Kreta Książka Józefa Kreta "Ostatni krąg" przedstawia doświadczenia oświęcimskie

Msza św. niebem dla mojej matkiMsza św. niebem dla mojej matki

Wiersze na Adwent i Boże NarodzenieWiersze na Adwent i Boże Narodzenie

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej