Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wahadełko, powiedz przecie

Słyszałem zaskoczony w radio katolickim, że radiestezja jest złem. Przecież odkrywanie miejsca skrzyżowania żył wodnych czy dobrego do wykopania studni to pomoc dla człowieka. Wydaje się, że nawet niektórzy duchowni znani przed wojną wykorzystywali radiestezję.

Radiestezję określa się jako pseudonaukę. Geologia wyklucza bowiem możliwość istnienia opisywanej przez radiestetów siatki podziemnych cieków wodnych zwanych żyłami wodnymi. Naukowe badania nie potwierdziły dotychczas, że istnieje - poruszające różdżki - promieniowanie "geotyczne". Podobnie próby sprawdzenia skuteczności radiestetów kończyły się dotychczas fiaskiem. Informacje poszczególnych różdżkarzy np. co do miejsca występowania żył wodnych były sprzeczne.

Gdyby zresztą chodziło tylko o ekrany chroniące przed żyłami wodnymi czy o wykrywanie studni, byłoby to niegroźne zjawisko. Tyle że na tym korzystanie z radiestezji się nie kończy. Znałem kilkoro ludzi, którzy radzili się wahadełka: jechać czy nie jechać, kupować czy nie kupować, wziąć lekarstwo czy nie. Pytałem wówczas: jaka inteligentna siła odpowiada na takie pytania. Słyszałem: no... wahadełko... energia. W ten sposób owi radiesteci pozwalali nieokreślonym tajemnym siłom kierować swoim życiem. Nie deklarowali, że to Bóg czy anioł porusza wahadełkiem. Tak stosowana radiestezja, korzystająca z nieznanych, inteligentnych sił stanowi już pogranicze magii. Kościół odradza stosowanie takich praktyk nawet w celu zapewnienia komuś zdrowia (por. KKK 2117).

Krytyczni wobec radiestezji są egzorcyści. Jedni przypuszczają, że radiestezja ma źródła demoniczne. Inni są tego pewni. Twierdzą, że początkowo radiesteta odnosi sukcesy. Potem obniża się jego rozwój duchowy, a następnie pojawiają coraz większe uwikłania. Nawet wahadełko, wg wypowiedzi niektórych astrologów, kręcone w nieodpowiednią stronę przyzywa demony.

Kongregacja Świętego Oficjum wypowiedziała się w roku 1942 "bez wdawania się w kwestie naukowe", że księżom nie wolno zajmować się radiestezją. Od tej daty nie wolno duchownym posługiwać się wahadełkami. Wierni świeccy nie mają podobnego formalnego zakazu. Ale czy nie powinni zachować w korzystaniu radiestezji poważnej ostrożności?

Kto stosuje czy stosował radiestezję, najlepiej uczyni, jeśli dla swojego bezpieczeństwa wyrzeknie się tego nieznanego daru w imię Jezusa Chrystusa. Gdyby po tym wyrzeczeniu pojawiły się u niego koszmary, dręczenia, problemy zdrowotne czy emocjonalne, winien pójść do spowiedzi. Jeśliby kłopoty powracały, należy skorzystać z modlitw o uwolnienie.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 stycznia 2010Wasze komentarze:
 Bogdan: 15.01.2022, 21:11
 W przeszłości przez wiele lat zajmowałem się wróżbiarstwem (karty tarota), byłem w tym b. dobry. Nie było dnia bez wróżb. Jako osoba wierząca .... zadawałem sobie wiele razy pyt. czy na pewno jest to sprzeczne z Wolą bożą. Któregoś dnia zwróciłem się do Pana Jezusa z prośbą: Jeśli to moje wróżenie jest grzeszne, niech mi to zabierze. Po siedmiu dniach zauważyłem "bezboleśnie", że wróżbiarstwo przestało mnie w ogóle interesować, pociągać. Karty spaliłem. W mojej duszy zapanował spokój. Chwała Bogu za to.
 M: 27.12.2020, 20:06
 Witam wszystkich. Wykonałem wiele doświadczeń. I zastanawiał mnie jeden fakt. Do tej pory jako osoba wierzącą byłem pewien że jest to dar od Boga. A wskazania rużdźki pochodzą od komunikacji że swą duszą lub jakiejś energii która zostałem obdarzony. Kolejny eksperyment pokazał że odpowiedź na niektóre pytania które zadałem okazywały się kłamstwem. Więc zaczynałem się zastanawiać i drążyć temat dalej. Jestem człowiekiem dociekliwym więc szukałem i szukałem... Aż znalazłem fragment bibli " Mój lud radzi się swojego drewna, a jego kij daje mu wyrocznię, gdyż duch wszeteczeństwa ich omamił. Aby sprawdzić ten zapis podczas swojej modlitwy prosiłem Najświętszą Maryję i Jezusa Chrystusa jeśli ten dar (to co otrzymałem) nie pochodzi od Boga tylko od czegoś złego, prosiłem o uwolnienie, natomiast jeśli jest od Boga obiecałem że będę pomagał. Od kilku dni po modlitwie moje zdolności radiestezyjnie są równe 0. Miernik wskazuję 0 lub bardzo minimalne wachania. Żyły wodnej, lini geopatycznej itp. Itd nie jestem w stanie w żaden sposób znaleźć. Żadna rużdźka już nie reaguje. Widziałem i dobro i zło. W Boga wierzę. Dla osób które są małej wiary jest to kolejny dowód na istnienie Boga. Dla mnie kolejne ważne przeżycie duchowe i wielka łaska która na mnie spadła. Teraz widzicie że nasze modlitwy trafiają do Boga i zostają wysłuchane. Pozdrawiam
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Leonard z Portośw. Leonard z Porto

Modlitwa do św. Leonard z PortoModlitwa do św. Leonard z Porto

św. Jan Berchmansśw. Jan Berchmans

Modlitwa do św. Jana BerchmansaModlitwa do św. Jana Berchmansa

Czy grzechy uniemożliwiają modlitwę?Czy grzechy uniemożliwiają modlitwę?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej