Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niedokrwistość

     Zdarza się, że ktoś, kto czuje się dobrze, zgłasza się do lekarza tylko po to, żeby zrobić badania kontrolne. Słyszę wówczas często słowa "chciałbym zrobić badania: morfologię i mocz". Zorientowałam się, że dla wielu osób słowo morfologia oznacza w ogóle badania krwi. To błąd.

     Morfologia jest tylko jednym z bardzo wielu badań wykonywanych po pobraniu krwi. Badając morfologię, otrzymujemy wynik, w którym mamy podaną ilość krwinek czerwonych czyli erytrocytów (zwykle oznaczonych skrótem RBC), liczbę krwinek białych, czyli leukocytów (WBC), liczbę płytek krwi (PLT) oraz dużo innych wskaźników dających dokładniejsze informacje o tych krwinkach.

     Właśnie na podstawie tego badania ropoznawana jest nie-dokrwistość czyli anemia. Polega ona na zmiejszeniu ilości krwinek czerwonych albo ich gorszej jakości. Ilość erytrocytów może być prawidłowa, ale mogą być one za małe lub za duże, mogą zawierać za mało hemoglobiny. Przyczyn zmniejszenia ilości erytocytów jest wiele. Może ulec zaburzeniu wytwarzanie krwi, tak dzieje się w przypadku chorób szpiku, który jest miejscem powstawania krwinek, także niektóre choroby nerek mogą powodować niedokrwistość. Bywa, że ilość krwinek jest prawidłowa, ale ulegają one uszkodzeniu, rozpadają się, ulegają tzw. hemolizie. Przyczyną niedokrwistości może być także utrata krwi w czasie dużych lub małych krwawień.

     Najczęściej występujący rodzaj anemii to niedokrwistość z niedoboru żelaza, która stanowi 80 proc. wszystkich niedokrwistości. Może być spowodowana niedostatecznym spożywaniem żelaza (często u małych dzieci oraz u wegetarian). Może wynikać ze złego wchłaniania żelaza na przykład po operacji żołądka. Są sytuacje, kiedy zapotrzebowanie organizmu na żelazo znacznie wzrasta, np. w czasie ciąży czy w okresie karmienia. Jednak najczęstszą przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza są krwawienia, szczególnie krawienie z przewodu pokarmowego i dróg rodnych u kobiet.

     Jeśli utrata krwi jest nagła, rozpoznanie takiego stanu jest proste. Gorzej gdy jest niewielka, ale długotrwała, wówczas przez długi czas można jej nie zauważyć. Stan pacjenta pogarsza się powoli. Zwraca uwagę narastające osłabienie, oddech i puls są przyspieszone już przy niewielkim wysiłku. Bóle głowy, zaburzenia koncentracji uwagi, przewlekłe zmęczenie to typowe objawy niedokrwistości. Charakterystycznymi objawami przy niedoborach żelaza są: łamliwość włosów i paznokci, wysuszenie skóry, zajady, skłonność do infekcji. Bladość skóry i błon śluzowych jest dosyć późnym objawem.

     Przewlekły stan zapalny, nowotwory, choroby nerek trwające kilka miesięcy, choroby reumatyczne i układowe mogą poza innymi objawami powodować anemię.

     Dla lekarza rozpoznanie niedokrwistości nie jest trudne. Sposób leczenia zależy od stanu pacjenta i stopnia niedokrwistości, czasami niezbędne jest nawet przetoczenie krwi. Jest to jednak tylko likwidowanie objawu, często ratujące życie. Najważniejsze jest jednak znalezienie przyczyny, jej usunięcie lub terapia.

     Wszystkim czytelnikom życzę dużo zdrowia!


Izabela Pakulska

lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 lutego 2009


   

Wasze komentarze:
 Jurek: 24.03.2020, 12:28
 Nie wiem jakie studia kończyła pani Izabela ,podobno lekarz ?Gdzie niedokrwistość megaloblastyczna,czyli niewytwarzanie,przez organizm wit.B12.Tą przypadłość miał [niech Mu ziemia lekką będzie ]ŚP. Jerzy Popiełuszko
 PIOTREK: 14.02.2008, 15:23
 Piękne słowa, piękne rozważanie - nie wolno ¶ię poddawać na modlitwie i załamywać poprzez różnego rodzaju my¶li, a przez to rezygnować z modlitwy. Czesto złemu nie podoba się to kiedy człowiek upada na kolana i zaczyna się modlić dla tego tutaj on zaczyna działać pocz±wszy od różnych my¶li. Warto przed modlitw± poprosić "Duchu ¦więty Boże proszę Cię o dar dobrej Modlitwy"
 Dorota: 21.09.2007, 17:14
 Piękny tekst. Dziękuję.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej