Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cud eucharystyczny w Faverney

     24 maja 1608 r. liczące 1200 mieszkańców miasteczko Faverney (Francja) było świadkiem następującego cudu: w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny pozostawiono na noc wystawiony na specjalnie urządzonym przy wejściu ołtarzyku Najświętszy Sakrament, a przy nim dwie zapalone lampki oliwne.

     Gdy następnego dnia rankiem kościelny otworzył świątynię, w kłębach dymu zobaczył płomienie ogarniające ołtarzyk i wszczął alarm. Zakonnicy z klasztoru obok przybiegli gasić pożar. Ich oczom ukazał się niezwykły widok. Oto monstrancja unosiła się w powietrzu ponad płomieniami. Wieść o tym rozeszła się błyskawicznie i wkrótce świątynia wypełniła się ciekawskimi. Przez 33 godziny ludzie modlili się u stóp unoszącej się monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Dopiero 27 maja 1608 r. ok. godz. 10 podczas Mszy św. monstrancja zniżyła się, osiadając na ołtarzu. Już w lipcu 1608 r. arcybiskup Besancon, opierając się na 54 pisemnych relacjach naocznych świadków, uznał autentyczność cudu.

     Podczas rewolucji francuskiej monstrancja została zniszczona, lecz Cudowną Hostię uratowano. Po ustaniu prześladowań umieszczono ją w nowej monstrancji. W 1864 r., 1908 r. i w 1958 r. urządzono w Faverney narodowe kongresy eucharystyczne. Także w 2008 r., z racji 400. rocznicy cudu, odbywały się w sanktuarium Faverney uroczystości wspomnieniowe.


Biblioteka Niedzieli tom 249


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej