Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Biblia w każdym domu?

     Dlaczego protestanci znają Biblię lepiej niż my? Czy jest ona dla nas katolików mniej ważna? Znamy głównie ewangelie, a inne księgi bardzo słabo. Czy i formacje z Pisma Świętego są natchnione?

     Dla protestantów Biblia jest największym autorytetem na ziemi. Od najmłodszych lat protestanci są skoncentrowani na niej, wiec nierzadko znają lepiej Pisma natchnione niż katolicy. Jeśli mamy być pokorni, na pewno powinniśmy czuć się zawstydzeni. Powtarzamy w Tradycji Kościoła zdanie św. Hieronima: "Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Lekceważenie lektury Pisma Świętego jest lekceważeniem wielkiej łaski. Możemy uczyć się umiłowania Biblii od protestantów.

     Naturalnie, dla katolików Pismo Święte nie jest mniej ważne niż dla innych wyznań chrześcijańskich. Istnieją jednak różnice kontekstu. Dla katolika Duch Święty, który dawał natchnienie prorokom, nie zamilkł po napisaniu ostatniej strony Biblii. Dalej prowadzi Lud Boży, poucza go. Nazywamy to Tradycją. Konsekwentnie twierdzimy, że Nauczanie Boże jest przekazywane nie tylko w Piśmie Świętym, ale i w Tradycji. Dla protestantów mocno liczy się indywidualne przyjmowanie Słowa Bożego. Stąd, ze względu na różnice w osobistych interpretacjach, powstawały i powstają nowe kościoły protestanckie. Katolickie pojmowanie Pisma Świętego różni się od protestanckiego tym, że Słowo Boże staramy się interpretować nie subiektywnie, ale zgodnie z tym, jak rozumie je Kościół. Czynimy tak idąc za słowami: "Żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania". Katolik uznaje, że przywilej nieomylności w interpretacji Słowa Natchnionego dotyczy wspólnoty całego Kościoła i następców Świętego Piotra, czyli papieży, a nie wszystkich pojedynczych członków Kościoła. Oczywiście fakt, że nie mamy indywidualnie interpretować Biblii nie oznacza, że nie powinniśmy jej indywidualnie przeżywać i osobiście wdrażać w życie.

     Wyrazem wagi, jaką Kościół przykłada do Słowa Bożego, jest sprawowanie liturgii Słowa podczas Mszy św., zwłaszcza lektura Ewangelii. Dla katolików Ewangelia stanowi szczyt i w jakimś sensie skrót całego Pisma Świętego. W świetle Ewangelii czytamy inne księgi natchnione. Zgadzam się z autorem listu, że te inne księgi znamy zbyt słabo. To pewnie grzech nas wielu. I wstyd.

     Bezbłędność Pisma Świętego jest niepodważalna w kwestiach spraw wiary i moralności. Przywilej nieomylności nie dotyczy natomiast biologii, geografii czy historii a jedynie tego, co Bóg zechciał powiedzieć dla naszego zbawienia.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 listopada 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej