Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Łukasz


Łukasz
     Święty Łukasz pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. W starożytności Antiochia słynęła z wyższych szkół i ożywionego życia kulturalnego. Tu Łukasz otrzymał staranne wykształcenie humanistyczne i zawodowe. Z zawodu był lekarzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej cały swój talent i wykształcenie zaangażował do głoszenia Ewangelii. Stąd w ówczesnych kręgach chrześcijańskich był znany jako Ewangelista. W połowie pierwszego wieku przyłączył się do św. Pawła w czasie jego drugiej podróży misyjnej. Miało to miejsce w Troadzie, w Azji Mniejszej. Następnie przez jakiś czas przebywał w nowozałożonym kościele w Filippi w Macedonii, gdzie organizował pomoc materialną dla św. Pawła w Tesalonikach, a potem w Koryncie. Po siedmiu latach (ok. 58 r.) ponownie przyłącza się do św. Pawła i razem z nim udaje się do Jerozolimy.

     Następnie towarzyszy św. Pawłowi w czasie jego dwuletniego pobytu w więzieniu w Cezarei Nadmorskiej. Mieszkał tam w domu św. Filipa. W tym czasie, poza głoszeniem Ewangelii, pomocą materialną i duchową dla św. Pawła zaczął systematycznie gromadzić materiały do Dziejów Apostolskich, które przypuszczalnie zaplanował napisać jako dokumentację służącą do przedstawienia cesarzowi rzymskiemu w czekającym św. Pawła procesie w Rzymie.

     Z Cezarei Łukasz udaje się wraz ze św. Pawłem w podróż do Rzymu. Opisał ją dokładnie w Dziejach Apostolskich (rozdz. 27 i 28). W Rzymie pozostał z niewielkimi przerwami przez cały czas trwania uwięzienia św. Pawła, będąc świadkiem jego śmierci męczeńskiej. W Rzymie Łukasz poznał św. Marka ewangelistę. Strannie przestudiował napisaną przez niego ewangelię i sam zaczął pisać Ewangelię oraz przygotowywać drugie wydanie Dziejów Apostolskich.

     Według tradycji kościelnej po śmierci Pawła św. Łukasz udał się do Achai (Grecja środkowa), gdzie wydał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jako 84 letni starzec miał ponieść śmierć męczeńską w Beocji (Grecja północna). W 357 r. jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola. W XIII w. relikwie te miały być przeniesione do Padwy.

     W swojej Ewangelii św. Łukasz ukazuje Chrystusa jako centrum całej historii ludzkiej. Natomiast w Dziejach Apostolskich skupia uwagę na działalności apostolskiej św. Piotra i św. Pawła, wskazując na szczególną rolę Ducha Świętego w powstaniu i rozwoju Kościoła w pierwszych latach jego istnienia. Ponieważ swoje ujęcie Ewangelii rozpoczyna od opisu modlitwy kapłana Zachariasza w świątyni jerozolimskiej, dlatego przypisano mu symbol wołu z wizji prorockiej Ezechiela (1,10). Malarze przedstawiają go zatem najczęściej wraz z podobizną wołu. Najstarszy obraz przedstawia Łukasza jako brodatego mężczyznę w stroju rzymskim ze zwojem księgi. Rzadko malarze podkreślają, że był lekarzem, ale wielokrotnie ukazują go jako portrecistę NMP. Pogląd, że Łukasz był malarzem opiera się na plastycznym przedstawianiu przez niego wielu scen w Ewangelii. Dlatego Ewangelia Łukasza inspirowała malarzy do przedstawiania takich obrazów, jak zwiastowanie NMP, nawiedzenie św. Elżbiety, narodzenie Jezusa, pokłon pasterzy, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej, dobry Samarytanin, syn marnotrawny, Dobry Pasterz i zagubiona owca, krwawy pot Jezusa w Ogrodzie Oliwnym itp.

ks. Stanisław Mędala CM


   

Wasze komentarze:
 Beata: 17.09.2019, 07:56
 Św Łukaszu proszę o szczęście w wygranej lotto potrzebuje pieniędzy na mieszkanie dla córki Proszę o zdrowie dla mnie córki i rodziców i o powrót do męża
 kasia b: 02.05.2019, 09:38
 ŚW ŁUKASZU JESLI JEST TAKA WOLA BOGA WSTAW SIE ZA MNĄ BY ŁUKASZ K. POKOCHAŁ MNIE TAKĄ JAKĄ JESTEM I JA GO POKOCHAŁA TAKEGO JAKI JEST BYSMY W KONCU SIE SPOTKALI I ZAZNALI PRAWDZIWEJ MILOSCI
 Beata: 13.01.2019, 12:38
 Św Łukaszu wstaw się u Pana Boga za mną i moimi prośbami
 Beata: 04.12.2018, 12:20
 Św Łukaszu proszę już wszystkich świętych o cudowne uzdrowienie mojego taty Proszę o wygraną dla mnie bym mogła mu pomóc finansowo a córce kupić mieszkanie Proszę wstaw się za mną i moim tatą amen
 Maria : 20.10.2018, 05:43
 Święty Łukaszu prosze o Twoje orędownictwp u Boga .Prosze o łaske zdrowia duszy o ciała.Prosze o łaske szczerej spowiedzi i.cierpliwego spowiedmika.Prosze o łaske zgody miłości.przebaczenia i uzdrowienia relacji rodzinnym. Prosze p łaske cierpliwości i siły w dźwiganiu krzyża choroby i samotności Prosze o łaski. Dary Ducha świętego w wlasciwej dobrej życiowej dla Anny i Łukasza aby mie trwali w grzesznym konkubimacie i łaske przebaczenia aby swoją złośliwością nie krzywdzili drugiej osoby i swojej córki. Boże po ludzku jest to wszystko tak trudne ale u Boga jest wszystko możliwe prosze z ufnością jeśli będzie taka wola Twoja wysłuchaj i obdarzasz potrzebny mi łaskami .Jezu ufam Tobie
 Maria : 18.10.2018, 06:32
 Panie Boże prosze przez oredownictwo swietego Łukasza o zdrowie duszy i ciała. O łaske nawrocenia i szczera spowiedź i cierpliwego spowiednika .o łaske zdrowia psychiczmego emocjonalnego i fizycznego dla mnie dla calej rodziny i osob chorych.Prosze o łaske zdrowia dla małego Antosia i cierpliwości i siły i nadzieję dla jego rodziców o łaske zdrowia dla ks.Krzysztofa .Prosze o łaske darów Ducha świętego dla Łukasza aby odnalazł dobrą drogę ZYCIA i nie trwał w grzesznym życiu w konkubinacie Św Lukaszu Prosze o modlitwe i jeśli bedzie taka wola Boża aby wysłuchał i obdarzył potrzebymi laskami..
 Renata: 06.10.2018, 12:34
 Panie Boże, proszę Cię za wstawiennictwem Sw.Łukasza o łaskę zdrowia psychicznego , emocjonalnego i fizycznego dla mnie calej rodziny i wszystkich ludzi , ktorzy tego potrzebują.Dziękuję z calego serca
 BH: 13.02.2017, 23:18
 CZUWAJ NAD RODZINĄ I POLSKĄ/ IZĄ,OLIVEREM,MARTUSIĄ
 Mama Łukasza: 04.02.2017, 10:15
 św. Łukaszu miej w opiece mojego syna Łukasza i jego rodzinę. Proszę Cię św.Łukaszu o sprawiedliwość dla mojego syna Łukasza. Módl się za niego i jego rodzinę. Bóg zapłać za wszystko.


 Izabela: 25.10.2016, 14:17
 Święty Łukaszu prosze o potrzebne łaski dla Ksiedza Łukasza
 BH: 18.10.2016, 21:29
 św.Łukaszu dziękuję za opiekę i o dalsze łaski proszę a bardzo o Martusi duchowe i ciała.Liczę na natchnienia
 Ryszard: 25.12.2015, 21:55
 Św. Łukaszu proszę o zdrowie dla mojej żony i syna Grzegorza szczególnie proszę o pomyślną operację.
 dyszka : 06.12.2015, 17:37
 :)
 ja: 02.12.2015, 14:51
 niezła strona
 Łukasz : 03.09.2015, 22:06
 Za wstawiennictwem św Łukasza daj zdrowie mojej żonie
 Gabriela: 01.01.2015, 18:53
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny. Pomóż mi w wyjeździe pielgrzymkowy do Grecji, rozwiąż problemy, które zajmują moją głowę))
 Gabriela: 01.01.2015, 18:48
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny))
 Gabriela: 18.12.2014, 19:11
 Święty Łukaszu bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny - proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))
 Łukasz : 02.12.2014, 23:05
 Św Łukaszu proszę o orędownictwo u Panny Przenajświętrzej o opiekę dla mojej żony Basi podczas porodu
 YJA: 25.07.2014, 11:15
 Święty Łukaszu bardo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziony - bardzo proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))
(1) [2]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej