Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Łukasz

zm. I wiek

Łukasz Święty Łukasz pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. W starożytności Antiochia słynęła z wyższych szkół i ożywionego życia kulturalnego. Tu Łukasz otrzymał staranne wykształcenie humanistyczne i zawodowe. Z zawodu był lekarzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej cały swój talent i wykształcenie zaangażował do głoszenia Ewangelii. Stąd w ówczesnych kręgach chrześcijańskich był znany jako Ewangelista. W połowie pierwszego wieku przyłączył się do św. Pawła w czasie jego drugiej podróży misyjnej. Miało to miejsce w Troadzie, w Azji Mniejszej. Następnie przez jakiś czas przebywał w nowozałożonym kościele w Filippi w Macedonii, gdzie organizował pomoc materialną dla św. Pawła w Tesalonikach, a potem w Koryncie. Po siedmiu latach (ok. 58 r.) ponownie przyłącza się do św. Pawła i razem z nim udaje się do Jerozolimy.

Następnie towarzyszy św. Pawłowi w czasie jego dwuletniego pobytu w więzieniu w Cezarei Nadmorskiej. Mieszkał tam w domu św. Filipa. W tym czasie, poza głoszeniem Ewangelii, pomocą materialną i duchową dla św. Pawła zaczął systematycznie gromadzić materiały do Dziejów Apostolskich, które przypuszczalnie zaplanował napisać jako dokumentację służącą do przedstawienia cesarzowi rzymskiemu w czekającym św. Pawła procesie w Rzymie.

Z Cezarei Łukasz udaje się wraz ze św. Pawłem w podróż do Rzymu. Opisał ją dokładnie w Dziejach Apostolskich (rozdz. 27 i 28). W Rzymie pozostał z niewielkimi przerwami przez cały czas trwania uwięzienia św. Pawła, będąc świadkiem jego śmierci męczeńskiej. W Rzymie Łukasz poznał św. Marka ewangelistę. Strannie przestudiował napisaną przez niego ewangelię i sam zaczął pisać Ewangelię oraz przygotowywać drugie wydanie Dziejów Apostolskich.

Według tradycji kościelnej po śmierci Pawła św. Łukasz udał się do Achai (Grecja środkowa), gdzie wydał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jako 84 letni starzec miał ponieść śmierć męczeńską w Beocji (Grecja północna). W 357 r. jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola. W XIII w. relikwie te miały być przeniesione do Padwy.

W swojej Ewangelii św. Łukasz ukazuje Chrystusa jako centrum całej historii ludzkiej. Natomiast w Dziejach Apostolskich skupia uwagę na działalności apostolskiej św. Piotra i św. Pawła, wskazując na szczególną rolę Ducha Świętego w powstaniu i rozwoju Kościoła w pierwszych latach jego istnienia. Ponieważ swoje ujęcie Ewangelii rozpoczyna od opisu modlitwy kapłana Zachariasza w świątyni jerozolimskiej, dlatego przypisano mu symbol wołu z wizji prorockiej Ezechiela (1,10). Malarze przedstawiają go zatem najczęściej wraz z podobizną wołu. Najstarszy obraz przedstawia Łukasza jako brodatego mężczyznę w stroju rzymskim ze zwojem księgi. Rzadko malarze podkreślają, że był lekarzem, ale wielokrotnie ukazują go jako portrecistę NMP. Pogląd, że Łukasz był malarzem opiera się na plastycznym przedstawianiu przez niego wielu scen w Ewangelii. Dlatego Ewangelia Łukasza inspirowała malarzy do przedstawiania takich obrazów, jak zwiastowanie NMP, nawiedzenie św. Elżbiety, narodzenie Jezusa, pokłon pasterzy, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej, dobry Samarytanin, syn marnotrawny, Dobry Pasterz i zagubiona owca, krwawy pot Jezusa w Ogrodzie Oliwnym itp.

W ikonografii św. Łukasz prezentowany jest jako młodzieniec o ciemnych, krótkich, kędzierzawych włosach, w tunice. Sztuka zachodnia ukazuje go z tonsurą lub łysiną, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, gdy maluje obraz. Jego atrybutami są: księga, paleta malarska, przyrządy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bożej, wół, zwój.

Kogo patronem jest święty Łukasz Ewangelista?

Święty Łukasz jest patronem Hiszpanii, introligatorów, lekarzy chirurgów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików, historyków, notariuszy oraz złotników.

Ciekawostki

  • W kaplicy Paolińskiej (Bazylika Santa Maria Maggiore), którą zaprojektował Flaminio Ponzio, znajduje się legendarny wizerunek Matki Bożej. Według jednych podań pochodzi on z IX wieku, zaś inne głoszą, iż namalował go święty Łukasz

Modlitwy do św. Łukasza

Modlitwa do św. ŁukaszaModlitwa do św. Łukasza

Litania do św. ŁukaszaLitania do św. Łukasza

Zobacz więcej

Święty Łukasz Ewangelista patron lekarzy i malarzyŚwięty Łukasz Ewangelista patron lekarzy i malarzy

ks. Stanisław Mędala CM, Ks. Wiesław Al. NiewęgłowskiWasze komentarze:
 Beata: 11.03.2024, 22:48
 Św. Łukaszu proszę Cię o łaskę zdrowia dla siebie i chorujących znajomych. Jest nam ciężko, bo choroba jest nieuleczalna, a opieka lekarzy wiele razy niewłaściwa. Proszę o łaski umocnienia dla nas, naszych bliskich i mądrość oraz serce lekarzy.
 Cecylia : 30.10.2022, 22:46
 Święty Łukaszu , proszę Cię o wstawiennictwo u Naszego Pana w sprawie spotkania dobrego , pobożnego mężczyzny przez moją siostrzenicę Agatę też lekarkę .
 Anna: 18.10.2022, 14:54
 Święty Łukaszu błagam o pomoc dla mnie i rodziny.
 marzena aneta: 18.10.2022, 03:52
 Święty Łukaszu módl się za nami dziękuję kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 beti : 15.11.2021, 09:10
 Proszę bym była zamożna i szczęśliwa
 Maria: 18.10.2021, 11:39
 Swiety Lukaszu i powrot do zdrowia dla Danuty. W intencji pomocy Twojej w pomyslnym rozwiazaniu moich i moich dzieci spraw urzedowo-zawodowych,remontowych,osobistych.Dopomoz nam w naszych potrzebach. Dziekuje bardzo.
 Maria: 18.10.2021, 10:41
 Swiety Lukaszu prosze Cie w intencji cudu uzdrowienia Grzegorza i jego matki. W intencji otrzymania w calosci dla dzieci i dla mnie dobr ziemskich i duchowych. /o pomoc w nauce dla syna oraz Dary Ducha Sw.w zdaniu egzaminu,o pomoc Boza w sprawach zawodowych,o nowe techniczne talenty,o udaremnienie nekania Bog zaplac za modlitwe.
 beti: 21.04.2021, 12:27
 Proszę o szczęście na Ziemi Jestem bardzo nieszczęśliwa i samotna Amen
 Beata: 17.09.2019, 07:56
 Św Łukaszu proszę o szczęście w wygranej lotto potrzebuje pieniędzy na mieszkanie dla córki Proszę o zdrowie dla mnie córki i rodziców i o powrót do męża


 kasia b: 02.05.2019, 09:38
 ŚW ŁUKASZU JESLI JEST TAKA WOLA BOGA WSTAW SIE ZA MNĄ BY ŁUKASZ K. POKOCHAŁ MNIE TAKĄ JAKĄ JESTEM I JA GO POKOCHAŁA TAKEGO JAKI JEST BYSMY W KONCU SIE SPOTKALI I ZAZNALI PRAWDZIWEJ MILOSCI
 Beata: 13.01.2019, 12:38
 Św Łukaszu wstaw się u Pana Boga za mną i moimi prośbami
 Beata: 04.12.2018, 12:20
 Św Łukaszu proszę już wszystkich świętych o cudowne uzdrowienie mojego taty Proszę o wygraną dla mnie bym mogła mu pomóc finansowo a córce kupić mieszkanie Proszę wstaw się za mną i moim tatą amen
 Maria : 20.10.2018, 05:43
 Święty Łukaszu prosze o Twoje orędownictwp u Boga .Prosze o łaske zdrowia duszy o ciała.Prosze o łaske szczerej spowiedzi i.cierpliwego spowiedmika.Prosze o łaske zgody miłości.przebaczenia i uzdrowienia relacji rodzinnym. Prosze p łaske cierpliwości i siły w dźwiganiu krzyża choroby i samotności Prosze o łaski. Dary Ducha świętego w wlasciwej dobrej życiowej dla Anny i Łukasza aby mie trwali w grzesznym konkubimacie i łaske przebaczenia aby swoją złośliwością nie krzywdzili drugiej osoby i swojej córki. Boże po ludzku jest to wszystko tak trudne ale u Boga jest wszystko możliwe prosze z ufnością jeśli będzie taka wola Twoja wysłuchaj i obdarzasz potrzebny mi łaskami .Jezu ufam Tobie
 Maria : 18.10.2018, 06:32
 Panie Boże prosze przez oredownictwo swietego Łukasza o zdrowie duszy i ciała. O łaske nawrocenia i szczera spowiedź i cierpliwego spowiednika .o łaske zdrowia psychiczmego emocjonalnego i fizycznego dla mnie dla calej rodziny i osob chorych.Prosze o łaske zdrowia dla małego Antosia i cierpliwości i siły i nadzieję dla jego rodziców o łaske zdrowia dla ks.Krzysztofa .Prosze o łaske darów Ducha świętego dla Łukasza aby odnalazł dobrą drogę ZYCIA i nie trwał w grzesznym życiu w konkubinacie Św Lukaszu Prosze o modlitwe i jeśli bedzie taka wola Boża aby wysłuchał i obdarzył potrzebymi laskami..
 Renata: 06.10.2018, 12:34
 Panie Boże, proszę Cię za wstawiennictwem Sw.Łukasza o łaskę zdrowia psychicznego , emocjonalnego i fizycznego dla mnie calej rodziny i wszystkich ludzi , ktorzy tego potrzebują.Dziękuję z calego serca
 BH: 13.02.2017, 23:18
 CZUWAJ NAD RODZINĄ I POLSKĄ/ IZĄ,OLIVEREM,MARTUSIĄ
 Mama Łukasza: 04.02.2017, 10:15
 św. Łukaszu miej w opiece mojego syna Łukasza i jego rodzinę. Proszę Cię św.Łukaszu o sprawiedliwość dla mojego syna Łukasza. Módl się za niego i jego rodzinę. Bóg zapłać za wszystko.
 Izabela: 25.10.2016, 14:17
 Święty Łukaszu prosze o potrzebne łaski dla Ksiedza Łukasza
 BH: 18.10.2016, 21:29
 św.Łukaszu dziękuję za opiekę i o dalsze łaski proszę a bardzo o Martusi duchowe i ciała.Liczę na natchnienia
 Ryszard: 25.12.2015, 21:55
 Św. Łukaszu proszę o zdrowie dla mojej żony i syna Grzegorza szczególnie proszę o pomyślną operację.
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa na Dzień MatkiModlitwa na Dzień Matki

Życzenia na Dzień MatkiŻyczenia na Dzień Matki

Zwyczajny Dzień MatkiZwyczajny Dzień Matki

Modlitwa do św. Filipa NeriModlitwa do św. Filipa Neri

Litania do św. Filipa NeriLitania do św. Filipa Neri

Czy dam radę?Czy dam radę?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej