Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Biblia oswojona

     Wydaje się, że niechęć do czytania Biblii jest też owocem lenistwa mającego ukryty początek w lęku przed spotkaniem z Prawdą. Tak czy inaczej brak rzetelnej znajomości Pisma sprawia, że za kryterium pobożności bierzemy uczciwość. Sprowadza się też wiarę do poziomu przestrzeganej tradycji: "jak pamiętam tak zawsze było". No, właśnie a chodzi o Jezusa, do którego nasza pamięć nie sięga, ale sięga pamięć Kościoła i natchnione Słowa Pisma.

     Łatwo sprawdzić swoją wiedzę o Sprawie Jezusa z Nazaretu w pewnym, teologicznym eksperymencie: gdyby zmuszono Cię, Czytelniku do określenia źródła wiary: Pismo czy Komunia Święta? Większość - kierowana odruchem serca - wybrałaby zapewne Komunię. Jednakże, co wiemy o Eucharystii bez Pisma Świętego? Przecież same stówa konsekracji chleba i wina, a tym bardziej ich znaczenie poznajemy z Biblii! Może dlatego tak łatwo przychodzi wielu uczestnictwo we Mszy bez Komunii?

     Jakkolwiek jest, człowiek pragnący świadomie wierzyć powinien wygospodarować a nawet wywalczyć taką przestrzeń samotności i ciszy, która pozwoliłaby zastanowić się nad sobą w świetle słów Pisma. Zacznij może od Księgi Psalmów, np. nr 131/130/. Zobowiązują słowa Pawła, Apostoła: "trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat niemowlęcych znasz Pisma Święte, które mogą nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie. Wszelkie Pismo jest przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, przekonywania, poprawiania, wychowania, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu." /2 Tm3,14-17/

     Krótkie jest życie. Nie wystarczy czasu, aby przeczytać wszystkie dobre książki. Dlatego trzeba czytać tylko bardzo dobre książki. Gdy chodzi o Biblię warto szukać w księgarniach i bibliotekach nazwisk kompetentnych mistrzów, np: Anna Świderkówna, ks. Waldemar Chrostowski, bp Kazimierz Romaniuk, o. Augustyn Jankowski OSB, Roman Brandstaetter. Bo poznawanie Biblii jest trochę jak wyprawa w góry. Aramejczycy mówili nawet o Bogu Izraelitów, że jest "Bogiem gór": od góry ofiarowania Izaaka w krainie Moria /Rdz 22,2/ do góry Wniebowstąpienia Jezusa /Mt 28,16/. Dlatego potrzebny jest wiarygodny przewodnik, dobry komentarz, przejrzyste tłumaczenie i słownik podstawowych pojęć, bo "żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia." /2P 1,20/ Ale Biblia, to nie tyle coś - zbiór 73 ksiąg natchnionych - ile Ktoś! Tam jest Pan! /J 21.7.24/ W słuchającej Wspólnocie obejmuje nas Jego obecność i dociera nauka, której data ważności nie przemija.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 grudnia 2008

Biblia dla rodziny Biblia dla rodziny
konsultacja naukowa ks. Waldemar Chrostowski
Oficyna Wydawnicza "Vocatio" wydała wiele różnych opracowań Pisma Świętego, adresowanych do Czytelników ze wszystkich grup wiekowych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje "Biblia dla rodziny". Wybrane do niej teksty pochodzą z Biblii Tysiąclecia, przyjętej w Kościele katolickim w Polsce za oficjalny przekład Pisma Świętego ... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej