Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ach witaj Zbawco!

Tam daleko, w samym sercu Europy, na skrawku ziemi polskiej, poczęło się nasze życie ziemskie. Tam też po raz pierwszy witaliśmy w naszych sercach, w pełni radości i zapału, "Jezusa maleńkiego".

Niezwykła radość

Powitanie Małego Mesjasza w dawnej naszej Ojczyźnie było chyba największą naszą radością, której nie zapomni się nigdy. To odczucie jakże trafnie wyraził polski poeta, pułkownik Wojska Polskiego Artur Oppman.

"Choćbym odszedł poza rzeki,
poza góry hen ogromne,
choćbym błądził całe wieki -
Naszej «Gwiazdki» nie zapomnę.

Nie zapomnę chwili owej,
Co najdalsze serca brata,
Ani pieśni kolędowej,
Choćbym odszedł na kraj świata".

Prorocze słowa poety tułacza jakże trafnie oddają odczucia wszystkich Rodaków rozsianych po całym świecie. Gdziekolwiek znajdzie się Polak, tam w okresie Bożego Narodzenia muszą być śpiewane kolędy, które stanowią część jego serca.

Tułacze święta

Nigdy nie zapomnę Bożego Narodzenia spędzonego na uchodźstwie w Austrii. Było to w 1982 r. Mieszkaliśmy z grupą Polaków w pewnym pensjonacie. Oprócz nas byli także Czesi i Węgrzy, i oczywiście Austriacy jako gospodarze. Była to dla nas najsmutniejsza Wigilia i każdemu z nas oczy zachodziły łzami. A to dlatego, że w Polsce wybuchł brutalny stan wojenny. Telewizja austriacka nawoływała swych widzów do modlitwy za Polaków oraz do udzielania pomocy materialnej wszystkim, którzy wtedy w naszej Ojczyźnie musieli cierpieć. Ukazywał się na ekranie telewizyjnym napis: "Pomoc dla Polski", a pod nim numery kont bankowych i adresy, gdzie można przekazywać dary. W czasie emisji tych informacji nadawano melodię Mazurka Chopina.

Tymczasem nadszedł zmierzch wieczoru wigilijnego. Wypatrzyliśmy pierwszą gwiazdę. Świeciła jasnym blaskiem daleko na północy, gdzieś' nad Polską. Pierwszy zauważył ją pan Czesio i zawołał: Patrzcie jak jasno świeci pierwsza gwiazda, tam daleko nad Częstochową, to dobry znak nadziei dla naszej Ojczyzny. Nasza Polska nigdy nie zaginie!

Jak tak - zawołał inny - wracamy do pensjonatu śpiewać kolędy. Wróciliśmy, aby podzielić się opłatkiem, którego nie było. Zastąpił go zwykły chleb. Później śpiewaliśmy kolędy: Bóg się rodzi, Przybieieli do Betlejem pasterze itd. Wreszcie przyszła kolej na Wśród nocnej ciszy- Ciągnęliśmy uroczyście kilka zwrotek. Przy trzeciej zwrotce - w czasie słów "Ach witaj Zbawco" - wszyscy powstali ze swych miejsc. Rozjaśniły się nasze twarze, w serca wstąpiła otucha i nadzieja.

Polskie Betlejem na obczyźnie

Upłynęło kilka miesięcy. Rozjechaliśmy się we wszystkie strony świata. Los rozrzucił nas w różne warunki klimatyczne, społeczne, ekonomiczne. Wielu z nas rozglądając się i adaptując w nowych warunkach, nie znalazło wokół siebie nic, co mogłoby przypominać Polskę. Dlatego cierpi z tęsknoty za Ojczyzną.

Jednak żaden Polak się nie załamuje. Bo w naszych sercach niesiemy w świat takie skarby, co to ani ogień nie spali, ani złodziej nie ukradnie: Jezusa maleńkiego w ubogim żłóbeczku i Maryję Matkę Jego. Ponieśliśmy ubożutką szopkę, a wraz z nią anielskie zawołanie: "CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU, A NA ZIEMI POKÓJ LUDZIOM DOBREJ WOLI" - tej Ziemi, w której żyjemy, i tej Ziemi, z której wyszliśmy: całemu światu.

Dziwnie bliska wydaje się nam ta Dziecina i pasterze, co ongiś bierzeli w NOC CUDU. Dlaczego? Może dlatego, że całe tysiąc lat polski lud zazdrościł tamtym pasterzom dostąpionego przez nich zaszczytu i tej niepowtarzalnej radości z powodu oglądania małego ZBAWICIELA.

Mając takie odczucia, Polacy stworzyli jedyny i cudny zbiór kolęd i pastorałek, nie mających sobie równych w świecie. Bardziej niż jakikolwiek inny naród zżyliśmy się z , Jezusiczkiem maleńkim jakby rękawiczką... jak kawałek smyczka...", płakał serdecznie, że "tu zewsząd wieje, biedka Cię ogrzeje, ten wół z osłem", "przecież Cię Pan Tatuś nie wyganiał z nieba?" "Polskie Boże Narodzenie" takie musi być.

Kazimierz Król (Dania)Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej