Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czasy Stanisława Augusta w anegdocie

Stanisław August często bywał porywczy, lecz złość prędko mu przechodziła.

Pewnego razu gdy pracował w swoim gabinecie, z kominka wydobywał się nieustannie gryzący dym. Pootwierano drzwi i okna, lecz dym nie ustępował. Zniecierpliwiony król odzywa się do kamerdynera:

- Co się ze mnie zrobi w tym okropnym dymie?!

- Szynka - odpowiedział bez namysłu kamerdyner.

Król zerwał się z krzesła i chciał uderzyć śmiałka za jego bezczelnej odpowiedź. Kamerdyner uciekł z gabinetu, a król szybko ochłonął i wszystko się dobrze skończyło.


Król często drzemał po obiedzie na szezlongu w swoim gabinecie za parawanem z mlecznego szkła, przez który mógł wszystko widzieć dokoła, sam nie bedąc widzianym.

Pewnego dnia spoczywając w ten sposób usłyszał blisko siebie jakiś szelest; ocknął się i zobaczył wychodzącego z komina kominiarczyka, który, rozejrzawszy się po pokoju, podszedł po cichu do stolika; leżał na nim order brylantowy, pierścienie i zegarek królewski. Kominiarczyk przypiął sobie order do piersi, pierścienie powkładał na palce i z dumą począł przeglądać się w lustrze. Po chwili jednak zdjął z siebie klejnoty, położył je z powrotem na stoliku i zniknął w czeluściach komina, z którego przed chwilą wyszedł.

Król zainteresował się tym niespodziewanym gościem i kazał sprowadzić go przed swoje oblicze; dowiedziawszy się, ze chłopiec przez pomyłkę znalazł się w kominie królewskim, pochwalił jego uczciwość, którą naocznie stwierdził i suto go wynagrodził. Od tego czasu chłopiec ten był nazywany "kominiarczykiem królewskim".


Na popisie dorocznym w jednej szkole klasztornej, gdy przyszła kolej na historię naturalną, zapytał ksiądz naturalista jednego studenta:

- Do kogo małpa najwięcej podobna jest?

A był łam wśród zebranej szlachty z sgsiedztwa jeden panicz, który tylko co powrócił z cudzych krajów, gdzie jeździł jakoby dla studiowania nauk i przebrawszy się tam z niemiecka, gadał po francusku, nosił gwoli mody, ze zgorszeniem uczciwych ludzi, zamączoną perukę z harcapem (warkocz z kokardką u peruki męskiej w XVIII w.) i kazał nazywać się grafem.

Ten tedy panicz widząc jak student się krztusi z odpowiedzią, a był to jego krewny, chciał mu na migi pokazać, że małpa najpodobniejsza jest do człowieka i wskazał palcem siebie, co spostrzegłszy on student, wykrzyknie:

- Małpa najpodobniejsza jest do imć pana szambelanica! A wszyscy w śmiech.


Jednym z ulubionych dworzan Stanisława Augusta był Wilczewski, gdyż jako głuchoniemy odznaczał się zrozumiałą dyskrecją. Król korzystał często z jego towarzystwa przy różnych swych poufnych eskapadach.

Zdarzyło się, że Wilczewski zachorował. Stanisław August, zaniepokojony stanem zdrowia ulubieńca, wysłał doń pazia z poleceniem zbadania sytuacji i poinformowania monarchy o istotnym stanie rzeczy.

Paź, jako że był niezłym szaławiłą, zawieruszył się gdzieś na mieście, i dopiero po czterech godzinach stanął przed obliczem królewskim, nie dotarłszy wcale do kwatery Wilczewskiego.

- Gdzieś był? - powitał pazia król rozdrażnionym tonem.

- U Wilczewskiego, któren ma się lepiej, lecz mnie zatrzymał, mówiąc mi o różnych rzeczach; żalił się, że jest głuchoniemy, iż go mogą okraść jak dawniej, bo nic nie słyszy.

- Jakże co to mógł powiedzieć, kiedy jest niemy? Paź spostrzegł się, że mu się kłamstwo nie udało, lecz postanowił brąc dalej:

- Toteż właśnie na to narzekał, mówiąc mi: "Patrzaj, jaka to bieda być niemym, nie może się człowiek dobrze wytłumaczyć".

W tym miejscu Stanisław August uważał za rzecz najstosowniejszą przejść do innego pokoju.Wasze komentarze:
 kasia: 18.05.2009, 00:57
 najlepsze jest ostatnie :)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej