Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dziecko w niebie

     Słyszałam, że kiedy umrze noworodek, nie odprawia się Mszy świętej za to dziecko, bo ono nie nagrzeszyło, ale obrzęd zwany pokropkiem i że zwyczajowo używa się białych szat liturgicznych. Czy istnieje możliwość odprawienia pogrzebu maleńkiemu dziecku, którego rodzice nie zdążyli ochrzcić, bo umarło zbyt szybko bądź urodziło się martwe?

     Ufamy, że dziecko, które urodziło się martwe lub wcześnie zmarło staje się ambasadorem swojej rodziny w niebie. Jeśli rodzice pragnęli chrztu dla swojego dziecka, Kościół traktuje je tak, jakby było ochrzczone. Ważne jest tylko, aby rodzice właściwie rozstali się z tym dzieckiem. Dla matki jest to tragedia nie tylko duchowa, ale także biologiczna, ponieważ jej ciąża została "niedokończona". Żyjące rodzeństwo i ojciec dziecka odczuwają zaś intuicyjną, duchową stratę.

     Kościół naucza, że "płodowi już martwemu należy się szacunek należny każdemu zmarłemu człowiekowi. Wynika z tego, że nie wolno go niszczyć, jakby był jakimś odpadem". W liturgii można korzystać z formularza pochówku dzieci.

     W Polsce od 20 stycznia 2007 r. rodzice dzieci, które zmarły przedwcześnie, mogą je godnie pochować. W ciągu 48 godzin rodzice mają prawo wystąpić o wydanie zwłok dziecka zmarłego przed narodzeniem bez względu na to, jak długo trwała ciąża. Mogą także otrzymać kartę zgonu dziecka, a nawet występować do ZUS o zwrot udokumentowanych kosztów pogrzebu. Choć zwykle nie występują. Dla rodziców przeżywających ból po stracie znaczenie ma sam fakt godnego pochowania ich dziecka.

     Pomagałem w takich minipogrzebach. Odbywały się one w gronie najbliższej rodziny albo tylko w obecności ojca dziecka, bo jego mama często była jeszcze w szpitalu. Prosiłem tego ojca o własnoręczne przygotowanie z kartonu czy drewna małej skrzyneczki, pudełka, trumienki. Jeśli warunki pozwalały, prowadziłem modlitwy w domu na pożegnanie dziecka. Potem jechaliśmy do grobu rodzinnego, gdzie składaliśmy szczątki dziecka. Było to łatwiejsze w grobach ziemnych. Pochówek w grobach murowanych wymagał pomysłowości ojca. Na cmentarzu przez kilka minut prowadziłem modlitwę z elementami słowa Bożego i różańca. Wspólna modlitwa za maleństwo, zaproszenie dziecka do łask Bożych, jakie otrzymuje cała rodzina, prośba o wstawiennictwo dziecka w niebie - stanowiła treść modlitw na cmentarzu.

     Obrzęd nie trwał długo. Miałem jednak wrażenie, że dziecko zostało właściwie pożegnane, a rodzice odnajdują duchowy i psychiczny pokój.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:
 Mama 13.06.2019: 19.06.2019, 21:17
 Tak bardzo mi przykro że Cię już nie ma z nami. Tam jest Ci napewno dobrze. Zobaczymy się za jakiś czas. Kocham Cie bardzo Aniołku mój. Nie było nam dane cieszyć się długo Tobą, Twoje serduszko przestało bić w 8tc, to wystarczyło żeby mieć miejsce w naszych sercach i naszym życiu, jak żyć bez Ciebie, kocham Cię bardzo i pamiętam.
 Ewelina : 26.02.2019, 16:13
 Kocham Cię Mój Malutki Aniołku i zawsze będziesz w moim serduszku.Tesknie
 Renata: 19.12.2018, 12:05
 Wczoraj pochowałam mojego syneczka urodzonego w 14 tyg. jestem załamana mam dwie córki i to był nasz aniołek wyczekiwany, jest mi bardzo ciężko się z tym pogodzić ale wiem że pan Bóg i Maryja się nim już opiekują i że spotkamy się kiedyś i wtedy Cię mój aniołku mamusia przytuli ❤️
 Elf: 13.11.2018, 23:59
 Moje dziecko tak bardzo pragnęliśmy Cię niestety w 8 tyg. okazało się że jest to ciąża pozamaciczna ,moja rozpacz nieznała granic choć minęło już 9 lat nigdy nieprzestanę myśleć o Tobie.Bóg chciał inaczej .Kocham Cię tak bardzo ufam że jesteś u Pana Boga w ojcowskich ramionach.
 Elf: 13.11.2018, 23:48
 Moje najdroższe dziecko tak bardzo chcieliśmy Cię z tatusiem byłam w 8 tyg. okazało się ż
 Mama: 02.11.2017, 23:17
 Kotku kocham Cię i tęsknię tak bardzo.... Proszę Matko Przenajświętrza utulaj moje Maleństwo do swojego serca
 Natalia: 01.10.2017, 02:06
 Mój synek urodził się martwy w 37 tc. To była moja pierwsza ciąża. Był owiniety pepowina 3 razy. Ból żal i gorycz którą czuję nie potrafią zrozumieć inni niż ci którzy przeszli to samo. Wciąż zadaje se pytanie dlaczego to się przytrafiło. Tak bardzo bym chciała przytulić mojego syna Kacperka. Wierzę że jest tam mu dobrze u Boga i znów się spotykamy i będę mogła mu spać swą miłość.
 Gosia: 01.09.2017, 08:34
 Miałeś być naszym drugim dzidziusiem, ale Bóg wybrał ciebie teraz jesteś w niebie. Kochamy Cię Bardzo ! Tesknię
 Sylwia: 18.06.2017, 20:36
 Moja kochana Blanusia urodziła się w 23 tygodniu ciąży niestety nie udało się jej uratować nie mogłam jej nawet zobaczyć podczas cesarki ani później ani przytulić nawet nie mogłam wyjść ze szpitala na jej pogrzeb bo pojawiły się ze mną komplikacje .Mam nadzieję że jest ta mojemu aniołkowi dobrze bardzo mi jej brakuje chodź jej nawet nie widziałam ale za to ją nosiłam pod serduszkiem . Mamusia Cię bardzo kocha.
 Szymon: 22.11.2016, 11:21
 Jestem właśnie przed pochówkiem mojego dziecka, które urodziło się martwe w 11 tygodniu. Zaskoczyło mnie to, że w szpitalu nikt nie robił żadnych problemów odnośnie pochówku, jednak trzeba było wykonac płatne badania genetyczne. Po czym wszystkim zajął się zakład pogrzebowy. Czuje, że dziecko zostanie pożegnane godnie. Dodam, że wywodzę się z kościoła protestanckiego. Pozdrawiam serdecznie. Z Bogiem.
 Justyna: 06.07.2016, 23:52
 Strata dziecka to coś okropnego.Czytam komenterze i płaczę.Ja swoje pierwsze dziecko poroniłam w 8tyg.Miało już serduszko,które przestało bić.Długo zbieralam się do kupy po tym zdarzeniu.Teraz mam córkę i synka.I tak mam szczęście.Innych spotykają większe tragedie.Przytulam was!
 Emila mama: 19.05.2016, 20:49
 Wiem ,co przezywacie ja rok temu popchowalam dwoch synkow Fabianka i Ernesta moje dwa male anioleczki,wiem,ze im tam jest lepiej Kocham bardzo
 Agnieszka: 25.03.2016, 13:25
 Pzegnalam sie z moja kochana kruszynka ale to tak boli choc minelo juz 3lata czesto moj aniolek odwiedza mnie we snie kocham ja bardzo wiem ze tam w niebie jest jej dobrze z innymi aniolkami kocham cie bardzo Marysiu zawsze bede o tobie pamietac i myslec
 Agnieszka Dzięcielska: 03.03.2016, 14:49
 Panie Boże, przez całe życie mnie doświadczasz. Jechałam z myślą że zobacze już swoje dziecko a okazało się , że jej serduszko już nie bije. Nie dane mi było zobaczyć mojego dzidziusia. Nie mogę się z tym pogodzić. Jak dalej żyć. Chciałabym wiedzieć tylko, że mój Aniołek jest u twego boku. Boże opiekuj się moją Julią. Okaż mojej rodzinie miłosierdzie. KOCHAM CIE MÓJ ANIOŁECZKU. ZROZPACZONA MAMA
 Mamusia: 01.02.2016, 21:14
 Kocham cie mój maly Aniolku przez chorobę nie byłeś wstanie sie urodzić i zyc. Mamusia nigdy o tobie nie zapomnie. Niech ci bedzie dobrze w Niebie moje dziecko kochane.
 Marta: 06.09.2015, 17:07
 Panie Boże przyjmij do siebie mojego syęnka który zmarł w mękach przez chorobe
 Mama Aniołka : 01.07.2015, 23:13
 Panie Boże pomóż nam w tym trudnym czasie żałoby, spraw aby moje dziecko było szczęśliwe u Ciebie w Niebie. Daj mi siłe żebym mogła żyć bez mojego Aniołka.
 MAMA: 22.03.2015, 22:45
  KOCHAM CIE MÓJ TY ANIOŁKU W NIEBIE.
 Krystyna: 16.10.2011, 21:01
 Wiem,ze moj chory synek jest moim ANIOLEM STROZEM,ze juz za zycia byl SWIETYM "KAZDY CHCIALBY MIEC ANIOLA,JA MIALAM TO SZCZESCIE TRZYMAC GO W RAMIONACH"
 m: 13.01.2011, 15:01
 PANIE BOZE PROSZE CIE WEZ DO SIEBIE DWOJE MOICH DZIECI,KTORYM NIE DANE BYLO PRZYJSC NA TEN SWIAT I WYBACZ WSZYSTKIM,KTORZY NAS KRZYWDZA.CHRON PROSZE,MEGO MEZA I NASZE DZIECI OD ZLA,DAJ IM ZDROWIE ,SPOKOJ ,ZDROWIE,DOBRE ANIOLY ,DOBRYCH LUDZI !BLOGOSLAW PANIE IM.DZIEKUJE ,
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej