Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak się spowiadać?

W kontekście II kościelnego przykazania warto przypomnieć sobie kilka pożytecznych zasad związanych z praktyką sakramentu pojednania. Tym bardziej, że to jeden z najtrudniejszych sakramentów.

Idealna spowiedź powinna być krótka, konkretna i kompletna. To znaczy bez niepotrzebnej narracji. Nie opowiadam o grzechach, tylko je wymieniam.

Każdy ma prawo wyboru miejsca i spowiednika. Nie ma formalnego obowiązku spowiedzi w swojej parafii. Kościelne normy dotyczą tylko częstotliwości tego sakramentu.

Zawsze warto rozejrzeć się po całym kościele i przejść obok innych konfesjonałów. Jeżeli nie ma kapłana w ulubionym miejscu nie znaczy to, że już nikt nie spowiada.

Spowiadamy się tylko z własnych grzechów a nie zięcia, synowej, teściowej lub męża. Warto słuchać siebie, kiedy nagle osuwam się w rodzinną, kościelną lub patriotyczno-polityczną nowelę.

Spowiednik ma prawo zadawać pytania. Nie pyta z chorej ciekawości, ale z troski o ważność sakramentu. Naprawdę, księży i lekarzy trudno czymś zaskoczyć albo zdziwić.

Nauka kapłana zwykle towarzysząca spowiedzi nie jest konieczna. Powinna być, ale nie musi. Spowiedź jest w pełni ważna także bez pouczenia kapłana.

Każdy spowiednik ma prawo odmówić udzielenia rozgrzeszenia. Nie jest to zależne od subiektywnych emocji, ale od norm prawa kościelnego. Dlatego jednocześnie powinien wyraźnie podać przyczynę takiej decyzji. Jeżeli tego brakuje, należy zapytać. Brak rozgrzeszenia polega na jego "zawieszeniu" i "oczekiwaniu" na czas wiarygodnej zmiany po stronie penitenta. Nawet jeżeli to oczekiwanie miałoby trwać latami.

Tradycyjna "pierwszopiątkowa" spowiedź nie musi przypadać dokładnie w tym dniu. W I piątek wystarczy stan laski uświęcającej i przyjęcie Komunii Św.

Jeżeli znasz niedzielne życie parafialne i planujesz dłuższą spowiedź, pomyśl też o Twoim spowiedniku. Spowiada, ale będzie musiał zaraz wyjść z konfesjonału, aby zebrać tzw. tacę, a potem pomóc przy Komunii Św. Nie stawaj w kolejce, która nie ma przyszłości.

Ksiądz, u którego "zawsze się spowiadam", wbrew pozorom nie jest stałym spowiednikiem. Takim jest jedynie ten, który wie o Twoim wyborze, zna Ciebie i wyraźnie zgodził się na to systematyczne duchowe towarzyszenie. Ale unikanie po ciężkim grzechu stałego spowiednika oznacza fikcję duchowości.

Jeżeli nie wiesz, jak coś powiedzieć, mów jak było. Nie chodzi o literacki styl ani łzy. Wystarczy chropowata szczerość. Nie uciekaj w ogólniki ani w "zdarzyło się". Zaryzykuj, a doświadczysz Bożego Narodzenia!

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 grudnia 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 18.08.2023, 10:26
 Jak się spowiadać? proszę o dobrą spowiedź świętą dziękuję proszę o dobrego kapłana spowiednika z powołania z wiarą który mnie dobrze wyspowiada dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 mateusz: 18.01.2010, 19:31
 Ciekawe, aczkolwiek dzisiaj konfesjonał jest jednym z niewielu miejsc gdzie człowiek moze normalnie porozmawiac, i szczerze... Wg mnie spowiedz nie musi byc jak najkrotsza. Trzeba rozmawiac, bo wypowiedzenie wszystkiego prowadzi do uleczenia, szczegolnie gdy wiekszosc czasu mowi sam penitent .
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 5Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 5

I Niedziela Adwentu - Mk 13,33-37I Niedziela Adwentu - Mk 13,33-37

Modlitwa do św. Franciszka KsaweregoModlitwa do św. Franciszka Ksawerego

Litania do św. Franciszka KsaweregoLitania do św. Franciszka Ksawerego

Po co nam adwent?Po co nam adwent?

Pan Bóg stwarza nam okazje do pojednania się z NimPan Bóg stwarza nam okazje do pojednania się z Nim

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej