|
Zadania dla par
- Rzeki i miasta. Prowadzący dyktuje nazwy kilku miast. Jeden z grających zapisuje je na kartce jedną pod drugą. Zadanie polega na napisaniu nazw rzek, nad którymi położone są miasta. Drugi zawodnik szuka na mapie tych miast, jeżeli z pamięci nie potrafi odpowiedzieć, nad jaką leżą rzeką.
Podpisaną nazwiskami obu zawodników kartkę podaje się prowadzącemu. Ten dokonuje oceny i eliminuje kartki z błędami - zarówno rzeczowymi, jak i błędami pisowni. Najwięcej punktów otrzymają zawodnicy, którzy najszybciej doręczą prawidłowo wypełnioną kartką.
Można również podać nazwy krajów, dopisywać nazwy mórz, nad którymi są one położone, lub ich stolice.
- Słowo, zdanie, tytuł. Prowadzący dyktuje kilka słów, które jeden z grających zapisuje, by ułożyć 5-7-wyrazowe zdanie. Jednoliterowe słowa nie liczą się, choć mogą być używane, W ułożonym zdaniu co najmniej 3 słowa mają pochodzić z zestawu- podyktowanego przez prowadzącego. Drugi zawodnik pisze tytuły książek, w których występują podyktowane wyrazy. Przykład:
- pancerni ("Czterej pancerni i pies")
- pan ("Pan Tadeusz", "Pan Wołodyjowski")
- chłopcy ("Chłopcy z Placu Broni")
- chata ("Chata wuja Toma", "Chata za wsią")
- drużyna ("Timur i jego drużyna").
Z tych wyrazów można ułożyć takie na przykład zdania:
1. Pewien pan i dwaj chłopcy odpoczywali przed chatą.
2. Chłopcy z naszej drużyny lubią czytać o przygodach "pancernych".
3. Drużyna chłopców przeszła obok chaty.
Prowadzący daje np. 5 minut na wykonanie zadania, po czym zbiera podpisane kartki i przyznaje po l punkcie za każdy prawidłowy tytuł i sensowne zdanie.
|
|