Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zawierz troskliwej Matce

O Maryjo, Stolico Mądrości, jako nasza Matka wstawiaj się za wszystkimi chorymi i za tymi, którzy się nimi opiekują. Papież Franciszek

Być z chorymi

Pewnego roku w grupie ministrantów, której byłem opiekunem, chłopcy wpadli na pomysł, aby przed świętami Bożego Narodzenia włączyć się w jakąś akcję dobroczynną. Jedni proponowali przygotować paczki dla ubogich dzieci, inni zebrać datki dla potrzebujących albo odwiedzić wybrany dom dziecka. Po długich przemyśleniach i rozmowach doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie chorych i starszych osób z naszej parafii. Ministranci podzielili się na czteroosobowe grupy, przygotowali skromne paczki, napisali piękne życzenia świąteczne oraz nauczyli się śpiewania kolęd. Pragnęli w ten sposób razem z chorymi przeżyć coś na wzór małej wigilii bożonarodzeniowej. Wydawało im się, że przygotowują duży dar dla tych osób. Kiedy przyszedł dzień odwiedzin i razem z opiekunami odwiedzali po kolei osoby chore i starsze, nierzadko cierpiące, okazało się, że jedna godzina to było za mało na spotkanie świąteczne. Kiedy potem dzielili się z innymi swoimi doświadczeniami, zwrócili uwagę, że od tych osób, którym chcieli coś ofiarować, otrzymali stokroć więcej: życzliwości, dobra, ciepła i nadziei.

Wspólnota pomocą w przeżywaniu choroby

Po raz kolejny okazało się, że to co najważniejsze to czas poświęcony drugiej osobie. Chorzy i starsi, którzy przyjęli ministrantów, byli bardzo wdzięczni za to, że ktoś przyszedł do nich i spełnił w ten sposób uczynek miłosierdzia. Ci młodzi chłopcy z Wielką radością opowiadali, jak nie spodziewali się, że to spotkanie z osobami, które często są przykute do łóżek, może być tak mocnym doświadczeniem wiary, nadziei i miłości. Odkrywali, że ludzie dużo starsi od nich, naznaczeni trudnym doświadczeniem cierpienia, mogą stać się dla nich autorytetem. Papież Jan Paweł II w wielu wypowiedziach przypominał, że poczucie wspólnoty jest bardzo ważne. Dla chorego świadomość, że nie jest osamotniony w przeżywaniu choroby i cierpienia, pomaga znosić ból i spoglądać z nadzieją na cierpiącego Chrystusa. Kościół jest wspólnotą, gdzie dostrzega się potrzebę towarzyszenia wszystkim chorym i cierpiącym.

Miłość rodzi miłość

Wielu zadaje pytanie, dlaczego Jezus nie uzdrowił wszystkich chorych i cierpiących? Odpowiedzią na nie jest istota misji Jezusa. Syn Boży narodził się w ubogiej stajence nie po to, aby znieść zawód lekarza czy zastąpić służbę zdrowia, ale aby uzdrawiać serca i dusze ludzi. Dobrze wiemy, że Bóg nie jest autorem chorób i cierpień, ale są one konsekwencją grzechu pierworodnego. Będą obecne na świecie aż do paruzji, czyli powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa. Te trudności i cierpienia, choć nie chciane przez Boga, stwarzają okazję, aby uczyć się w szkole miłości Bożej. Jak we wspomnianym wyżej przykładzie miłość tego, który daje swój czas, daje siebie, który towarzyszy choremu, zawsze rodzi jeszcze większy dar i obfite owoce. Wiele osób przychodzi i dzieli się radością z faktu, że kiedy sami towarzyszyli swoim chorym - rodzicom, dziadkom, współmałżonkowi - nie było łatwo. Wymagało to wiele ofiar i trudu, ale ostatecznie Pan Bóg obdarzał zawsze pokojem i wieloma łaskami.

Uzdrowienie duszy

Wielu chorych, których spotkałem na mojej kapłańskiej drodze, w pierwszej chwili modliło się o uzdrowienie ciała. Jest to normalny odruch i sam Apostoł Jakub zachęca nas w swoim liście: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone" (Jk 5,14-15). Z czasem wiele osób odkrywa jednak, że tym. co tak naprawdę jest prawdziwą chorobą, jest odwrócenie się od Pana Boga. Grzech zawsze wpływa na kondycję duchową, a czasami nawet na fizyczną człowieka. Choroba i cierpienie może pomagać odkryć, że najważniejsze jest uzdrowienie serca, które objawia się zawsze pojednaniem z Bogiem, sakramentem pokuty, przyjęciem Komunii świętej, przebaczeniem win i krzywd, które wcześniej często były niezauważalne z powodu pędu życia i trosk życia codziennego. Uzdrowienie duszy objawia się także pojednaniem z najbliższymi, z tymi, którzy nierzadko zostali skrzywdzeni, oraz wzrostem pokoju i miłości.

Lourdes miejscem spotkania

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes. Jest to miejsce szczególne na mapie sanktuariów świata, gdzie nieustannie przybywają chorzy albo ich rodziny, aby prosić o uzdrowienie, obmyć się w cudownej wodzie, ale także doświadczyć tego, że jesteśmy wspólnotą. Pielgrzymi pragną odczuć, że cały Kościół modli się i spotyka z chorymi i niepełnosprawnymi w jednym miejscu bez względu na kraj pochodzenia, wzywając wstawiennictwa Niepokalanej Matki. W Lourdes Maryja nazywana jest "Uzdrowieniem chorych". Miliony osób każdego roku przybywa do Lourdes, wielu doświadcza pocieszenia duchowego, a niektórzy uzdrowienia ciała. Księgi łask są pełne świadectw o rozlicznych cudach. Z tego powodu Jan Paweł II wyznaczył dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, czyli 11 lutego, na Światowy Dzień Chorego.

Wasze intencje zawiozę osobiście do Lourdes...

Przypuszczam, że każdy chory, mający chorego w rodzinie albo wśród najbliższych, bardzo pragnąłby udać się do Lourdes, zwłaszcza w roku 160. rocznicy objawień Matki Bożej, aby tam prosić przed Jej cudowną figurą o łaskę zdrowia fizycznego lub duchowego. Wielu nie może tego zrobić z powodu braku sił, środków, nadmiaru obowiązków lub innych powodów. Pragnę to uczynić w Waszym imieniu, w duchowej łączności z Wami.

W święto Matki Bożej, 11 lutego, w przesłanych intencjach odprawię Mszę świętą przed cudowną figurą Matki Bożej w Lourdes, czyli tam, gdzie Maryja się objawiła, gdzie do dzisiaj wyprasza wiele łask i uzdrowień dla tych, którzy się Jej powierzają.

Do tego dnia przygotujemy się przez odprawienie Nowenny za chorych, która rozpocznie się 2 lutego, w święto Ofiarowania Matki Bożej. W czasie nowenny dodatkowo odprawię 9 Mszy świętych, aby razem z Maryją prosić Pana Boga o Jego miłosierdzie nad nami. Zapraszam Was, abyście odprawiając tę nowennę, razem ze mną duchowo przenosili się do Lourdes i klękali przed figurą Matki Bożej.

Drodzy Przyjaciele

Do Lourdes wyjeżdżam z Warszawy specjalnym samochodem w dniu 9 lutego. Proszę w miarę możliwości o przesłanie do tego czasu intencji. Proszę jednak pamiętać, że nawet jeśli jakiś list nie dojdzie w tym terminie to i tak złożę go duchowo u stóp Matki Bożej w Lourdes. Wszystkie złożone intencje zostaną więc z pewnością objęte modlitwą.

o. Władysław MIC

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 9, wiosna 2009


   

Wasze komentarze:
 Alicja: 04.04.2008, 15:25
 Wspaniały artykuł !!! Tego właśnie było mi trzeba na potwierdzenie słów moich.Dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytających :)
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Władysława, królaModlitwa do św. Władysława, króla

Dialog wychowawczyDialog wychowawczy

Jak się porozumieć?Jak się porozumieć?

Rozmawiajmy z dzieckiem. Nie warto zwlekać aż doroście – wówczas będzie już za późnoRozmawiajmy z dzieckiem. Nie warto zwlekać aż doroście – wówczas będzie już za późno

O czym nie rozmawiać z dziećmi?O czym nie rozmawiać z dziećmi?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej