Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Potęga wyobraźni

Jurek i Stefan od roku posiadają własne rowery. Z początku strasznie byli z nich dumni, ale teraz spowszedniały im zupełnie. No cóż, są już szóstoklasistami, więc im rower nie imponuje.

Kilka dni temu Stefek odrabiał lekcje w głębi pokoju, gdy usłyszał przez otwarte okno zbliżający się warkot. Jeszcze chwilka i oto miga mu w pędzie za oknem sylwetka przyjaciela. Stefanowi serce skoczyło do gardła z emocji, a także z wielkiej nieopanowanej zazdrości. "Jurek na motorze? - myśli sobie. - Skąd on go wytrzasnął?"

Rzucił się do okna, wychylił, jak tylko mógł najdalej, i wytrzeszczył oczy. Rzeczywiście widzi Jurka, który zatrzymał się przy furtce Stefanowego ogrodu i kiwa na przyjaciela. Ale widać również wyraźnie, że Jerzy siedzi na swoim starym rowerze, a nie na żadnym motocyklu.

"Czyżby ten warkot przyśnił mi się?" - myśli Stefan, zapomina o lekcjach i pędzi do przyjaciela.

A ten już z daleka woła:

- Motor sobie kupiłem, nie słyszałeś?

- Przestań innie czarować i pokaż, coś nowego wymyślił.

Jurek zamiast odpowiedzi rusza swoim rowerem i robi małe kółko po uliczce. Równocześnie rozległo się "pa-pa-pa-pa...", troszkę podobne do perkotania motoroweru.

Patrzy Stefan... i co widzi?

Jerzy przymocował do ramy roweru mocną sprężystą tekturkę w ten sposób, że szprychy obracającego się koła rowerowego zawadzają o nią, wprowadzając ją podczas jazdy w drgania. Tekturka wydaje warkot tym głośniejszy, więc o tonie tym wyższym, im szybciej jedzie rower.

- Poczekaj na mnie - woła Stefan - i ja sobie zrobię taki motocykl, to pojedziemy pokazać kolegom nasze nowe maszyny.

Stefan w mig znalazł kawałek tektury i bierze się do przymocowywania jej drutem do ramy roweru.

- Słuchaj - mówi - ja przymocuję moją tekturkę tuż przy obręczy koła. Tu szprychy są rzadsze, to i stukanie tekturki będzie rzadsze. Pomyślą wszyscy, że jadę na czterosuwowym motorze.

- Głupiś - mówi Jurek - przymocuj raczej tekturkę bliżej osi, tam szprychy poruszają się wolniej, uzyskasz więc to, co chcesz.

I zaczęła się kłótnia. Każdy z chłopców był święcie przekonany o słusznośći swego argumentu.

Pytanie: A co Wy sądzicie o tym sporze?Wasze komentarze:
 dew: 01.07.2018, 14:50
 Chłopcy mieli rację tylko częściowo. Otóż bliżej obręczy koła szprychy faktycznie są rozstawione rzadziej, a przy środku poruszają się wolniej. Jednakże niezależnie od umieszczenia tektury, będzie ona drgała z taką samą częśtotliwością. Podczas ruchu koła prędkości w obu punktach będą różne, ale prędkość kątowa w kazdym punkcie koła będzie taka sama. Tak więc przy jednym obrocie koła każdy punkt wykona jeden obrót, tylko po różnym promieniu i zarówno przy środku jak i przy obręczy taka sama ilość szprych uderzy o tekturę. Zagadka nie jest głupia, choć do jej rozwiązania potrzebna jest podstawowa wiedza z kinematyki
 kam: 17.06.2018, 20:41
 tak mi aie jakoby wydaje skąd ta zazdrosc w samej to oto pisowni wachadlowej wzgledem przyjazni to raczej jakby to ujac nie zastanawiając sie nawed nad tym faktem ale raczej z normalnoscia podchodzac do samego faktu kupna by raczej sie zapytal nawet nie myslac daj sie zwyrtnać ile do setki ma przyspieszenie tyle falszu w tym tekscie w zaleznosci jak on sam jest przedstawiony w odbiorze czytajacego ...
 Yhmy: 12.01.2017, 02:05
 Do du..y
 Bezkarnie Cytrynowa ♥: 08.07.2015, 22:30
 Według mnie niektóre z tych zagadek bardzo ciężko odgadnąć, bo za dużo w nich zbędnego tekstu, tak samo w odpowiedziach w wyniku czego zamiast sensownego tekstu wychodzi masło maślane i tyle!
 Uwodzicielka: 14.06.2014, 12:04
 Ale banal zgadlam za pierwszym przeczytaniem co za ku**a go wymislila
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 7Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 7

św. Kosmaśw. Kosma

Modlitwa do św. Kosmy i DamianaModlitwa do św. Kosmy i Damiana

Litania do św. Kosmy i DamianaLitania do św. Kosmy i Damiana

Najważniejsze pierwsze słowo dzieckaNajważniejsze pierwsze słowo dziecka

Czy ból gardła należy traktować poważnie?Czy ból gardła należy traktować poważnie?

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej