Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Ziarno śrutu

(dla miłośników fizyki)

Jak zmieni się poziom wody w naczyniu, w którym pływa kawałek lodu z wmrożonym weń ziarnem śrutu, po roztopieniu się lodu?a) podniesie się
b) obniży się
c) pozostanie bez zmian
d) nie wiadomo
   

Wasze komentarze:
 Matematyk który był na konkurs: 27.12.2016, 16:55
 Proste poziom wody się nie zmieni.(odpowiedź na zagadce jest bezsensowna)
 Oski8: 30.06.2010, 13:08
 Zadanie łatwe nie jest. Moim zdaniem stwierdzenia typu wiadomo/banał rozwiązaniem nie są więc postaram się jednak rozwiązać to zdanie z uwagi na to ze nie znalazłem sensownego rozwiązania w internecie oraz to, że odpowiedz nie ma moim zdaniem charakteru dowodu. Zatem punktem wyjścia niech będzie zasada zachowania masy. Podzielmy bryłę lodu na trzy składowe: -lód części zanurzonej (o objętości Vz) -lód części niezanurzonej (Vn) -śrut (Vs) Oznaczmy gęstość lodu przez dl, masę lodu przez ml zaś gęstość śrutu przez ds i jego masę przez ms ponadto przyspieszenie ziemskie przez g a gęstość wody przez dw. Wówczas : Wiemy, że lód pływa czyli na mocy prawa Archimedesa zachodzi warunek : ml*g + ms*g = dw*g*(Vz+Vs) czyli: dl*(Vz+Vn) + ds*Vs = dw*(Vz+Vs) Ponadto sytuacja przed stopieniem to : dl*(Vz+Vn) + ds*Vs Zaś po stopieniu lodu woda powstała z niego zajmie jakąś objętość V' czyli : dw*V' + ds*Vs Przyrównując z uwagi na zachowanie mas mamy : dl*(Vz+Vn) + ds*Vs = dw*V' + ds*Vs i biorąc pod uwagę wcześniejszy warunek pływania i podstawiając go za lewą stronę mamy : dw*(Vz+Vs) = dw*V' + ds*Vs wyznaczamy z tego szukane V' : dw*V'= dw*(Vz+Vs) - ds*Vs V'=(dw/dw)*(Vz+Vs) - (ds/dw)*Vs < Vz+Vs < Vz+Vs+Sn Skąd widzimy że objętość zajęta przez stopiony lód jest mniejsza od objętości części zanurzonej + śrutu czyli ogólna objętość substancji w szklance się zmniejszy co pociąga za sobą spadek poziomu wody. Q.E.D. Był bym wdzięczy za ewentualne uwagi w przypadku uchybień.
 xx: 17.02.2010, 15:14
 czemu jak daje Ziarno śrutu to jest ta zagadka, skoro ona jest tez pod 'Kostka lodu"?
 voltex: 22.08.2009, 10:59
 Banał, wiadomo, że lód ma większą objętość od wody.
 pimpu: 17.07.2009, 00:47
 zgadłem,, woda zamarzając zwiększa objętość po prostu jestem ekstra mądry i wspaniały
 HolyCrom: 20.06.2008, 10:45
 jest raczej odwrotnie, wody przybędzie. no chyba że śrut japochłonie albo wyparuje, bo niby dlaczego miało by wody ubyć? Jak będzie lodu ubywać to i wody też, no ciekawe co siębędzie z tą wodą działo.
 macieq44: 30.11.2007, 19:56
 kolejna prosta zagadka -.- dajcie cos trudniejszego...
 Mala: 04.08.2007, 19:37
 Nie pomyślałam
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa