Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pismo Święte traci autorytet?

W wielu polskich diecezjach w 2000 roku księża podczas odwiedzin duszpasterskich pozostawiali w rodzinach Ewangelię św. Łukasza. Czy jest ona czytana przez członków rodziny, czy też została ułożona na półce z innymi książkami?

Felicja, nie pracująca matka dwójki dzieci: - Cieszę się z takiego prezentu; cieszy się cała rodzina, szczególnie moja mama, która Ewangelię czyta w wolnych chwilach moim dzieciom, tłumacząc im nawet niektóre wersety. Sąsiedzi, jak wiem, rzucili książeczkę gdzieś w kąt i chyba nigdy do niej nie wrócą, aby poprzez jej treść pogłębić swoją wiarę. No, ale ludzie są różni - do kościoła w święta to chodzą, ale uważam, że jedynie po to, aby nie narazić się sąsiadom i nie uchodzić za niewierzących.

Franciszek, emeryt: - Ewangelię dostałem, no i co z tego? Takie książki mnie nie interesują. Księdza z kolędą przyjęliśmy, lecz raczej ze wstydu przed sąsiadami, aby nie pomyśleli, że jesteśmy "komuchami". Książeczkę będziemy mieli jako prezent dla rodziny lub znajomych.

Jan, architekt: - Ewangelii nie przyjąłem, bowiem mam różne jej wydania i prosiłem, aby kapłan dał ją tym, którzy nie mają żadnej. Sam czytam nie tylko Ewangelię św. Łukasza, lecz całe Pismo Święte - począwszy od Starego Testamentu po wszystkie księgi Nowego.

Zofia, pielęgniarka: - Oczywiście, że czytam, bowiem dotychczas nie miałam jej. Jest to bardzo mądry pomysł Kościoła, może nasze rodziny wreszcie powrócą do dawnych czasów, kiedy w domu czytało się codziennie choćby urywek Pisma Świętego.

Stanisława, urzędniczka: - Nie, nie zabrałam się jeszcze do czytania tej Ewangelii. Zawsze brakuje mi czasu na wszelką lekturę, a czytanie Pisma Świętego nie pociąga mnie. Wystarczy mi słuchanie Słowa Bożego podczas niedzielnych i świątecznych Mszy św w kościele.

Jerzy, kierowca: - Ewangelia otrzymana podczas kolędy leży gdzieś na półce z innymi książkami. Czy się zabiorę do jej czytania? - trudno powiedzieć. Kiedy poleciłem ją swoim dzieciom, powiedziały, że mają za dużo lektur szkolnych, aby czytać jeszcze to, co napisał Święty Łukasz.

Hanna, laborantka: - Otrzymaną Ewangelię św. Łukasza noszę w swojej torebce i podczas licznych podróży, a często jeżdżę po całej Polsce, w pociągu sięgam po tę pozycję i czytam, choćby krótkie urywki. Wywołuję tym zdziwienie współtowarzyszy podróży, ale to mnie zupełnie nie obchodzi.

Józef, urzędnik państwowy: - Według mnie dawanie podczas kolędy tej książeczki to wyrzucanie pieniędzy przez Kościół. Księża nawołują nieustannie o pomoc od nas wiernych na potrzeby parafialne, a tutaj "robią nam prezenty". W mojej rodzinie nikt do tej pory nie sięgnął po tę książkę. Po prostu nie posiadamy żadnego wydania Pisma Świętego i nie zamierzamy kupować tego rodzaju wydawnictw. To już przeżytek, aby zasiadać do lektury sprzed blisko 2000 lat. Zresztą do kościoła i tak chodzimy "od święta", i to z okazji np. pogrzebów rodzinnych, sąsiadów, ślubów czy chrztów najbliższych.

Marzena z Jarocina, studentka: - Obecnie mieszkam z koleżanką w Poznaniu. Jesteśmy studentkami i oczywiście przyjęłyśmy księdza z kolędą. Wielkim dla nas zdziwieniem było wręczenie nam Ewangelii św. Łukasza. Książki leżą na poczesnym miejscu na naszych biurkach, aby w chwilach przerw od nauki, przeczytać choćby kilka stron z Pisma Świętego. Oczywiście, że nie ma w tym nic dziwnego, bowiem obie często chodzimy do kościoła ojców Dominikanów na studenckie spotkania i jesteśmy głęboko wierzącymi osobami.

Wypowiedzi wysłuchał ZBIGNIEW KOLCZYŃSKI



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 15.01.2024, 06:05
 Pismo Święte traci autorytet nie traci autorytetu to jest najważniejsza książka dziękuję Polecam czytanie Pisma Świętego dziękuję Zachęcam do czytania Pisma Świętego dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie katechetyczne zakonne na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską katechetyczną zakonną na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla papieża Franciszka dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta XVI dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

bł. Jan Machabł. Jan Macha

Modlitwa do bł. ks. Jana MachyModlitwa o łaskę za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej