Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ojciec Stanisław Kubista

     Ojciec Stanisław Kubista urodził się 27 sierpnia 1898 roku w Ko- stuchnie koło Mikołowa na Śląsku, jako piąte z dziewięciorga dzieci. Ojciec Franciszek - robotnik leśny, musiał mocno zabiegać o utrzymanie rodziny. Matka Franciszka całkowicie poświęciła się ich wychowaniu w atmosferze religijnej. Starsza siostra Stanisława Anna wstąpiła także do klasztoru.

     Stanisław po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Niższego Seminarium Misyjnego w Nysie. W 1917 roku był powołany do wojska, w 1920 roku rozpoczął dalszą naukę w Nysie. W następnym roku zdał maturę. Zaraz potem rozpoczął nowicjahw St. Gabriel pod Wiedniem. Po roku złożył pierwsze śluby zakonne, a w 1926 roku śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 maja 1927 roku. Dlatego że o. Stanisław miał wielkie zdolności literackie; jesienią 1928 roku został przydzielony do Górnej Grupy jako przyszły redaktor czasopism. Tu przydzielono mu najpierw ekonomię domową, a następnie prokurę regionalną. Dodatkowo od jesieni 1929 roku jest redaktorem Małego Misjonarza. Kolejno przyjmował redakcję wszystkich periodyków. Wszystko to spełniał "jakby go nie było".

     Na początku wojny w 1939 roku zostaje internowany. 5 lutego 1940 roku wywieziono internowanych do obozu w Nowym Porcie, była to filia Stutthofu. Były tu okropne warunki. Ojciec Stanisław zaczął chorować. Chorego, z gorączką, przewieziono bydlęcym wagonem do Sachsenhausen. Tam 26 kwietnia 1940 r. został bestialsko zamordowany przez kierownika baraku, niemieckiego zawodowego przestępcę. Ojciec Stanisław odszedł do Pana mając 42 lata, dojrzały w zasługach, miły Panu Bogu. Dlatego zabrał go Pan Bóg z tej ziemi i zamienił mu smutek i boleści na radości i wesele wiekuiste w niebie.

Ojciec Stanisław Kubista

MODLITWA
(do prywatnego odmawiania)

Panie Jezu Chryste, Zwycięzco śmierci, piekła i szatana, wysławiamy Cię za nieogarniony dar Twojej miłości i moc łaski okazanej w Twoich Sługach, którzy "dla chwały Twego Imienia" przyjęli śmierć męczeńską, dochowując w prześladowaniach wierności swojemu chrześcijańskiemu powołaniu, na wielorakich drogach życia. Racz, Panie, wsławić te Sługi Twoje chwałą ołtarzy, a mnie za ich przyczyną udziel łaski, o którą ufnie Cię proszę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


opr. Antoni Han
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 8/99


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej