Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki
Czym są quizy?

     Quizy idą przez świat i zdobywają zwolenników szybciej niż krzyżówka przed 30 laty, zwłaszcza w Ameryce, Anglii, we Włoszech.

     Pogoń za quizami przypomina pod wieloma względami poszukiwanie dobrej krzyżówki. Wartościowe krzyżówki wymagają od rozwiązującego między innymi pewnego zasobu wiedzy, który można zbadać poprzez odszukiwanie zadanych wyrazów lub pojęć z ich znaczeń, poprzez aluzje literackie, uwagi historyczne, geograficzne i inne.

     Quiz dostarcza podobnej, lecz jeszcze lepszej rozrywki niż krzyżówka. Materiał quizowy można bowiem znakomicie wykorzystywać w czasie spotkań towarzyskich, w rodzinie, świetlicy czy gdzie indziej, a przy tym dla uczestników zabawy organizować swego rodzaju współzawodnictwo, licząc punkty za każdą trafną i wyczerpującą odpowiedź. Krzyżówka nie jest do tej zabawy tak wygodna.

     Quizy są zagadkowymi, nieraz podchwytliwymi pytaniami wymagającymi zastanowienia. Stanowią one rodzaj egzaminu, w którym wystawia się na próbę pamięć uczestników i ogólne ich wiadomości z różnych dziedzin wiedzy i życia.

     Do najbardziej ulubionych dziedzin, którymi amatorzy quizów interesują się szczególnie, należy historia, literatura, geografia, sport.

     Quizami można bawić się rozmaicie. Wiemy o tym z audycji radiowych i spektakli telewizyjnych. Przebieg zabawy często zależy od tematu, formułowania i sposobu zadawania pytań quizowych.

     Są miłośnicy quizów, którzy lubują się w zestawach pytań z różnych dziedzin. Inni natomiast przekładają quizy z określonej dziedziny. De gustibus non est disputandum.

     Układa się quizy w formie pytań, na które trzeba, wyczerpująco odpowiedzieć, i quizy, w których odgadującemu pozostawia się lekko uchyloną furteczkę do jądra prawdy.

     Do tych drugich należą zwłaszcza popularne quizy Która z trzech?. Pod pytaniem quizowym podaje się trzy odpowiedzi, z których jedna jest tylko trafna. Tę jedną trzeba wybrać, ale dwie pozostałe wydają się równie dobre, tak że kto nie jest pewien swej odpowiedzi - musi zastanowić się i dobrze przeszukać szufladeczki w mózgu.

     Podobny do opisywanego jest quiz Może tak - może nie. Pytania dobiera się w ten sposób, że - jak to mówią - na dwoje babka wróżyła. Jeśli nie wiesz, nie pomyślisz - możesz palnąć głupstwo, chyba że przypadkiem uda Ci się odpowiedzieć dobrze tak lub nie. Czasem wszakże takie lakoniczne potwierdzenie czy zaprzeczenie nie świadczy dobrze o odpowiadającym, który powinien przecież jeszcze coś więcej wiedzieć i powiedzieć. Uczestnicy zabawy oczekują od odpowiadającego znakomitych odpowiedzi, zabłyśnięcia wiadomościami.

     Są także i inne odmiany. W przykładach naszych ukazujemy próbki quizów z różnych dziedzin. Przeważnie nie wymagają one rozległej wiedzy. Tu i ówdzie wetknięto jakiś twardszy orzeszek, żeby i Czytelnik bardziej zaawansowany w quizach miał okazję do zastanowienia się.


Henryk Dąbrowski     Zobacz przykładowe quizy:
     [ Która z trzech ]
     [ Może tak - może nie ]
   Wasze komentarze:
 mati: 06.12.2017, 13:22
 fajne
 julka zatorska: 01.10.2017, 17:45
 kocham quizy są boskie
 justyna kowalczyk: 03.05.2010, 19:17
 20976
 ich: 04.02.2010, 10:03
 meine muter is prima
 małpka;): 22.12.2008, 20:54
 zgadzam sie z Natalią. Babi, ale normalnie filozofia to przeczytac...;D
 Majaaa ; **: 14.12.2008, 16:11
 Teekst fajnie napisany ; D Ja teeż lubie Quizy ; ] a najbardziej przyrodnicze ; P PzDr 4all ; **
 aaaaasia: 28.07.2008, 22:51
 Ja bardzo lubię Quizy, ale też zależy z jakiej kategorii;]
 Natalia: 11.06.2008, 17:10
 bardzo fajnie napisane ;))) Hehe. Babi: czyli nie umiesz czytać...?Wystarczyło 5 minut...! ;P
 Babi: 04.06.2008, 20:39
 taaaa, bo to przeczytam xDD
(1)


Autor

Tresć


Warning: A non-numeric value encountered in /home/platne/serwer18859/public_html/relaks/quizy/back.htm on line 5
 [ Powrót ]
Warning: A non-numeric value encountered in /home/platne/serwer18859/public_html/relaks/quizy/back.htm on line 13
Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa