|
Quiz gastronomiczny
W tej zabawie zawodnicy mają wykaszać się znajomością przepisów na popularne potrawy, umiejętnością przygotowywania codziennych posiłków i stosowania najczęściej używanych przypraw.
Przykład:
- Opowiedzieć, jak się przygotowuje jedną % prostych potraw: jajecznicę, zupę jarzynową lub ziemniaczaną, kotlety schabowe, zupę fasolową itp.
- Ułożyć w odpowiedniej kolejności czynności związana z przygotowaniem np. zupy fasolowej. Każda czynność napisana jest na oddzielnej kartce, a kartki pomieszano. Prowadzący zapowiada, że nie wszystkie czynności wymienione na kartkach są potrzebne do przygotowania tej potrawy. A oto czynności:
- Namoczyć fasolę.
- Opłukać włoszczyznę (jarzyny).
- Ustawić garnek z wodą na ogniu.
- Wlać wodę do garnka,
- Rozpalić ogień.
- Wrzucić fasole do wody.
- Wrzucić włoszczyznę (jarzyny) do wody.
- Włożyć plasterki boczku lub kawałek wędzonego żeberka,
- Sporządzić zasmażkę i wlać ją do zupy,
- Dodać kwasku cytrynowego (czynność zbędna).
- Pokrajać obrana ziemniaki i wrzucić do wody (ta czynność zależy od upodobań gotującego).
- Rozpoznać węchem (z zawiązanymi oczami) kilka aromatycznych przypraw do potraw: pieprz, czosnek, kminek, cynamon, wanilię...
- Ubić pianę widelcem. Do tego konkursu należy przygotować dla każdego zawodnika po jednym jajku, widelec i talerz.
Prowadzący zaprasza do zabawy 3 osoby i wyjaśnia, na czym polega konkurs, określa czas trwania konkurencji i nagrody (ciastko lub cukierki).
Zanim zawodnicy rozpoczną ubijanie piany, widzowie typują zwycięzcę i dzielą się na trzy grupy kibiców według tego, kogo typowali. Na sygnał prowadzącego zawodnicy rozpoczynają ubijanie, a kibice dopingują swego faworyta. Zawodnik, który najszybciej i najlepiej ubił pianę, otrzymuje obiecaną nagrodę, a jego kibice pochwałę.
|
|