Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nieświeży oddech

     Ta dolegliwość - przykra dla pacjenta, czasem jeszcze bardziej dla otoczenia - może być spowodowana przez wiele czynników. Intensywny zapach niektórych pokarmów takich jak czosnek, cebula czy alkohol jest wszystkim dobrze znany, ustępuje samoistnie po pewnym czasie. Najczęstszą przyczyną trwale przykrego zapachu z ust są choroby zębów i dziąseł. W wielu przypadkach wynikają one z niewłaściwej higieny.

     Dokładnego mycia zębów musimy uczyć się od dzieciństwa, poza szczoteczką polecam stosowanie także nitek stomatologicznych, które pozwalają na usunięcie resztek pokarmu z miejsc trudno dostępnych przy szczotkowaniu. Jeśli czujemy nieprzyjemny zapach, konieczna jest wizyta u dentysty, prawdopodobnie samo czyszczenie już nie wystarczy. Przed wieloma zabiegami, na przykład przed operacją serca, wymagane jest zaświadczenie od stomatologa, że nie ma żadnego stanu zapalnego w jamie ustnej. Obserwowano poważne powikłania ropne po wszczepieniu stymulatora serca, których przyczyną była wyłącznie zaawansowana próchnica zębów.

     Przykry zapach z ust może wynikać także z chorób gardła. Niektóre bakterie dają "zapach" tak typowy, że właściwie pozwala on na postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia.

     Zmniejszone wytwarzanie śliny także sprzyja rozwojowi infekcji. Może być ono spowodowane niektórymi lekami oraz chorobami gruczołów wytwarzających ślinę. Najczęściej przyczyną suchości w jamie ustnej jest oddychanie przez usta. Prawidłowo powietrze powinno być wdychane przez nos. Suchość w jamie ustnej występuje także w wielu przewlekłych chorobach, czasami jest bardzo uciążliwa. Bardzo ważne jest wówczas podawanie dużej ilości płynów, ulgę przynosi płukanie ust musującymi roztworami, ssanie cukierków o intensywnym smaku, najlepiej kwaśnym, smarowanie ust cienką warstwą tłustego kremu, na przykład wazeliną.

     Choroby płuc, szczególnie kiedy w oskrzelach zalega wydzielina (rozstrzenie oskrzeli, ropne zapalenie oskrzeli, nowotwory), mogą dawać nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszy kaszel, duszność, często podwyższona temperatura.

     Podobnie przy chorobach przewodu pokarmowego, szczególnie przełyku i żołądka, zapach jest dosyć częstym objawem. Utrudnione połykanie, uczucie przeszkody, bóle przy potykaniu są typowymi objawami chorób przełyku. Także zaleganie pokarmu w żołądku czy jelitach może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

     Zaawansowana niewydolność nerek, śpiączka cukrzycowa i wątrobowa, a także zatrucie pewnymi substancjami dają również charakterystyczny zapach. Pamiętajmy, że w tych schorzeniach dominują objawy choroby podstawowej, a typowy zapach jest tylko jednym z wielu czynników ułatwiających rozpoznanie choroby.

     Napisałam, że ta dolegliwość jest czasem bardziej dokuczliwa dla otoczenia i rzeczyw:ście tak jest, bo sami możemy zapachu nie poczuć. Dlatego proponuję, by w trosce o dobro i zdrowie naszych bliskich - ale wyłącznie w takiej intencji! - dzielić się z nimi naszymi obserwacjami. Bądźmy też wdzięczni, gdy ktoś nam zwróci uwagę. Życzę dużo zdrowia i świeżego oddechu.


Izabela Pakulska

lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 lutego 2009


   

Wasze komentarze:
 anka z Warszawy: 24.01.2011, 23:01
 Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy usuwa przyczyny. Przyczyn należy szukać najpierw tam, gdzie są one najczęstsze, czyli w jamie ustnej. Zlikwidować trzeba próchnicę, usunąć korzenie zębów i kamień nazębny, wyleczyć zapalenie dziąseł i przyzębia. Pamiętać należy o systematycznej i dokładnej higienie jamy ustnej. Podstawą jest dokładne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych (nitka dentystyczna). Pamiętać też należy o czyszczeniu języka. Nagromadzone na języku bakterie produkują lotne związki siarkowe o ostrym zapachu. Zbierają się one w niteczkowatych brodawkach języka. Nalot można usuwać specjalną szczoteczką. W Internecie i w aptekach dostępny jest specjalny płyn do płukania jamy ustnej AIR LIFT, pasta AIR LIFT i szczoteczki do czyszczenia zębów oraz języka. Żucie specjalnej gumy AIR LIFT może okazać się pomocne (pobudza wydzielanie śliny). Warto zjeść kawałek jabłka lub cząstkę pomarańczy, by śliny było więcej i dzięki temu drobnoustroje zostaną wypłukane z ust. Można płukać usta wodą lub specjalnymi płukankami dostępnymi w aptekach, np. płynem ALFA. Przy odczuwaniu suchości w ustach, należy pić więcej wody oraz koniecznie zapoznać się z preparatami z serii XEROSTOM. Rzucenie palenia papierosów przyniesie wiele korzyści dla zdrowia, nie tylko poprawę w zakresie zapachu z ust. Unikać można spożywania produktów o przykrym zapachu. Należy powstrzymywać się od picia alkoholu.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej