Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nieświeży oddech

     Ta dolegliwość - przykra dla pacjenta, czasem jeszcze bardziej dla otoczenia - może być spowodowana przez wiele czynników. Intensywny zapach niektórych pokarmów takich jak czosnek, cebula czy alkohol jest wszystkim dobrze znany, ustępuje samoistnie po pewnym czasie. Najczęstszą przyczyną trwale przykrego zapachu z ust są choroby zębów i dziąseł. W wielu przypadkach wynikają one z niewłaściwej higieny.

     Dokładnego mycia zębów musimy uczyć się od dzieciństwa, poza szczoteczką polecam stosowanie także nitek stomatologicznych, które pozwalają na usunięcie resztek pokarmu z miejsc trudno dostępnych przy szczotkowaniu. Jeśli czujemy nieprzyjemny zapach, konieczna jest wizyta u dentysty, prawdopodobnie samo czyszczenie już nie wystarczy. Przed wieloma zabiegami, na przykład przed operacją serca, wymagane jest zaświadczenie od stomatologa, że nie ma żadnego stanu zapalnego w jamie ustnej. Obserwowano poważne powikłania ropne po wszczepieniu stymulatora serca, których przyczyną była wyłącznie zaawansowana próchnica zębów.

     Przykry zapach z ust może wynikać także z chorób gardła. Niektóre bakterie dają "zapach" tak typowy, że właściwie pozwala on na postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia.

     Zmniejszone wytwarzanie śliny także sprzyja rozwojowi infekcji. Może być ono spowodowane niektórymi lekami oraz chorobami gruczołów wytwarzających ślinę. Najczęściej przyczyną suchości w jamie ustnej jest oddychanie przez usta. Prawidłowo powietrze powinno być wdychane przez nos. Suchość w jamie ustnej występuje także w wielu przewlekłych chorobach, czasami jest bardzo uciążliwa. Bardzo ważne jest wówczas podawanie dużej ilości płynów, ulgę przynosi płukanie ust musującymi roztworami, ssanie cukierków o intensywnym smaku, najlepiej kwaśnym, smarowanie ust cienką warstwą tłustego kremu, na przykład wazeliną.

     Choroby płuc, szczególnie kiedy w oskrzelach zalega wydzielina (rozstrzenie oskrzeli, ropne zapalenie oskrzeli, nowotwory), mogą dawać nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszy kaszel, duszność, często podwyższona temperatura.

     Podobnie przy chorobach przewodu pokarmowego, szczególnie przełyku i żołądka, zapach jest dosyć częstym objawem. Utrudnione połykanie, uczucie przeszkody, bóle przy potykaniu są typowymi objawami chorób przełyku. Także zaleganie pokarmu w żołądku czy jelitach może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

     Zaawansowana niewydolność nerek, śpiączka cukrzycowa i wątrobowa, a także zatrucie pewnymi substancjami dają również charakterystyczny zapach. Pamiętajmy, że w tych schorzeniach dominują objawy choroby podstawowej, a typowy zapach jest tylko jednym z wielu czynników ułatwiających rozpoznanie choroby.

     Napisałam, że ta dolegliwość jest czasem bardziej dokuczliwa dla otoczenia i rzeczyw:ście tak jest, bo sami możemy zapachu nie poczuć. Dlatego proponuję, by w trosce o dobro i zdrowie naszych bliskich - ale wyłącznie w takiej intencji! - dzielić się z nimi naszymi obserwacjami. Bądźmy też wdzięczni, gdy ktoś nam zwróci uwagę. Życzę dużo zdrowia i świeżego oddechu.


Izabela Pakulska

lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 lutego 2009


   

Wasze komentarze:
 anka z Warszawy: 24.01.2011, 23:01
 Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy usuwa przyczyny. Przyczyn należy szukać najpierw tam, gdzie są one najczęstsze, czyli w jamie ustnej. Zlikwidować trzeba próchnicę, usunąć korzenie zębów i kamień nazębny, wyleczyć zapalenie dziąseł i przyzębia. Pamiętać należy o systematycznej i dokładnej higienie jamy ustnej. Podstawą jest dokładne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych (nitka dentystyczna). Pamiętać też należy o czyszczeniu języka. Nagromadzone na języku bakterie produkują lotne związki siarkowe o ostrym zapachu. Zbierają się one w niteczkowatych brodawkach języka. Nalot można usuwać specjalną szczoteczką. W Internecie i w aptekach dostępny jest specjalny płyn do płukania jamy ustnej AIR LIFT, pasta AIR LIFT i szczoteczki do czyszczenia zębów oraz języka. Żucie specjalnej gumy AIR LIFT może okazać się pomocne (pobudza wydzielanie śliny). Warto zjeść kawałek jabłka lub cząstkę pomarańczy, by śliny było więcej i dzięki temu drobnoustroje zostaną wypłukane z ust. Można płukać usta wodą lub specjalnymi płukankami dostępnymi w aptekach, np. płynem ALFA. Przy odczuwaniu suchości w ustach, należy pić więcej wody oraz koniecznie zapoznać się z preparatami z serii XEROSTOM. Rzucenie palenia papierosów przyniesie wiele korzyści dla zdrowia, nie tylko poprawę w zakresie zapachu z ust. Unikać można spożywania produktów o przykrym zapachu. Należy powstrzymywać się od picia alkoholu.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej