Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Misja Zosi

Zosia ma w sobie taki specyficzny wdzięk i urok - mówi o 6-latce jej mama, Magda z Gdańska. - Bardzo szybko zjednuje sobie inne osoby. Otwiera w nich to, co dobre. Zosia urodziła się ze zrośniętym przełykiem. I ma zespół Downa.

Magda zbiera się, żeby odpisać matce, której historię przed kilku tygodniami poznała chyba cała Polska. Tamta kobieta pisała, jak poczęło się dziecko - upragnione, wyczekane, kochane od samego początku. W czasie ciąży badania wykazały wady rozwojowe. Lekarze sugerowali aborcję.

- Nie mogła znaleźć "terminatora" - opowiada pani Magda. - Miała żal, że "w naszym zakłamanym społeczeństwie" lekarze wykonują badania prenatalne, a nie wykonują aborcji - opowiada pani Magda.

- Dlaczego Bóg dał nam chore dziecko? - Magda odpowiada pytaniem na pytanie - Bóg chce nam pokazać, że takie dzieci dają się pokochać, przynoszą radość, że rodzina z takim dzieckiem nie jest skazana na nieszczęście. - Ona ma misję "proli-fowską" - mówi o swojej sześciolatce.

Zosia urodziła się w 8. miesiącu swojego życia. - W ciąży czułam się inaczej niż wcześniej przy dwójce dzieci - mówi Magda. - Nie czułam ruchów dziecka jak przy Marysi i Weronice. Badania wykazały wielowodzie. Lekarze zdecydowali o wcześniejszym porodzie przez cesarskie cięcie. - Zosia urodziła się z rzadką wadą: ślepo zakończoną górną i dolną częścią przełyku, co w czasie ciąży objawiało się właśnie wielowodziem. Kolejne badania genetyczne wykazały, że ma zespół Downa. Do 9. miesiąca życia była w szpitalu, często w inkubatorze, z podłączonymi rurkami do karmienia i podawania dożylnie leków. - Odkąd Zosia znalazła się już w domu, do 2. roku życia była karmiona przez plastikową rurkę wprowadzoną wprost do żołądka - mówi Magda.

W tym czasie korzystali z pomocy lekarzy i doświadczeń innych rodziców, skupionych w Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci Chirurgicznie Chorych. Jako szczególne działanie Pana Boga odbierają przyjazd chirurga dziecięcego z Francji, który miał nieodpłatnie wykonać w Polsce dwa nowatorskie zabiegi operacyjne. Zosia została wytypowana do jednego z nich. Operacja przełyku w Gdańsku trwała 3,5 godziny. - W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie trwałaby 8 godzin, a przy tym wszystkim córka byłaby daleko od domu - mówi Magda. - Zosia jest dla nas znakiem Opatrznościowej opieki - dodaje. - W różnych trudnościach, które przecież przeżywa każda rodzina, przypomina, zaświadcza o Bożej pomocy: "Tylko ufajcie mi, a wszystko będzie dobrze, trudności się rozwiążą". Od roku Zosia ma młodszą siostrę Antosię. - Nie obawialiśmy się urodzenia kolejnego dziecka. Choroba Zosi nie jest wynikiem dziedziczenia genetycznego - mówi Magda.

Kiedy Zosia przyszła na świat, jej tata Marek powiedział: "Skoro Bóg dał nam takie dziecko, to wiedział, że my w stu procentach poradzimy sobie z tą sytuacją". - Choroba dziecka staje się po pewnym czasie "normalnością" - mówi Magda.

Zosia jako czterolatka uczestniczyła w spływie kajakowym, razem z rodzicami i rodzeństwem. - A pierwsze spacery nad morzem odbywała już w pierwszych tygodniach życia między obchodami szpitalnymi - żartuje Magda. Lekarze pozwalali na wyjścia, bo oddział szpitalny przesycony był zapachem farby świeżo malowanego korytarza. Teraz zimą Zosia razem z rodzeństwem i rodzicami wyprawia się w góry. Starsze siostry jeżdżą na nartach, ona siada na sanki. Ale sprzęt narciarski czeka, aż podrośnie.

- W naszej rodzinie najpobożniejsza jest Zosia - mówi Magda, opowiadając jak córka przypomina im o modlitwie. Przy Zosi wydoroślały 12-letnią Marysia i 9-letnia Weronika. Nauczycielki chwalą je za odpowiedzialność i zaradność. - Tak samo cieszymy się z dużych osiągnięć zdrowych córek, jak z małych osiągnięć Zosi. Jak na warunki swojego schorzenia, jest bardzo inteligentnym, błyskotliwym dzieckiem. Może kiedyś będzie mistrzynią w paraolimpiadzie? - zastanawia się Magda. - Dzisiaj jest naszą przepustką do Nieba - zaznacza.

Irena Świerdzewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 marca 2010


   

Wasze komentarze:
 Weronika: 11.05.2007, 14:59
 Ciagle pracuje nad wlasnym charakterem a mam jeszcze bardzo duzo do zrobienia. Jak trudno walczyc z wlasnymi wadami. Tylko przez Boga mozemy poznac siebie i innych i tylko z Bogiem mozemy sie odmieniac.
 justyna: 01.02.2007, 09:42
 zgadzam sie, czlowiek musi nieustannie odkrywac piekno wlasnego charakteru, powinien mimo swoich slabosci pracowac nad nim, chciec ujrzec piekno swojego charakteru to jak spojrzec przez malenki blysk swiatla na Boze oblicze.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Josemarii EscrivyModlitwa do św. Josemarii Escrivy

Modlitwa do św. braci męczenników Jana i PawłaModlitwa do św. braci męczenników Jana i Pawła

Przyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczościPrzyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczości

Uczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lataUczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lata

Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej