Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Największe przykazanie (Mt 22,34-40)

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

Największe i pierwsze przykazanie

Wydaje się, że na ogół nie mamy już trudności, aby to pierwsze i największe przykazanie wskazać dokładnie tak, jak ukazał je swoim rozmówcom Jezus Chrystus. Uczony w Prawie, jak przed tygodniem faryzeusze, wystawiając Jezusa na próbę, zadał mu pytanie o największe przykazanie w Prawie. Rzeczywiście, było o co pytać. Na pewno ów uczony miał na ten temat swój pogląd, bo należało to do obowiązków uczonego, aby mógł rzetelnie prowadzić swoich słuchaczy i uczniów, i ukazywać im hierarchię wartości, a więc także pierwsze i największe przykazanie. Ale spotkanie z Jezusem Chrystusem, sławnym rabbim, jak mówiono, było dobrą okazją ku temu, aby tę problematykę przedyskutować. Dotykamy tutaj sprawy dla chrześcijaństwa centralnej. To przecież religia chrześcijańska, a więc nauka Jezusa Chrystusa czyli Dobra Nowina o Bogu i człowieku zawarta w Ewangelii, nauczyła nas tego, że zasadą naszego postępowania, naszego działania, a zarazem podstawą naszego rozliczania się wobec Boga i własnego sumienia jest wierność przykazaniu miłości. Ponieważ Bóg jest miłością, domaga się także tego od nas, stworzonych na Jego obraz i podobieństwo.

Stary Testament przez długie wieki uczył się dochodzenia do tej zasady tak, aby stała się ona czytelna i nie budziła wątpliwości w odniesieniu do żadnego ludzkiego czynu. Z Księgi Wyjścia dowiadujemy się, m.in. dzisiaj czytając pierwsze czytanie mszalne, jak bardzo szczegółowe musiały być postanowienia starego Prawa, aby pomóc ludowi Bożemu tamtego czasu w zachowaniu Bożego Przymierza. To jest prawdziwy kodeks postępowania rozpisany na różne sytuacje, bardzo często kazuistyka. Chrześcijaninowi taka metoda nie jest już potrzebna. Chrześcijanin wie, że miłość bliźniego jest zasadą podstawową, a zatem każde nasze działanie i całe nasze postępowanie wynika z tego, jak odczytujemy zasadę miłości Boga, bliźniego, a także i siebie samego.

Te dwa przykazania, które Jezus Chrystus wyniósł ponad cały wielki kodeks 613 przykazań, nakazów i zakazów, oznaczają podstawę, na których opiera się Prawo i Prorocy, całe zatem stare przymierze. Na tym przykazaniu opiera się także nauka Nowego Testamentu.

Jezus Chrystus przyszedł z orędziem miłości i tej miłości uczył. Nie mógł tego uczynić inaczej, skoro mówił o swoim Ojcu, a przecież On jest miłością. I miłość sprawiła, że Syn został posłany do ludzi.

Bp JAN SZLAGAWasze komentarze:
 Malgonia: 10.11.2022, 08:41
 Witam. Dzisiaj , dzieki Slowom , diagramom i Ps. 139 przypomnialam sobie moje poczatki poznawania w , ktorym miejscu sie obecnie znajdowalam. Cudownie ktos to powiazal w calosc , zrozumiala trescia pieknie zawiazal, ze kazdy czlowiek zastanawiajacy sie nad soba , zobaczy , w ktorym miejscu sie znajduje i moze podjac decyzje , za pomoca ponizszej modlitwy , Powierzyc siebie w rece Zywego Boga. Ja tak zrobilam przed 37 laty i nie zawiodlam sie na Bogu. On jest Dobry . Szukajmy najpierw Krolestwa Bozego a, wszystko inne bedzie nam dodane. Obecnie tez oczekuje prowadzenia Bozego. Musimy mu ludxie pamietac o tym , ze jestesmy grzesznikami a, Pan jest Swiety. Kto powierzyl zycie Panu, napewno sie nie zawiodl na Nim. On wie co dla nas jest najlepsze. Zachecam do pojednania sie z Zywym Jezusem Chrystusem, ktory ma na imie ZJA JESTEM.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

św. Franciszek Ksaweryśw. Franciszek Ksawery

Modlitwa do św. Franciszka KsaweregoModlitwa do św. Franciszka Ksawerego

Litania do św. Franciszka KsaweregoLitania do św. Franciszka Ksawerego

Tulipan dla Pana JezusaTulipan dla Pana Jezusa

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej