Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia (Mk 13, 24-32)

Słowa Ewangelii według św. Marka

Jezus powiedział do swoich uczniów: W owe dni, po wielkim ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.

Sąd Ostateczny

Chrześcijanin nie chce uciekać od zadumy o sprawach ostatecznych. Swą myślą i modlitwą wybiega on ku przyszłości - ku temu, co się z nim stanie w chwili spotkania z Chrystusem twarzą w twarz. Bo on wie - ta chwila naprawdę nastąpi. Mówił przecież o niej sam Jezus: "Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca do krańca" (Mk 13, 26-27). W ten sposób potwierdził On wypełnienie się rzeczy i spraw, o których mówił już kilka wieków wcześniej prorok Daniel: "W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia, każdy, kto się okaże zapisany w księdze. Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie" (Dn 12, 1-2). Jak przygotować się do tej najbardziej - bo na wieczność całą - decydującej dla człowieka chwili? Co należy czynić, aby znaleźć się w księdze i zbudzić się do wiecznego życia? Jak postępować, by zostać zaliczonym do kręgu tych mądrych, którzy "będą świecić jak blask sklepienia, (...) jak gwiazdy przez wieki i na zawsze" (Dn 12, 3).

Odpowiedź jest jedna - trzeba być naprawdę mądrym. Nie mądrością mądrych tego świata, przed którą chrześcijan przestrzegał św. Paweł, ale mądrością Chrystusowego krzyża. Jest ona wprawdzie "głupstwem dla tych, co idą na zatracenie, [jednakże] mocą Bożą dla nas, którzy dostępujemy zbawienia" (1 Kor, 1, 18). Ta mądrość każe żyć człowiekowi na kształt krzyża, wzywając go do tego, by wznosił swe serce i swego ducha ku górze - ku Ojcu, a jednocześnie swymi ramionami obejmował wszystkich opuszczonych, słabych, wzgardzonych, żyjących niejako na marginesie społeczeństwa.

To dzięki tej mądrości krzyża chrześcijanin doskonale wie: jego ostateczna przyszłość zależy od kształtu jego teraźniejszości. Ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że jego teraźniejszość musi być określona przez to, czego się spodziewa w wieczności. Innymi słowy: nadzieja zbawienia jest tym silniejsza, im bardziej teraźniejszość chrześcijanina wypełniona jest jego codzienną, wierną dobrocią. Z kolei ta dobroć świadczona innym jest tym bardziej wierna i pełna oddania, im większa jest świadomość tego, iż Chrystus nas właśnie z dobroci będzie rozliczał.

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 21.11.2022, 20:07
 Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia (Mk 13,24-32) Jezu kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Jezu módl się za nami dziękuję Jezu proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode młody wygląd symetryczną twarz ładne usta ładne włosy zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 19.11.2022, 09:03
 Chryste kocham Cię ratuj ocal mnie ocal nas dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Jezu kocham Cię ratuj mnie ratuj nas dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę żebyśmy się kochali szanowali dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej