Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W mocne ręce

Kiedy próbuję nawracać się, nie dostrzegam pomocy Pana Boga. Jakbym w moich staraniach zostawała sama. W końcu piętrzą się trudności i wtedy pojawiają się pokusy. Są nimi stare sposoby na "zrobienie sobie dobrze", na zyskanie dawki przyjemności po trudnym dniu. Chodzę do spowiedzi, żeby wrócić do stanu nazywanego przez Kościół stanem łaski uświęcającej. Często jednak nie czuję po tym, że Bóg mnie słyszy. Moje modlitwy wydają się niewysłuchiwane. Słabnie moja wiara.

Gdy modlitwa wydaje się być niewysłuchana, poczekajmy trzy dni paschalne. Jak czytamy w Liście do Hebrajczyków: "Chrystus podczas swojego życia doczesnego z głośnym wołaniem i płaczem zanosił gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał". Czy chodziła może Pani po górach? Często jest najtrudniej tuż przed szczytem. Ale zaraz będzie grań i będzie już dalej przyjemnie. Pan Jezus zachęca nas do cierpliwości na modlitwie i w wysiłkach wiary: "Wytrwaliście przy mnie w moich przeciwnościach" (Łk 22, 28).

Pocieszanie się pokusami i uleganie im to rozwiązanie, które - jak kłamstwo - ma krótkie nogi. Pokusy mają pocieszać, a nie pocieszają. Grzechy mają dawać przyjemność, a więcej zabierają, niż dają. Każdy poważny grzech rodzi śmierć duchową. Opisując to może nieściśle, ale obrazowo: wyprowadza się ktoś Bardzo Dobry. Wprowadza się zaś ktoś bardzo nieciekawy. Szatan wpuszczony przez nas przynosi lęk.

Choćby lęk przed Bogiem. Wprowadza strach w sferę naszej nieświadomości i świadomości. Podsuwa nam myśli: "Bóg Cię nie strzeże. Nie chce dla Ciebie dobra. Musisz się bać o swoje życie". Szatan sugeruje, abyśmy brali życie jedynie w swoje ręce. Bierzemy, ale to nie usuwa lęku. Owoce zaś naszych działań są z czasem dość mierne albo fatalne.

Bóg mówi: "Bądź odpowiedzialny, ale jednocześnie powierz swoje życie w moje ręce". Ręce Boga są mocne, mądre. Spowiedź gładzi Pani grzechy. Bierze je na siebie Chrystus. Ale spowiedź nie polega na tym, że Bóg wstrzykuje Pani zastrzyk świętości, daje energię na dobre uczynki. Bóg podnosi swoje dziecko z ziemi i daje mu wolność. Konto jest wyzerowane i tak samo łatwo możemy pójść w świętość, jak i w grzech. Bóg to nie perfumy, żeby Go czuć. Boga się nie czuje, ale poznaje po owocach. Owocem obecności Boga w nas -jednym z wielu -jest wolność. Jednym z wielu owoców obecności złego jest przymus, brak wolności. Od czego słabnie Pani wiara? Proszę poznawać drzewo po owocach.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 lipca 2011Wasze komentarze:
 Lukasz: 15.09.2018, 15:02
 Problem niedostrzegania działania Boga i brak kontaktu z Nim - myślę że dość powszechny, mnie również dotyczy. Po owocach.. przydało by się rozwinięcie tematu. Nie widać, czy akurat jesteśmy w stanie łaski i pomodliliśmy się czy nie. Dość odważnie ksiądz pisze "poczekajcie trzy dni paschalne"...
 Bobik: 24.05.2016, 19:35
 Opium dla mas, jak poczuję zmienię zdanie
 Anna: 24.04.2012, 21:18
 Na szczęście mi łatwiej przychodzi ,,wyczuwanie" Boga. Wystarczy po prostu Mu zaufać, zwrócić się do Niego bezpośrednio, otworzyć na niego serce. A wtedy, kiedy serce masz pełne Boga, wszystko staje się prostsze. Możliwe, że nie wytłumaczyłam tego zbyt przejrzyście, ale jeśli chcesz ,,poczuć" obecność Boga musisz znaleźć się w stanie podobnym do medytacji. W spokoju, ciszy, nie myśląc o niczym poza Nim. I to jest naprawdę piękne.
 ola: 20.07.2011, 19:33
 krótki ale bardzo madry tekst
 JOANNA: 12.07.2011, 13:50
 TO PIĘKNE I MADRE SLOWA ALE BARDZO TRUDNE -WSZYSTKO CO JEST COS WARTE NIE JEST ŁATWE -NIESTETY
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Medytacja na Zesłanie Ducha ŚwiętegoMedytacja na Zesłanie Ducha Świętego

Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)

Niech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła IINiech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej