Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?

Skończyłem czwarty rok studiów w seminarium duchownym. Nauka przychodzi mi łatwo, ale nie mogę sobie poradzić z moimi problemami duchowymi. Widzę obecnie jasno niedoskonałości ludzi Kościoła. Denerwuje mnie to i zastanawiam się czy nie stanę się kiedyś taki sam. Myślę nawet o opuszczeniu seminarium, ale nie wiem czy Pan Bóg będzie nadal mnie kochał, jeśli odrzucę powołanie kapłańskie? Bartłomiej

Mój Drogi!

Przedstawiłeś dwie sprawy, które pewnie by wymagały osobnych odpowiedzi. Zdecydowałem się jednak na krótkie potraktowanie pierwszej i obszerniejszą nieco odpowiedź na drugie pytanie.

Tak, to prawda, można spotkać księży, których postępowanie nie jest wzorem do naśladowania. Ale czyż nie dzieje się podobnie w życiu innych katolików? Jeżeli bowiem z bliska przyjrzysz się każdemu człowiekowi, to dostrzeżesz, że jest on po prostu grzesznikiem. Zobaczysz wszystkie jego wady, słabostki, brzydkie przyzwyczajenia. Lecz jeżeli w prawdzie spojrzysz na siebie samego, dostrzeżesz dokładnie to samo. Może nie jesteś grzesznikiem? Może jesteś lepszy? Nie sądź więc i nie oceniaj innych. Pamiętaj, że Kościół święty jest mocą Boga, a nie ludzi. Dla mnie to największy dowód na opiekę Jezusa nad Kościołem. Pomimo tak wielu ludzkich słabości Kościół trwa nadal.

A jaki Ty się staniesz w przyszłości zależy od Ciebie, Twojej pracy nad sobą, modlitwy, wiary, oddania Bogu i ludziom. Jeśli drażnią Cię jakieś postawy i zachowania, to zapamiętaj je dobrze i nie naśladuj ich!

Prawdopodobnie każdy alumn przeżywa podobny kryzys w swoim seminaryjnym żywocie. Najpierw jest entuzjazm, gorliwość, olbrzymi zapał, a potem przychodzi szara codzienność, gorzkie wnioski, przykre doświadczenia i myśl o rezygnacji. Następuje kryzys. Człowiek doświadcza takiej duchowej pustki, emocjonalnego rozdarcia, przechodzi przez ciemną dolinę. Nie wolno wtedy podejmować żadnej istotnej decyzji. Pod wpływem emocji bowiem często można wybrać żle, a potem żałować do końca życia. Trzeba zacisnąć zęby i przeczekać. Poproś ludzi Ci bliskich, by modlili się za Ciebie. Na pewno doświadczysz działania miłości i łaski Chrystusa.

Wybacz, ale nie będę Cię oszczędzał. Piszesz, że nie masz kłopotów z nauką, a zastanawiasz się, czy Pan Bóg będzie Ciebie kochał? Nie znasz Pisma Świętego? Nie żyjesz klimatem Biblii? Nic dziwnego, że przeżywasz takie wątpliwości. Poszukaj tych słów: "Nie opuszczę cię ani pozostawię". Zobacz, jak często w Biblii Pan Bóg upewnia nas o swej wiecznej, bezwarunkowej, nigdy nie kończącej się miłości.

Powołanie jest zaproszeniem do pójścia taką a nie inną drogą życia. Zaproszeniem, nie przymusem. Miłość Boga szanuje naszą wolność i towarzyszy nam wszędzie tam, dokąd pójdziemy. My możemy odrzucić Boga, On nas nie zostawia, bo "nie może się zaprzeć samego siebie". Ta niepojęta miłość jest największym darem, a zarazem wezwaniem do Chrystusowej służby.

Często błądzimy i wybieramy kręte ścieżki. Często odrzucamy Boże powołanie. Zarówno to powszechne: do świętości, szczęścia, miłości, jak i to szczegółowe: do kapłaństwa, zakonu, małżeństwa, życia samotnego. Jeśliby Bóg swoją miłość uzależniał od naszego posłuszeństwa, świat by już w ogóle nie istniał, albo byłby piekłem.

Cieszę się, że napisałeś. Rozumiem, że jest Ci ciężko, że przeżywasz trudności i rozterki. Przechodzisz kryzys. Pamiętaj! To nie tylko czas bólu, to czas narodzin, szansy, czas szczególny i błogosławiony! Nie zmarnuj tego, lecz umocnij swoje powołanie. Niech prowadzi Cię pragnienie, by tą niesamowitą i nieskończoną Miłość zanieść innym ludziom, by powiedzieć tym, którzy zmarnowali swoje życie: "Hej! Pan Bóg nadal was kocha!". Temu warto poświęcić swoje życie!

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.09.2023, 10:23
 Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać? Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę kochaj nas wszystkich nawracaj nas wszystkich dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie zakonne na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską zakonną na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę odobro szczęście wiare zdrowie dla papieża Franciszka dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta Świętego dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla kapłanów wszystkich na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla sióstr zakonnych na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szacunek cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń proszę oto dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Damazy Iśw. Damazy I

Modlitwa do św. Damazego IModlitwa do św. Damazego I

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyPapież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumby

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyTen papież był synem kapłana, a może nawet biskupa

W zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwaW zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwa

Wina i łaskaWina i łaska

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej