Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Trzech mędrców

Król miał trzech mędrców: Wysokiego, Średniego i Niskiego. Aby sprawdzic czy rzeczywiscie są dobrzy wymyślił fortel.

- Słuchajcie moi mędrcy oto mam pięć szlafmyc: 2 czarne i 3 białe, każdemu z was nałożę jedną i każę zgadywać jaki kolor ma szlafmyca na jego głowie.

Król ustawił mędrców w kolejności: Niski, Średni, Wysoki, w ten sposób aby Wysoki widzial dwóch pozostałych, a Średni tylko Niskiego.

- Zgadujcie! - zakrzyknął.

Wysoki odpowiedział: nie wiem
Średni odpowiedział: nie wiem
Niski pomyslał i odpowiedział...

Pytanie: Co odpowiedział?Wasze komentarze:
 Michał: 26.12.2021, 23:29
 Biała
 Logik: 01.08.2020, 09:47
 Zagadka ciekawa ale za dużo wariantów. Wysoki widzi: biała-biała, albo czarna-biała albo biała-czarna więc mówi nie wiem, bo może mieć za równo białą jak i czarną. Średni widzi co ma mały- albo biała albo czarna, więc może mieć albo białą albo czarną. Mówi nie wiem. Mały nie wie co widzieli pozostali więc może mieć albo białą albo czarną- więc mówi nie wiem. Zakładając, że zadarł głowę bo umiał i wychylił się oglądając szlafmyce tych dwóch, to gdy zobaczył by 2 czarne powiedział by biała, ale gdyby zobaczył białą i czarną lub czarną i białą, lub dwie białe, również powiedział by nie wiem. Ta zagadka to paradoks.
 Virus: 06.04.2020, 14:56
 Maly cwaniak powie mam biala lub czarna lol
 Stokrotka : 08.07.2019, 12:46
 W zasadzie nie wiadomo jaką ma niski. Skoro wysoki powiedział, że nie wie, to mógł zobaczyć, że: A/ obaj mają białe, B/ średni ma białą, a niski czarną, C/ niski białą, średni czarną. Przecież król powiedział, że ma 3 (!) białe czapki. Zatem nawet jeśli wysoki miałby białą, a średni czarną, to niski może mieć zarówno białą, jak i czarną.
 140 IQ: 26.05.2019, 05:33
 Odpowiedź na zagadke jest tylko jedna, odpowiedział że ma - czarną Gdyby wysoki widział dwie białe wtedy on powiedziałby że ma czarną ale powiedział "nie wiem" dlatego widział - 2 czarne lub 1 czarną i 1 białą. Średni słysząc to gdyby zobaczył przed sobą biała wiedziałby że ma na sobie czarną bo to była jedyna kombinacja uwzględniając białą. Jednak gdyby zobaczył przed sobą czarną to mogłyby być 2 czarne lub on sam na głowie ma białą a niski ma czarną - dlatego powiedział nie wiem. W każdej kombinacji niski mógł mieć tylko czarną
 anonim do Ernest 1: 12.08.2018, 01:23
 gdyby było takie ustawienie niski-czarna średni-biała wysoki powiedziałby nie wiem gdyż wiedziałby na 100 % tylko wtedy gdy były by 2 czarne. dzięki temu średni by wiedział że muszą być biała biała albo biała czarna widząc czarną wiedziałby na 100% że ma białą więc ta zagadka jest jak najbardziej do rozwiązania
 Ernest1: 08.08.2018, 21:08
 ta zagadka jest nie do rozwiązania również przez niskiego: Załóżmy: WYSOKI - BIAŁA ŚREDNI - BIAŁA NISKI - CZARNA Wysoki widzi białą i czarną przed sobą, więc wie, że została 1 czarna i 2 białe - nie ma 100% pewności Średni widzi czarną przed sobą, więc wie, że została 1 czarna i 3 białe - nie ma 100% pewności Niski nie widzi żadnej szlaufmycy przed sobą ale wie, że poprzednicy nie umieli odpowiedzieć, to nie zmienia faktu, że w tym wariancie pomyliłby się odpowiadając, że ma białą czapkę.
 rajski ptak: 07.06.2018, 23:56
 Wysoki wiedział by jakie ma nakrycie głowy gdyby widział dwa czarne nakrycia bo wtedy pozostały by tylko białe.Widzi więc dwa białe albo białe i czarne nakrycia głowy.Średni wie więc że nie mogą to być dwa czarne nakrycia gdyby więc widział czarne nakrycie to wiedział by że ma na głowie białe.Ponieważ jednak tego nie wie więc pozostaje tylko możliwość że widzi białe nakrycie głowy.Wiedząc to wszystko niski wie jakie ma nakrycie.
 Grzegorz D.: 15.10.2017, 02:14
 Mały ma białą . Gdyby średni widział że mały ma czarną wtedy byłby pewien na 100% że on musi mieć białą ! Widział białą więc sam mógł mieć białą lub czarną .


 grupiok: 16.03.2017, 19:37
 odpowiedział - niewiem
 Logik do: AMBASADOR: 26.01.2017, 18:28
 Źle rozumiesz. Ty zakładasz opcję,że albo Wysoki albo Średni kłamał,ale wtedy to zadanie byłoby bez sensu. Skoro Średni powiedział,że nie wie,to oznacza,że Niski musiał mieć białą. Oczywiście mógłby mieć również czarną,ale Średni powiedział,że nie wie jaką ma szlafmycę. Jeśli Wysoki,Średni lub obydwaj kłamali,to jest to nielogiczne,ponieważ całe zadanie opiera się na tym,ze mówili prawdę. Jeśli było inaczej,dosłownie wszystkie opcje byłyby możliwe.
 Logik do: AMBASADOR: 26.01.2017, 18:27
 Źle rozumiesz. Ty zakładasz opcję,że albo Wysoki albo Średni kłamał,ale wtedy to zadanie byłoby bez sensu. Skoro Średni powiedział,że nie wie,to oznacza,że Niski musiał mieć białą. Oczywiście mógłby mieć również czarną,ale Średni powiedział,że nie wie jaką ma szlafmycę. Jeśli Wysoki,Średni lub obydwaj kłamali,to jest to nielogiczne,ponieważ całe zadanie opiera się na tym,ze mówili prawdę. Jeśli było inaczej,dosłownie wszystkie opcje byłyby możliwe.
 radeknowak: 18.01.2017, 23:09
 Bardzo logiczne. Ludzie! Gdyby średni i mały mieli czarne - wysoki powiedziałby BIAŁY. A ponieważ M i Ś mieli białe lub czarną i białą, to powiedział NIE WIEM. Średni wie, że on i mały albo mają dwie białe albo czarną i białą (przy dwóch czarnych przecież Wysoki by wiedział), a więc, gdyby Mały miał czarną, Średni by wiedział, że on musi mieć białą. Ale ponieważ Mały ma białą, to Średni wie, że może mieć albo czarną, albo białą, dlatego mówi, że nie wie. Średni wiedziałby tylko wówczas, gdyby Mały miał czarną. Zatem Mały wie, że musi mieć białą, skoro Średni nie wie.
 Kris: 12.01.2017, 19:11
 Fajna zagadka a odpowiedz oczywiscie biala. Ja mam dla was dodatkowa. Teoretycznie na pytanie o kolor czapki mozliwe sa 3 odpowiedzi biala, czarna lub nie wiem i skoro odpowiadaja 3 osoby tak wiec ich odpowiedzi moga utworzyc 20 roznych sekwencji np. biala, czarna nie wiem lub nie wiem czarna nie wiem itd. Logicznie poprawne moga jednak byc tylko 2 z posrod nich. Ta jakiej udzielili medrcy tzn nie wiem, nie wiem, biala i jeszcze jedna. Jaka?
 konrad: 08.01.2017, 01:15
 Zagadka nie do końca poprawna. Dwaj pierwsi medrcy powinii odpowiadac cos w stylu "na podstawie tego co widze nie moge podac poprawnej odpowiedzi. Jesli bym ją podał było by to zgadywanie " . W ten sposob przekazywali by istotną informacje nastepnemu medrcowi. Pozatym tak cwany krol nie potrzebował by medrcow. Najnizszy ma białą.
 Ktoś: 02.01.2017, 19:04
 Najniższy powei białą Najwyższy mędzrzec widział albo 2 białe albo 1 białą i 1 czarną więc powiedział nie wiem bo mógł mieć białą lub czarną; średni widział białą czapkę najniższego i wiedział że może mieć biaą lucb czarną, a gdyby widział czarną to by wiedział że ma białą i nie odpowiedział by nie wiem; Naniższy wiedział że musi mieć białą, ponieważ inni medrcy powiedzieli nie wiem, chyba że był głupi
 Ktoś: 02.01.2017, 19:03
 Najniższy powei białą Najwyższy mędzrzec widział albo 2 białe albo 1 białą i 1 czarną więc powiedział nie wiem bo mógł mieć białą lub czarną; średni widział białą czapkę najniższego i wiedział że może mieć biaą lucb czarną, a gdyby widział czarną to by wiedział że ma białą i nie odpowiedział by nie wiem; Naniższy wiedział że musi mieć białą, ponieważ inni medrcy powiedzieli nie wiem, chyba że był głupi
 Itachildz: 25.12.2016, 04:40
 Tak czytam komentarze... nikt nie uwzględnił wypadku gdyby średni i niski mieli białe czapeczki. Wysoki widzi 2 białe, może mieć albo trzecią białą, albo czarną, więc mówi "Nie wiem". Średni nie wie czy wysoki widział 2 białe, czy białą i czarną, bo jak by widział 2 czarne to by wiedział, więc średni powiedział "Nie wiem". Mały nie wie czy wysoki widział 2 białe, czy czarną i białą... i to wystarczy żeby powiedzieć, że król ewidentnie chciał się ich pozbyć.
 Piotr: 24.11.2016, 18:02
 Biała
 AMBASADOR: 15.11.2016, 14:45
 Najniższy powie - białą. Załóżmy że niski ma czarną. Jeśli środkowy miałby czarną to najwyższy wiedziały ze ma białą. Średni wiedząc po słowach wysokiego wie,że nie ma czarnej, wie że ma białą, a to przeczy że nie wie. Takie założenie powoduje że albo średni albo wysoki kłamie. Pozostaje ze niski musi mieć białą.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej