Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przy pomocy łaski

Z przyjemnością czytam czasopisma psychologiczne, lecz odnoszę wrażenie po ich lekturze, że nie ma już grzechów głównych, o których uczyłam się na katechezie. Nie ma już grzechu nieumiarkowania. A za to istnieje choroba alkoholowa, uzależnienie od jedzenia... Czy wiara i psychologia nie kłócą się?

Grzechy główne to siedem grzesznych tendencji człowieka, siedem ścieżek, na których chcą nas uwodzić demony. Nie są typowymi grzechami. Żeby nasza tendencja, myśl czy uczucie stało się grzechem, musimy użyć naszej wolnej woli. Grzechy główne stanowią: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, gniew, lenistwo i nieumiar-kowanie w jedzeniu i piciu. Święty Ewagriusz z Pontu, dodawał do tego katalogu jeszcze smutek.

Warto pamiętać, aby odróżniać uczucia od tak samo nazywających się grzechów. I tak np. gniew jest jako uczucie neutralny moralnie. Może zostać wykorzystany dobrze np. mobilizująco do obrony słabszych. Natomiast dobrowolne i długotrwałe trwanie w uczuciu gniewu działa destrukcyjnie na nas i na otoczenie. Staje się grzechem, jeśli jest długotrwałe.

Tym, na co zwróciła Pani uwagę, jest powszechny zanik poczucia grzechu. Oświecenie zamieniło bowiem definicję grzechu ujmowanego jako obraza Boga na idee krzywdy wyrządzonej drugiemu człowiekowi. W efekcie człowiek współczesny nie uważa np. lenistwa czy chciwości za grzech, jeśli nikt o tym nie wie.

Czy psychologia wszystko usprawiedliwia? Teologia od zawsze znała okoliczności łagodzące ocenę poszczególnych grzechów. Psychologia zapewne rozszerzyła katalog tych okoliczności o obciążenia genetyczne, wrodzone skłonności do uzależnień, zranienia z dzieciństwa itd. Ma to swoje dobre i złe strony. Jedni zaczęli się łatwiej usprawiedliwiać i grzeszyć. Inni podjęli systematyczne leczenie, czyli poważnie potraktowali swoje słabości. Celem terapii psychologicznej nie jest znalezienie wygodnego usprawiedliwienia dla naszych grzechów. Podstawą terapii jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i za swoje wszystkie uczynki. Najlepiej czynić to przy pomocy laski Bożej i przy pomocy profesjonalisty.

Istnieje wiele nurtów psychologicznych. Niektóre są bardzo bliskie tradycji chrześcijańskiej, a inne odległe czy nawet przeciwne. Wielką krzywdą dla poranionych ludzi byłoby, gdybyśmy jako osoby wierzące zamiast odróżniać ziarno od plew, potępili w czambuł całą psychologię. Potrzebujemy lekarzy ducha, lekarzy ciała i lekarzy psychiki, i współpracy między nimi. Pomoc nie oznacza jednak, że ktoś nas wyręczy z trudu walki ze swoimi grzechami głównymi.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 sierpnia 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 05.01.2024, 15:34
 przy pomocy łaski Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 pytający: 13.09.2011, 14:52
 Jakie są nurty psychologiczne bliskie tradycji chrześcijańskiej?
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej